Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Tarnowie
PO/005-4/05
z 15 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PO/005-4/05
Data
2005.09.15



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Tarnowie


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania --> Czynności podlegające opodatkowaniu


Słowa kluczowe
podatek od czynności cywilnoprawnych
powstanie obowiązku podatkowego
sprzedaż
terytorium Polski


Pytanie podatnika
Spółka planuje dokonanie zakupu towaru znajdującego się poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Czy powstanie obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych, gdy zarówno nabywaca jak zbywca, którzy są przedsiębiorcami mającymi siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zawierają transakcję, gdzie wydanie towaru nabywcy nastąpi poza terytorium Polski?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Tarnowie działając na postawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu Państwa wniosku z dnia 27 lipca 2005 r., uzupełnionego pismem z dnia 25.08.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko nie jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Spółka planuje dokonania zakupu towaru znajdującego się poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Nabywca jak i podmiot będący sprzedawcą towaru są przedsiębiorcami mającymi siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, natomiast wydanie towaru nabywcy nastąpi poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż przedmiotowa czynność cywilnoprawna, nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych, gdyż dokonanie czynności cywilnoprawnej nastąpi w czasie i miejscu, w którym wydano rzeczy oznaczone co do gatunku.

Na wstępie należy podkreślić, że w świetle ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 41, poz. 399 ze zm.), umowa sprzedaży rzeczy i praw majątkowych co do zasady powoduje powstanie obowiązku podatkowego - co wynika z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a, w związku z art. 1 ust. 4 pkt 1-2, jeżeli jej przedmiotem są:
- rzeczy znajdujące się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
- rzeczy znajdujące się za granicą lub prawa majątkowe wykonywane za granicą, w przypadku gdy nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i czynność cywilnoprawna została dokonana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
W powołanym art. 1 ust. 4 pkt 1-2 ustawodawca określił dwa różne hipotetyczne stany faktyczne, przy czym zaistnienie każdego z nich powoduje powstanie obowiązku podatkowego na gruncie omawianej ustawy.Kryterium rozróżniającym jest usytuowanie rzeczy lub miejsca wykonywania praw majątkowych. Jeśli jest nim terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (art. 1 ust. 4 pkt. 1), to bez względu na miejsce zamieszkania stron umowy czy miejsce jej zawarcia zdarzenie prawne podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych. Jeśli rzecz znajduje się za granicą istotne dla powstania obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych jest ustalenie, czy nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i czy czynność została dokonana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
W ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych nie zdefiniowano zakresu pojęcia "terytorium" i "granica", oznacza to, że należy sięgnąć do regulacji zawartych w innych normach prawnych lub opracowaniach.Użyte przez ustawodawcę pojęcie "terytorium" oznacza terytorium państwowe, które podlega władzy zwierzchniej danego państwa. Geograficznie obejmuje terytorium lądowe, morskie oraz znajdujące się pod nimi powierzchnie. Pojęcie to jest zatem kategorią przestrzenną i teoretycznie obejmuje także wszelkie zasoby na obszarze lądowym i morskim w głąb ziemi aż do jej środka, a praktycznie do granic technicznych możliwości eksploatacyjnych (Encyklopedia prawa, pod red. U. Kaliny-Prasznic, Warszawa 1999, s. 770)
Granicą państwową w rozumieniu ustawy z dnia 12 października 1990 r. o ochronie granicy państwowej (Dz. U. Nr 78, poz. 461 ze zm.) jest powierzchnia pionowa przechodzącą przez linię graniczną, oddzielającą terytorium państwa polskiego od terytorium innych państw i od morza pełnego. Granica państwowa rozgranicza również przestrzeń powietrzną, wodną i wnętrze ziemi. Przebieg granicy państwowej na lądzie oraz rozgraniczenia morskich wód wewnętrznych i morza terytorialnego z państwami sąsiednimi są określone w umowach międzynarodowych, zawartych przez Rzeczypospolitą Polską.
Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) - Tytuł IV, czynność prawna stanowi działanie podmiotu mające na celu wywołanie określonych skutków prawnych w sferze prawa cywilnego, przy czym istotnym elementem konstytuującym czynność prawną jest oświadczenie woli. Do zawarcia umowy dochodzi przez złożenie przez strony oświadczeń woli. Ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych nie wprowadza własnej definicji dokonania czynności cywilnoprawnej, zatem dokonaniem czynności cywilnoprawnej, będzie zawarcie umowy, przez złożenie przez strony w określonym czasie i miejscu oświadczeń woli.
Art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wymienia umowę sprzedaży, jako czynność cywilnoprawną podlegającą podatkowi.
Obowiązek podatkowy określony w ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych, odnosi się wyłącznie do umowy sprzedaży regulowanej przepisami art. 535 i następnych k. c.
Przez umowę sprzedaży określoną w art. 535 k.c. sprzedający zobowiązuje się przenieś na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę. Jak wynika z treści cytowanego artykułu, sprzedaż - choć w wielu wypadkach wywołuje równocześnie skutek rozporządzający - jest umową zobowiązującą do przeniesienia własności. Czynności cywilnoprawne objęte podatkiem od czynności cywilnoprawnych mają charakter konsensualny, a więc dochodzą do skutku z chwilą zgodnego oświadczenia stron, niezależnie od tego, kiedy zachodzą faktyczne skutki danej czynności.
Nie jest istotne, z punku dokonania czynności cywilnoprawnej, czy obok zawartej umowy sprzedaży nastąpiło przeniesienie posiadania uregulowane w art. 155 § 2 k.c.
W świetle powyższego, jeżeli rzecz znajduje się za granicą, nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej a oświadczenie woli zostało złożone na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, to taka czynność cywilnoprawna podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych.

W związku z powyższym, stanowisko zajęte w Państwa wniosku nie jest prawidłowe.

Jednocześnie należy nadmienić, że zgodnie z art. 2 pkt 4 wyżej cytowanej ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych - nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z niego zwolniona, z wyjątkiem umów sprzedaży i zamiany zwolnionych z podatku od towarów i usług, których przedmiotem są nieruchomości lub ich części albo prawo użytkowania wieczystego.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
- nie jest wiążąca dla podmiotu podatnika/płatnik/inkasenta/następcy prawnego podatnika/osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenia:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Tarnowie w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj