Interpretacja Urzędu Skarbowego w Wejherowie
PP/443-7/05 I
z 15 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-7/05 I
Data
2005.03.15



Autor
Urząd Skarbowy w Wejherowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
kwota
nabycie
obniżenie podatku należnego
podatek naliczony
towar


Pytanie podatnika
Czy w świetle art. 86 ustawy o podatku od towarów i usług pytający ma prawo obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, wynikająca z faktury dokumentującej nabycie usługi zrealizowanej w ramach „Programu wyrównywania różnic między regionami:, której nabycie nie jest związane z czynnościami podlegającymi opodatkowaniu?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005r. Nr 8 poz. 60) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wejherowie, po rozpatrzeniu wniosku podatnika z dnia 18.01.2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie przysługującego Pytającemu, w świetle art. 86 ustawy o podatku od towarów i usług, prawa obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, wynikającą z faktury dokumentującej nabycie usługi zrealizowanej w ramach „Programu wyrównywania różnic między regionami”, której nabycie wg przedstawionego przez podatnika stanu faktycznego nie jest związane z czynnościami podlegającymi opodatkowaniu

stwierdza, że

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Uzasadnienie

Wnioskodawca wskazuje, że Urząd Miasta w ramach „Programu wyrównywania różnic między regionami” zrealizował projekt polegający na montażu dźwigu w Szkole Podstawowej. Podatnik oświadcza, iż obecnie ubiega się o refundację poniesionych kosztów z funduszu PFRON.

Wnioskodawca dodaje, iż refundacja poniesionych kosztów z PFRON, o którą się ubiega, obejmować będzie zapłacony podatek od towarów i usług. Podatnik oświadcza także, iż usługi realizowane w ramach tego projektu nie są wykorzystywane do wykonania czynności opodatkowanych podatkiem VAT.

Z dokumentów załączonych do wniosku z dnia 18.01.2005r. wynika, iż samo wykonanie projektu - w postaci wykonania dobudowy dźwigu i przedsionka zewnętrznego dla osób niepełnosprawnych wraz z robotami towarzyszącymi - zostało powierzone podwykonawcy, wyłonionemu w drodze przetargu na zamówienie publiczne, z którym Urząd Miasta zawarł umowę cywilnoprawną.

W związku z powyższym podatnik składa zapytanie, czy zgodnie z art. 86 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług jednostka samorządowa z tytułu realizacji projektu polegającego na montażu dźwigu w Szkole Podstawowej nie ma możliwości odzyskania podatku VAT...

Zdaniem wnioskodawcy, Gmina nie ma możliwości odzyskania zapłaconego podatku VAT w trybie art. 86 ustawy o podatku od towarów i usług. Podatnik wskazuje, iż zgodnie z art. 15 ustawy o podatku od towarów i usług, nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych. Ponadto, wg wnioskodawcy, zgodnie z art. 86 ustawy nie przysługuje mu w tym zakresie prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wejherowie wskazuje, iż zgodnie z przepisem art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004r. Nr 54 poz. 535 ze zm.) podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Stosownie do ust. 6 cyt. art. 15 ustawy o podatku od towarów i usług, nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.

Działalność gospodarcza, o której mowa w art. 15 ust. 2 cyt. ustawy obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Jak wynika z powyższego, krajowe, regionalne i lokalne organy władzy oraz podmioty prawa publicznego nie będą uważane za podatnika w związku z działaniami, które podejmują lub transakcjami, które zawierają jako podmioty prawa publicznego, nawet jeśli pobierają należności, opłaty, składki lub płatności w związku z takimi działaniami lub transakcjami. Wspomniane organy i urzędy są natomiast podatnikami w zakresie czynności wykonywanych na podstawie umów cywilnoprawnych.

Ze stanu faktycznego, zawartego w piśmie podatnika wynika, iż Urząd Miasta zawarł z wykonawcą (podmiotem gospodarczym) umowę prawa cywilnego, której przedmiotem jest wykonanie dobudowy dźwigu i przedsionka zewnętrznego dla osób niepełnosprawnych wraz z robotami towarzyszącymi przy ich wykonaniu w Szkole Podstawowej. Przedmiotowa umowa zawarta została w wyniku przetargu publicznego.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 i ust. 2 pkt. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7:

  1. suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika:

  2. a) z tytułu nabycia towarów i usług,
    b) potwierdzających dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty), jeżeli wiązały się one z powstaniem obowiązku podatkowego,
    c) od komitenta z tytułu dostawy towarów będącej przedmiotem umowy komisu – z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4;

Z cyt. artykułu wynika, iż podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Z przedstawionego stanu prawnego wynika, iż podatnik ma prawo odliczać podatek naliczony wynikający z faktur VAT dokumentujących realizację inwestycji budowlanej. Jednocześnie, z dyspozycji przytoczonych powyżej przepisów wynika, iż podatnikowi (w omawianej sprawie Urzędowi Miasta) przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z otrzymanych - od wykonawcy przedmiotowego dźwigu w Szkole Podstawowej - faktur VAT, ale tylko w sytuacji gdy wskazana inwestycja służy czynnościom podlegającym opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i powyższych czynności dokonuje sam podatnik .

W piśmie z dnia 18.01.2005r., odpowiadając na wezwanie tut. organu podatkowego, konkretyzując istniejący w sprawie stan faktyczny, podatnik oświadczył, iż usługi realizowane w ramach w/w projektu (a więc montaż dźwigu) nie są wykorzystywane do wykonania czynności opodatkowanych podatkiem VAT.

Reasumując, wnioskodawca (Urząd Miasta) zrealizował inwestycję polegającą na montażu dźwigu w Szkole Podstawowej. Sama fizyczna realizacja w/w projektu została powierzona – na podstawie zawartej umowy cywilnoprawnej – podwykonawcy, który został wyłoniony w drodze przetargu publicznego. Jednocześnie podatnik wskazał, iż usługi realizowane w ramach powyższego projektu nie są wykorzystywane do wykonania czynności opodatkowanych podatkiem VAT.

Zatem, w przestawionym stanie faktycznym i prawnym Urzędowi Miasta przy realizacji powyższej inwestycji nie przysługuje uprawnienie wynikające z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Podatnikom podatku od towarów i usług przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z otrzymanych - od wykonawcy projektu budowlanego - faktur VAT tylko w sytuacji gdy wskazana inwestycja służy czynnościom podlegającym opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i powyższych czynności dokonuje sam podatnik.

Zatem, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wejherowie uznaje za prawidłowe stanowisko podatnika wskazane w piśmie z dnia 18.01.2005r., iż jednostka samorządowa (Urząd Miasta) nie ma możliwości obniżenia, w trybie art. 86 ustawy o podatku od towarów i usług, podatku należnego o podatek naliczony w związku z realizowanym projektem, w sytuacji gdy nabyta w ramach tego projektu usługa nie jest wykorzystywana do czynności podlegających opodatkowaniem.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj