Interpretacja Urzędu Skarbowego we Włodawie
NPD-415/12/NO-27/05
z 7 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
NPD-415/12/NO-27/05
Data
2005.11.07



Autor
Urząd Skarbowy we Włodawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zryczałtowany podatek dochodowy

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zryczałtowany podatek dochodowy --> Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych --> Stawki ryczałtu


Słowa kluczowe
części
dowód zakupu
opodatkowanie
pojazdy
ryczałt ewidencjonowany
sprzedaż
stawki podatku
zakup towarów


Pytanie podatnika
1. Czy działalność gospodarcza rodzaj PKWiU 50.30 może być opodatkowana w sposób uproszczony? 2. Czy do działalności gospodarczej rodzaj PKWiU 50.30 opodatkowanej zryczałtowanym podatkiem dochodowym ma zastosowanie stawka podatkowa 3 %, czy 5,5%? 3. W jaki sposób podatnik powinien ewidencjonować zakupione towary ( używane samochody)?4. Czy od takich umów, jako osoba prowadząca działalność gospodarczą, podatnik ma obowiązek opłacić podatek od czynności cywilno - prawnych ?


Na podstawie art. 14a § 1, § 2, § 3, § 4 , art. 14b § 1, § 2 i art. 216 i art. 217 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 z późn. zm.),

Naczelnik Urzędu Skarbowego we Włodawie postanawia:

uznać stanowisko zawarte we wniosku o interpretację przepisów prawa podatkowego z dnia 20 września 2005 r. i uzupełnionego pismem złożonym w dniu 3.10.2005 r. w zakresie opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych za nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W związku z wnioskiem o interpretację przepisów prawa podatkowego z dnia 20.09.2005 r. i uzupełnionego na wezwanie w dniu 28.10.2005 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego we Włodawie udziela pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowani prawa podatkowego w powyższej sprawie i informuje:

Stan faktyczny przedstawiony we wniosku:

Pan J.H. w sierpniu 2005 r. rozpoczął działalność gospodarczą polegającą na tym, że zakupuje samochody używane. Uzyskane w ten sposób części samochodowego i akcesoria sprzedaje. Używane samochody zakupuje na terenie Polski. Ma też w planie sprowadzenie ich z Unii Europejskiej. Powyższa działalność została zakwalifikowana pod nr PKWiU 50.30. Przed rozpoczęciem działalności gospodarczej podatnik złożył tutejszemu urzędowi oświadczenie o wyborze ryczałtu od niektórych przychodów ewidencjonowanych jako forma opodatkowania jego działalności.

Pytania wnoszącego podanie:

1. Czy działalność gospodarcza rodzaj PKWiU 50.30 może być opodatkowana w sposób uproszczony?2. Czy do działalności gospodarczej rodzaj PKWiU 50.30 opodatkowanej zryczałtowanym podatkiem dochodowym ma zastosowanie stawka podatkowa 3 %, czy 5,5%?3. W jaki sposób podatnik powinien ewidencjonować zakupione towary ( używane samochody)?4. Czy od takich umów, jako osoba prowadząca działalność gospodarczą, podatnik ma obowiązek opłacić podatek od czynności cywilno - prawnych ?

Stanowisko wnoszącego zapytanie:

Ponieważ taka działalność jest w świetle PKWiU klasyfikowana jako usługi w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych, podatnik uważa, że w zakresie handlu w świetle przepisów ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym powinien zastosować stawkę 3%,. Ewentualnie podatnik jest zdania, ze w przedmiotowej sprawie może mieć zastosowanie stawka 5,5% z uwagi na uznanie tej działalności jako działalności wytwórczej.

Z uwagi na to, że podatnik samochody zakupuje od osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej , dowodem zakupu będzie umowa cywilno-prawna.

Stanowisko organu podatkowego:

W odpowiedzi na pierwsze pytanie, działalność gospodarcza rodzaj PKWiU 50.30 może być opodatkowana w sposób uproszczony, należy stwierdzić, że powyższa działalność może być opodatkowana zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają osoby rozpoczynające działalność gospodarczą w trakcie roku podatkowego jeżeli do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu złożą pisemne oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych art. 9 ust 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144 poz. 930 z późn. zm.) i nie występują przesłanki wyłączające możliwość opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych wymienione w art. 6 i art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Wyłącza z opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym:

1. opłacanie przez podatnika podatku w formie karty podatkowej na zasadach określonych w rozdziale 3 wyżej cytowanej ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym,2. korzystających podatników, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego,3. podatników osiągających w całości lub w części przychody z tytułu:a) prowadzenia aptek,b) działalności w zakresie udzielania pożyczek pod zastaw (prowadzenie lombardów),c) działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,d) prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie wolnych zawodów innych niż określone w art. 4 ust. 1 pkt 11 wyżej cytowanej ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym,e) świadczenia usług wymienionych w załączniku nr 2 do wyżej cytowanej ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym,4. podatników wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii,5. podatników podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej:a) samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,b) w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,c) samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka-jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach,6. rozpoczynających działalność samodzielnie lub w formie spółki, jeżeli podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników, przed rozpoczęciem działalności w roku podatkowym lub w roku poprzedzającym rok podatkowy, wykonywał w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres działalności podatnika lub spółki.

Jeżeli do dnia 20 stycznia roku podatkowego nie zgłosił Pan likwidacji działalności gospodarczej lub nie dokonał wyboru innej formy opodatkowania, uważa się, że nadal prowadzi Pan działalność opodatkowaną w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Z przedstawionego przez Pana stanu faktycznego wynika, iż nie ma przesłanek negatywnych uniemożliwiających Panu opodatkowanie prowadzonej działalności gospodarczej zryczałtowanym podatkiem dochodowym.

Odpowiadając na drugie pytanie, czy do działalności gospodarczej rodzaj PKWiU 50.30 (handel częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych) opodatkowanej zryczałtowanym podatkiem dochodowym ma zastosowanie stawka podatkowa 3 %, czy 5,5%, należy stwierdzić iż w przypadku tej działalności gospodarczej właściwą jest stawka 3%.

Przedmiotem działalności gospodarczej prowadzonej przez Pana jest sprzedaż części używanych. Powyższe części pochodzą z demontażu z zakupionych przez Pana samochodów.

Zgodnie z art. 12 ust 1 pkt 5 lit. b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym stawka podatku z działalności usługowej w zakresie handlu wynosi 3,0 %. Przy czym przez działalność usługową w zakresie handlu zgodnie z art. 4 ust 1 pkt 3 wyżej cytowanej ustawy należy rozumieć - sprzedaż, w stanie nieprzetworzonym, nabytych uprzednio produktów (wyrobów) i towarów, w tym również takich, które zostały przez sprzedawcę zapakowane lub rozważone do mniejszych opakowań albo rozlane do butelek, puszek lub mniejszych pojemników. Dla uściślenia powyższej definicji należy wskazać iż dla potrzeb powyższej ustawy przez towar należy rozumieć towary w rozumieniu art. 4 ust 1 pkt 5 w/w ustawy tj. towary handlowe, surowce i materiały podstawowe, z tym że:

towarami handlowymi są towary (wyroby) zakupione w celu dalszej odprzedaży, w stanie nieprzetworzonym,b) surowcami i materiałami podstawowymi są materiały, które w procesie produkcji lub przy świadczeniu usług stają się główną substancją gotowego wyrobu; do materiałów podstawowych zalicza się również materiały stanowiące część składową (montażową) wyrobu lub ściśle z wyrobem złączone, z tym że za surowce i materiały podstawowe nie uważa się paliw i olejów zużywanych w transporcie,

Zatem, aby sprzedaż mogła być opodatkowana stawką 3% łącznie należy spełnić dwa warunki: sprzedaż dotyczy produktów ( wyrobów) i towarów i sprzedaż jest dokonywana w stanie nieprzetworzonym.

Mając powyższe na względzie części wymontowywane przez Pana z zakupionych pojazdów stanowią część składową wyrobu, która stanowi materiał podstawowy i jest towarem handlowym w rozumieniu w/w ustawy. Sprzedaż zaś w stanie nieprzetworzonym towaru nie została zdefiniowana, a zatem należy stan nieprzetworzony rozumieć w znaczeniu potocznym tj. w stanie nie zmienionym, nie przerobionym, w nie zmienionej postaci, nie zmienionej formie. Zatem sprzedaż części wymontowanych z zakupionych wcześniej pojazdów spełnia te warunki.

Do przedmiotowej działalności nie można zastosować stawki 5,5% jak dla działalności wytwórczej, z uwagi na to że prowadzona działalność wymontowywanie i sprzedaż części i akcesoriów do pojazdów mechanicznych nie stanowi działalności wytwórczej. Zgodnie bowiem z art. 4 ust 1 pkt 4 ustawy o zryczałtowanym podatkiem dochodowym przez działalność wytwórczą rozumie - działalność, w wyniku której powstają nowe wyroby, w tym również sprzedaż wyrobów własnej produkcji, prowadzoną przez podatnika.

W działalności prowadzonej przez Pana nie powstają nowe wyroby, nie jest to również sprzedaż wyrobów własnej produkcji.

Odnosząc się do ostatniego zapytania, w jaki sposób podatnik powinien ewidencjonować zakupione towary (używane samochody), w kontekście przedstawionego przez Pana stanowiska, należy rozumieć dokumentowanie dla potrzeb podatkowych zakupionych towarów (samochodów).

Na podstawie art. 15 ust 1 i ust 4 wyżej cytowanej ustawy na podatników zryczałtowanego podatku dochodowego nałożono obowiązek posiadania i przechowywania dowodów zakupu towarów czyli otrzymanych faktur, rachunków, paragonów, dowodów wewnętrznych oraz opisów otrzymanego towaru (art. 4 ust 1 pkt 6 w/w ustawy).

Dowodem zakupu w opisanym przypadku będzie dowód wewnętrzny lub opis otrzymanego towaru. Ustawa nie wymienia jako dowodu zakupu umowy cywilnoprawnej jako potwierdzenia nabycia towaru. Z uwagi jednak na fakt, że ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym nie zawiera jakie warunki ma spełniać dowód wewnętrzny lub opis otrzymanego towaru należy przyjąć iż powinien zawierać co najmniej datę, podpis i określenie rzeczy której dotyczy. Pomocniczo dla uściślenia pojęcia dowodu wewnętrznego można przyjąć definicję zawartą w § 14 ust 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. Nr 152 poz. 1475 z późn. zm.) , które za dowód wewnętrzny przy zakupie rozumie dokument zawierający następujące elementy nazwę towaru oraz ilość, cenę jednostkową i wartość, a w innych przypadkach - przedmiot operacji gospodarczych i wysokość kosztu (wydatku).

Umowa sprzedaży o której mowa w art. 535 i nast. ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny (Dz. U. Nr 16 poz. 93 z późn. zm.) zawiera wszystkie te elementy. Wobec powyższego umowa sprzedaży może stanowić dowód zakupu i być uznana za dowód wewnętrzny lub stanowić opis otrzymanego towaru.

Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym nie przewiduje prowadzenia ewidencji zakupów towarów, a jedynie posiadania i przechowywania dowodów zakupu.

Reasumując stanowisko podatnika należy uznać za prawidłowe w przedmiocie opodatkowania działalności gospodarczej sklasyfikowanej pod nr PKWiU 50.30 zryczałtowanym podatkiem dochodowym, w przedmiocie zastosowania stawki podatkowej stanowisko podatnika należy uznać za częściowo prawidłowe z uwagi na przedstawienie możliwości opodatkowania stawką 3,0% lub 5,5%, gdy zastosowanie do prowadzonej działalności usługowej w zakresie handlu ma zastosowanie jedynie stawka 3,0%. W odniesieniu zaś do zagadnienia dokumentowania zakupów należy uznać, że umowa kupna sprzedaży stanowi dowód zakupu w rozumieniu w/w ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.

W przedmiocie zaś interpretacji podatkowej w zakresie opodatkowania podatkiem od czynnośic cywilno-prawnych odpowiedź ostanie udzielona w odrębnym piśmie.

POUCZENIE

Interpretacja podatkowa nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta.

Jeżeli jednak podatnik, płatnik lub inkasent zastosowali się do tej interpretacji, organ podatkowy nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu.

Powyższa interpretacja, jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji (art. 14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej).

Na powyższe postanowienie przysługuje stronie zażalenie w terminie 7 dni od daty otrzymania pisma.

Zażalenie wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego we Włodawie (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj