Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy
PD3.2-415-9/05
z 30 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD3.2-415-9/05
Data
2005.06.30



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Bydgoszczy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
polisa ubezpieczeniowa


Pytanie podatnika
Czy opłata polisy ubezpieczeniowej dotyczącej budynku mieszkalnego, stanowiąca zabezpieczenie zaciągniętego kredytu obrotowego wykorzystanego na zakup towarów handlowych, koniecznych do zrealizowania złożonej oferty, która wygrała przetarg, stanowi koszt uzyskania przychodów.


Postanowienie

Na podstawie: art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r.- Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 11 kwietnia 2005r. (data wpływu do tut. organu podatkowego w dniu 13 kwietnia 2005r.,) uzupełnionego w dniu 06 maja 2005r. Pani …, o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego

uznaję za prawidłowe

stanowisko, iż opłata polisy ubezpieczeniowej dotyczącej Pani budynku mieszkalnego, stanowiąca zabezpieczenie zaciągniętego kredytu obrotowego wykorzystanego na zakup towarów handlowych, koniecznych do zrealizowania złożonej oferty, która wygrała przetarg, stanowi koszt uzyskania przychodów.

Uzasadnienie

Z przedstawionego we wniosku z dnia 11 kwietnia 2005r. (wpływ do tut. organu podatkowego 13 kwietnia 2005r.), uzupełnionego w dniu 06 maja 2005r. stanu faktycznego wynika, że prowadzi Pani działalność gospodarczą w spółce jawnej –“…” z siedzibą w …, opodatkowaną na zasadach ogólnych podatkiem liniowym.

W związku z ubieganiem się o kredyt obrotowy na zakup towarów handlowych, w celu zrealizowania własnej oferty przetargowej, dokonała Pani wykupu polisy ubezpieczeniowej dotyczącej własnego budynku mieszkalnego celem zabezpieczenia w/w kredytu.

A zatem Pani zdaniem, polisa ubezpieczeniowa winna być uznana za koszt uzyskania przychodów, bowiem ściśle związana jest z warunkami uzyskania kredytu obrotowego, zaciągniętego na zakup towarów handlowych, które zostały sprzedane zamawiającemu w wyniku wygranego przetargu i tym samym przyczyni się do osiągnięcia źródła przychodu.

Tutejszy organ podatkowy rozstrzygając niniejszą sprawę, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, zważył co następuje.

Kwestię zaliczenia w ciężar kosztów uzyskania przychodu wydatków z tytułu polisy ubezpieczeniowej dotyczącej nieruchomości, będącej Pani własnością i stanowiącej zabezpieczenie zaciągniętego kredytu obrotowego na zakup towarów handlowych oraz na potrzeby wygranego przetargu, należy rozważyć w trybie przepisów art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, które stanowią, iż kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy.

Kosztem uzyskania przychodów jest więc wydatek, który ma bezpośredni lub pośredni związek z uzyskiwanym przychodem, a ustawodawca nie wymienił go wśród tych, których nie uważa za koszty.

Z opisanego przez Panią stanu faktycznego wynika, że poniesione wydatki związane z opłatą polisy ubezpieczeniowej, dotyczącej budynku mieszkalnego, stanowiącego zabezpieczenie zaciągniętego kredytu obrotowego, wykorzystanego na zakup towarów handlowych, służą osiągnięciu nowego źródła przychodu. Zachodzi bowiem związek przyczynowy miedzy poniesionym wydatkiem, a uzyskaniem przychodu, tym bardziej, iż ubezpieczenie prywatnego majątku nie jest ubezpieczeniem obowiązkowym, a w Pani przypadku takie ubezpieczenie gwarantuje pozyskanie kredytu na cele prowadzonej działalności gospodarczej.

A zatem w/w wydatek, zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podlega zaliczeniu w ciężar kosztów uzyskania przychodów.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak w sentencji.

Zaznacza się, iż niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

W myśl art. 14b § 1 i §2 powołanej ustawy – Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy stronie prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj