Interpretacja Urzędu Skarbowego w Olkuszu
PDF1_415-3_05-1
z 12 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDF1_415-3_05-1
Data
2005.07.12



Autor
Urząd Skarbowy w Olkuszu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zryczałtowany podatek dochodowy


Słowa kluczowe
majątek wspólny małżonków
najem
oświadczenie o wyborze formy opodatkowania
ryczałty


Pytanie podatnika
Czy prawidłowym jest opłacanie ryczałtu od przychodów z najmu przez jednego z małżonków po jego pisemnym oświadczeniu o opodatkowaniu w całości przychodów z najmu?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olkuszu działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8 z 2005 r. poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Pani X. z dnia 10.05.2005 r. uzupełnionego pismem z dnia 20.06.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10.05.2005 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Olkuszu wpłynął wniosek uzupełniony dnia 20.06.2005 r., dotyczący interpretacji przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w następującym stanie faktycznym:
Podatniczka prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych. W dniu 11.02.2004 r. wraz z mężem podpisała wspólnie umowę najmu lokalu (którego jest współwłaścicielem) na cele prowadzenia działalności gospodarczej. Umowa obowiązuje od 01.04.2004 r., lokal nie jest lokalem związanym z prowadzoną przez podatniczkę działalnością na zasadach ogólnych, między małżonkami istnieje wspólność majątkowa.

W dniu 08.04.2004 r. złożono pisemne oświadczenie o opodatkowaniu w całości dochodu osiągniętego z wynajmu lokalu przez męża na zasadach ryczałtu (mąż co miesiąc obliczał i odprowadzał do US zryczałtowany podatek dochodowy wg stawki 8,5 a następnie 20%). W związku z powyższym Strona nie wykazywała przychodu z najmu w podatku dochodowym, gdyż całość przychodu z najmu rozlicza mąż Strony na zasadach ryczałtu.
W związku z powyższym Strona uważa, że przyjęty sposób rozliczenia jest prosty, łatwy do sprawdzenia i przekazywania należności do US bez konieczności zmiany umowy najmu na męża oraz ewentualnego podpisywania dodatkowych umów użyczenia.
Jednak w związku z tym, że umowa została podpisana przez obojga małżonków - współwłaścicieli, Wnioskodawczyni ma wątpliwość, czy wyżej opisany sposób postępowania jest prawidłowy.

Analizując przedstawione przez Stronę okoliczności, tut. organ podatkowy stwierdza, co następuje:
Zgodnie z art. 9 ust. 1 i 4 ustawy z dnia 20 listopada 1998 roku o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.) warunkiem skorzystania z opodatkowania przychodów z najmu lokalu jest złożenie pisemnego oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za dany rok podatkowy naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, nie później niż do dnia 20 stycznia roku podatkowego, a w przypadku rozpoczęcia osiągania przychodów w trakcie roku podatkowego - do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęci osiągania przychodów, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.
Zgodnie z art. 12 ust. 5 i ust. 6 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, przychody z udziału w spółce w odniesieniu do każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku. W razie braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku są równe. Zasada o której mowa w ust. 5, ma również zastosowanie do małżonków, między którymi istnieje wspólność majątkowa, osiągających przychody, o których mowa w art. 6 ust. 1a (najem, podnajem, dzierżawa), chyba że złożą pisemne oświadczenie o opodatkowaniu całości przychodu przez jednego z nich.
Zgodnie z art. 1, ust. 7 oświadczenie, o którym mowa w ust. 6, składa się właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego najpóźniej do dnia 20 stycznia roku podatkowego, a w przypadku rozpoczęcia osiągania przychodów w trakcie roku podatkowego w terminie pierwszej wpłaty na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.
W myśl przepisu art. 12 ust. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym wybór zasady opodatkowania całości przychodów przez jednego z małżonków wyrażony w oświadczeniu, o którym mowa w ust. 6, obowiązuje przy dokonywaniu wpłat na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych za cały dany rok podatkowy, chyba że w wyniku rozwodu albo orzeczenia przez sąd separacji nastąpił podział majątku wspólnego małżonków i przedmiot umowy przypadł temu z małżonków, na którym nie ciążył obowiązek dokonywania wpłat na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.
Wszyscy bez wyjątku podatnicy, chcący skorzystać z zasady opodatkowania przychodu przez jednego z małżonków - a więc także ci, którzy w roku poprzednim już z niej korzystali - powinni takie oświadczenie złożyć do 20 stycznia danego roku podatkowego.

Zatem w oparciu o powyższe w odpowiedzi na pytanie podatnika:
1) „czy wybór opodatkowania przychodu z najmu lokalu, który jest współwłasnością małżonków, na zasadach ryczałtu w całości przez męża podatniczki jest prawidłowy„
Naczelnik tut. Urzędu Skarbowego, po rozpatrzeniu przedstawionego stanu faktycznego zawartego w piśmie oraz uzasadnienia stanowiska Strony w oparciu o obowiązujące przepisy prawa podatkowego informuje, że podziela stanowisko Strony w wyżej poruszonej kwestii.
Organ podatkowy udzielając interpretacji oparł się na przedstawionym we wniosku stanie faktycznym i nie oceniał treści załączonych dokumentów.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej, w dacie wydania postanowienia nie toczyło się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa, postępowanie przed sądem administracyjnym.

Pouczenie
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Olkuszu w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj