Interpretacja Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu
ZD/406-166/CIT/05
z 27 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ZD/406-166/CIT/05
Data
2005.10.27



Autor
Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych


Słowa kluczowe
dywidendy
likwidacja
odliczenia od podatku
sprzedaż masy upadłościowej
sprzedaż przedsiębiorstwa
sukcesja
upadłość


Pytanie podatnika
Czy w przypadku likwidacji upadłej spółki poprzez jej sprzedaż (na polecenie Sędziego Komisarza) jako przedsiębiorstwa w całości w rozumieniu art. 55#185; kc, przejdą na nabywcę tego przedsiębiorstwa uprawnienia do obniżenia podatku, przewidziane w przepisie art. 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, które przysługiwały spółce upadłej?


W dniu 16.08.2005r. do tutejszego organu podatkowego wpłynął wniosek Spółki o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, które następnie zostało uzupełnione w dniu 19.09.2005r.

Z przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego wynika, że zgodnie z poleceniem sędziego komisarza Sądu Rejonowego, syndyk ma dokonać likwidacji podmiotu gospodarczego (Wnioskującej Spółki) poprzez jego sprzedaż w całości jako przedsiębiorstwa (w rozumieniu art. 55¹ kc). Upadła Spółka posiada należności budżetowe w wysokości 214.280,84 zł z tytułu podatku dochodowego od dywidend za rok 1998, zrealizowanych w 1999r. Wnioskująca posiadała spółki zależne, które wpłacały do Niej dywidendę, uiszczając podatek od tej dywidendy jako płatnik. Spółki zależne, które wypłacały Wnioskodawcy dywidendę, to podmioty gospodarcze, będące osobami prawnymi, mające siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Upadły wskazał, że część podatku uiszczonego od otrzymanych dywidend, w latach ubiegłych odliczył od podatku dochodowego od osób prawnych. Pozostała kwota należności budżetowych w wysokości 214.280,84 zł nie została odliczona z powodu braku dochodu, a zatem braku zobowiązania podatkowego.

Na gruncie opisanego powyżej stanu faktycznego powstała wątpliwość, czy w przypadku sprzedaży upadłej Spółki jako przedsiębiorstwa w całości w rozumieniu art. 55¹ kc, przejdą na nabywcę tego przedsiębiorstwa prawa do odliczenia ww. podatku. Wnioskodawca wskazał, iż wyjaśnienie tej kwestii jest niezwykle istotne, gdyż wpływa na wartość firmy, a co za tym idzie, na cenę jego sprzedaży.

W opinii Wnioskodawcy odpowiedź jest pozytywna.

Ustosunkowując się do przedstawionych powyżej kwestii, stwierdza się co następuje:

Tutejszy organ podatkowy wskazuje, że zgodnie z przepisem art. 26 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), osoby prawne (...), które dokonują wypłat należności z tytułów wymienionych w (...) art. 22, są obowiązane, jako płatnicy, pobierać, z zastrzeżeniem ust. 2, w dniu dokonania wypłaty, zryczałtowany podatek dochodowy od tych wypłat (…).

Ww. obowiązek płatnika dotyczy m.in. podatku dochodowego od dochodów z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (…), zgodnie z przepisem art. 22 ust. 1 przywołanej ustawy.

Stosownie zaś do przepisu art. 23 ust. 1 ustawy podatkowej, kwotę podatku uiszczonego od otrzymanych dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej odlicza się od kwoty podatku obliczonego zgodnie z art. 19.

Zgodnie natomiast z przepisem art. 23 ust. 2 cytowanej ustawy, w razie braku możliwości odliczenia, o którym mowa w ust. 1, kwotę podatku, zgodnie z zasadami określonymi w tym przepisie, odlicza się w następnych latach podatkowych.

Podnieść należy także, że ustawa z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) nie zawiera regulacji, z której wynikałaby sukcesja praw/uprawnień na gruncie prawa podatkowego, przysługujących zbywanemu przedsiębiorstwu. Jedynie w art. 112 § 1 przywołanej ustawy stanowi się, iż nabywca:

    1) przedsiębiorstwa,
    2) zorganizowanej części przedsiębiorstwa,
    3) składników majątku związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą wymienionych w § 2, jeżeli ich wartość jednostkowa w dniu zbycia wynosi co najmniej 15 300 zł
    - odpowiada całym swoim majątkiem solidarnie z podatnikiem za powstałe do dnia nabycia zaległości podatkowe związane z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Regulacja ta nie odnosi się jednak do sukcesji uprawnień podatkowych, dotyczy bowiem jedynie odpowiedzialności za zaległości podatkowe.

Kwestia sukcesji uprawnień prawnopodatkowych, w opisywanym stanie faktycznym, nie została zatem uregulowana w przepisach podatkowych.

Z uwagi na powyższe dla dokonania oceny skutków prawnych sprzedaży przedsiębiorstwa - jako całości - w postępowaniu upadłościowym, w zakresie sukcesji praw/uprawnień podatkowych przez nabywcę tego przedsiębiorstwa, zasadnym jest odwołanie się do przepisów ustawy z dnia 28 lutego 2003r. Prawo upadłościowe i naprawcze (Dz. U. z 2003r. Nr 60, poz. 535 ze zm.).

Stosownie do przepisu art. 311 ust. 1 tej ustawy, likwidacji masy upadłości dokonuje się przez sprzedaż przedsiębiorstwa upadłego w całości lub jego zorganizowanych części (…).

W przepisie art. 313 ust. 1 ww. ustawy stanowi się, że sprzedaż dokonana w postępowaniu upadłościowym ma skutki sprzedaży egzekucyjnej. Z kolei zaś art. 317 ust. 1 wskazuje, że na nabywcę przedsiębiorstwa upadłego przechodzą wszelkie koncesje, zezwolenia, licencje i ulgi, które zostały udzielone upadłemu, chyba że ustawa lub decyzja o ich udzieleniu stanowi inaczej. Ostatni z powołanych przepisów posługuje się terminem „ulgi”, nie definiując jednak zakresu przedmiotowej nazwy. Pojęcie „ulga” – według reguł języka polskiego (Nowy Słownik Języka Polskiego, PWN – Warszawa, 2002), oznacza m. in. „zmniejszenie opłat”; „zniżka”; „ulga podatkowa”. Zgodnie zaś z przepisem art. 3 pkt 6 ustawy Ordynacja podatkowa, ulgi podatkowe to przewidziane w przepisach prawa podatkowego zwolnienia, odliczenia, obniżki albo zmniejszenia, których zastosowanie powoduje obniżenie podstawy opodatkowania lub wysokości podatku, z wyjątkiem obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług, oraz innych odliczeń stanowiących element konstrukcji tego podatku.

Z uwagi na powyższe, wyjaśnienia wymaga jeszcze kwestia, czy uprawnienie do obniżenia podatku, przewidziane w przepisie art. 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, stanowi ulgę. Z przedstawionej powyżej definicji ustawowej zwrot ulga, zawarty w ustawie Ordynacja podatkowa, znaczy, że ulgą są wszelkie przewidziane w przepisach prawa (…) odliczenia, (…), których zastosowanie powoduje obniżenie podstawy opodatkowania lub wysokości podatku. Wszystkie elementy ww. definicji ustawowej występują w instytucji odliczenia podatku od dywidend, przewidzianej w przepisie art. 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Przedmiotowe odliczenie powoduje bowiem pomniejszenie kwoty podatku dochodowego. Powyższe implikuje wniosek, że w ww. przepisie uregulowana została swoistego rodzaju ulga podatkowa, która przysługując nabywcy przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 55¹ ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.), może wpływać na wartość przedsiębiorstwa, a co się z tym wiąże na cenę jego sprzedaży.

Przedmiotowa interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskującego i stanu prawnego, obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj