Interpretacja Drugiego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Kaliszu
DPP-005-61/05
z 7 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DPP-005-61/05
Data
2005.10.07



Autor
Drugi Wielkopolski Urząd Skarbowy w Kaliszu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja


Słowa kluczowe
faktura korygująca


Pytanie podatnika
Czy uznanie reklamacji wywołuje obowiązek wystawienia faktury korugującej,zmniejszającej wartość wewnatrzwspólnotowego nabycia towarów ?


W związku z art. 29 ust. 4, art. 31 ust. 1, art. 106 ust. 7 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) oraz § 16 ust. 1, § 25 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 roku w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2005 roku Nr 95, poz. 798) i po rozpatrzeniu wniosku o pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie sporządzania faktur korygujących.Naczelnik Drugiego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Kaliszu stwierdza, że stanowisko przedstawione przez Spółkę w w/w wniosku jest prawidłowe .

Z przedstawionego wniosku wynika, że spółka dokonuje zakupu sprzętu rolniczego i części zamiennych od kontrahenta niemieckiego. Niektóre z zakupionych części zużytych przy naprawach sprzętu objęte były rękojmią. W wyniku prowadzonej korespondencji firma niemiecka uznała reklamację sprzedanych przez siebie maszyn. W efekcie tego, wartość części zużytych przy naprawach w ramach rękojmi została uznana i wystawiona na tą okoliczność dokument uznaniowy .

W związku z powyższym powstaje pytanie: czy uznanie reklamacji wywołuje obowiązek wystawienia faktury korygującej, zmniejszającej wartość wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

Zgodnie z art. 31 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) podstawą opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów jest kwota, jaką nabywający jest obowiązany zapłacić. Przy ustalaniu podstawy opodatkowania stosuje się zapis art. 29 ust. 4 w/w ustawy. Wskazuje on, że obrót zmniejsza się o kwoty udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych i obowiązujących rabatów (bonifikat, opustów, uznanych reklamacji i skont) i o wartość zwróconych towarów, zwróconych kwot nienależnych w rozumieniu przepisów o cenach oraz zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnych charakterze, a także kwot wynikających z dokonanych korekt faktur.

W myśl art. 106 ust. 7 ustawy o podatku od towarów i usług w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów podatnik nabywający towar zobowiązany jest wystawić fakturę wewnętrzną.

Szczególne zasady wystawiania faktur wewnętrznych reguluje § 25 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 roku w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2005 roku Nr 95, poz. 798). Paragraf ten stanowi, iż do kwestii związanych z wystawianiem faktur wewnętrznych zastosowanie mają § 9, 13-17, 19, 20 i 23 wskazanego powyżej rozporządzenia. W związku z tym odpowiednie zastosowanie znajduje § 16 ust. 1 tego rozporządzenia, który mówi, że w przypadku gdy po wystawieniu faktury udzielono rabatów, podatnik udzielający rabatu wystawia fakturę korygującą.

Tym samym oznacza to, że instytucja faktur korygujących obejmować będzie również wystawione uprzednio faktury wewnętrzne tytułem wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów w sytuacji ,gdy zaistnieją przyczyny korekty między innymi umniejszenia lub zwiększenia wartości nabyć.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj