Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdańsku
DR/415-0001/05
z 10 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DR/415-0001/05
Data
2005.05.10



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Gdańsku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
przekształcenie prawa wieczystego użytkowania w prawo własności


Pytanie podatnika
Czy może skorzystać z odliczenia – w ramach kontynuacji inwestycji rozpoczętej przed 01.01.2002r. – wydatków poniesionych na przekształcenie prawa wieczystego użytkowania gruntu w prawo własności?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (jednolity tekst z 2005 roku Dz.U.Nr 8 poz. 60 ) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 09.03.2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie odliczeń od dochodu za 2004 rok ulgi na zakup gruntu w ramach kontynuacji inwestycji rozpoczętej przed 1 stycznia 2002 roku.

stwierdzam, że :

stanowisko przedstawione w tym wniosku dotyczące odliczenia od dochodu za 2004 rok ulgi z tytułu zakupu gruntu w ramach kontynuacji inwestycji rozpoczętej przed 1 stycznia 2002 roku w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego jest nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Podatnik pismem z dnia 9 marca 2005 roku uzupełnionym w dniu 4 kwietnia 2005 roku wystąpił do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdańsku z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego.

Z pisma wynika , że korzystał Pan z ulgi na budowę budynku mieszkalnego.

Działka na której Podatnik wybudował dom składa się z dwóch części:

pierwszej – do której prawo wieczystego użytkowania uzyskał Pan od Spółdzielni Mieszkaniowej w 1996 roku a następnie w 1998 roku Urząd Miejski w Gdańsku przekształcił wieczyste użytkowanie w prawo własności,
drugiej – do której tytuł prawny nabył Pan od Gminy Miasta Gdańsk w 2004r.

Ponadto Podatnik nadmienił, że w 1998 roku korzystał z odliczeń od dochodu z tytułu poniesionych wydatków na przekształcenie prawa wieczystego użytkowania w prawo własności .

W złożonym wniosku podatnik zaznacza, że poniesione w 2004 roku wydatki w związku z nabyciem prawa własności do drugiej części działki chciałby odliczyć od dochodu w składanym przez siebie zeznaniu rocznym.

Zdaniem podatnika poniesiony przez niego w 2004 roku wydatek na nabycie działki podlega odliczeniu od dochodu w ramach praw nabytych

Zgodnie z zapisem art. 3 ust.2 ustawy z dnia 21 listopada 2001 roku o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i ustawy o zryczałtowanym podatku od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U.Nr 134 poz.1509) podatnikom, którzy w latach 1992-1996 nabyli prawo do odliczania od dochodu wydatków poniesionych na cele określone w art. 26 ust.1 pkt 5 lit.b),e) i f) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 1997 roku i dokonali dalszych wydatków na budowę tego budynku mieszkalnego, nadbudowę lub rozbudowę tego budynku na cele mieszkalne lub przebudowę tego strychu, suszarni albo przystosowanie innego pomieszczenia na cele mieszkalne oraz wykończenie tego lokalu mieszkalnego w nowo wybudowanym budynku mieszkalnym , do dnia zasiedlenia tego lokalu przysługuje, prawo do odliczenia tych wydatków poniesionych od dnia 1 stycznia 1997 r. do dnia 31 grudnia 2004 r na zasadach określonych w art. 26 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 1997 r.

Cele mieszkaniowe określone w art. 26 ust.1 pkt 5 lit b), e) i f) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 1997 roku to kolejno :

lit. b) budowa budynku mieszkalnego,
lit. e) nadbudowa i rozbudowa budynku na cele mieszkalne,
lit. f) przebudowa strychu, suszarni albo przystosowanie innego pomieszczenia na cele mieszkalne oraz wykończenie lokalu mieszkalnego w nowo wybudowanym budynku mieszkalnym , do dnia zasiedlenia.

Zatem na podstawie wyżej przytoczonych przepisów brak jest możliwości odliczania od dochodu wydatków poniesionych na kontynuację inwestycji związanej z zakupem gruntu, która to nie jest wymieniona jako możliwa do realizacji w ramach praw nabytych .

Również w myśl zapisu art. 4 ust.2 wyżej cytowanej ustawy z dnia 21 listopada 2001 roku podatnikom, którzy w latach 1997-2001 nabyli prawo do odliczania od podatku wydatków poniesionych na cele określone w art. 27 a ust.1 pkt 1 lit a)- f) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002 roku, przysługuje na zasadach określonych w tej ustawie prawo do odliczania od podatku dalszych wydatków na kontynuację danej inwestycji- poniesionych od 1 stycznia 2002 do dnia 31 grudnia 2004r.

Cele określone w art.27 a ust.1 pkt 1 lit a) – f) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2002 roku to kolejno:

  1. zakup gruntu lub odpłatne przeniesienie prawa wieczystego użytkowania gruntu pod budowę budynku mieszkalnego,
  2. budowę budynku mieszkalnego,
  3. wkład budowlany lub mieszkaniowy do spółdzielni mieszkaniowej; w razie przekształcenia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, za wydatki poniesione na wkład budowlany uznaje się wydatki stanowiące nadwyżkę ponad kwotę wkładu mieszkaniowego zaliczonego przez spółdzielnię na wkład budowlany,
  4. zakup nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy lub od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej,
  5. nadbudowę lub rozbudowę budynku na cele mieszkalne,
  6. przebudowę strychu, suszarni albo przystosowanie innego pomieszczenia na cele mieszkalne oraz wykończenie lokalu mieszkalnego w nowo wybudowanym budynku mieszkalnym, do dnia zasiedlenia tego lokalu,

Wyżej wymieniony katalog odliczeń nie zawiera wydatków związanych z przekształceniem prawa wieczystego użytkowania w prawo własności

W świetle wyżej cytowanych przepisów warunkiem dokonania odliczeń od dochodu jak i od podatku jest kontynuacja inwestycji na własne cele mieszkaniowe.

Ze złożonego w tut. Urzędzie Skarbowym zeznania za 1998 rok (PIT-33 ) wynika, że dokonał Pan odliczenia od podatku za 1998 rok wydatków poniesionych na przekształcenia prawa wieczystego użytkowania gruntu w prawo własności ( we wniosku błędnie podał Pan , że powyższe wydatki odliczył od dochodu)

Dokonane odliczenie było niezgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zatem nie nabył Pan prawa do dokonywania przedmiotowego odliczenia i nie ma tu zastosowania cytowany przepis art. 4 ust.2 ustawy z dnia 21 listopada 2001 roku o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i ustawy o zryczałtowanym podatku od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U.Nr 134 poz.1509) .

Zatem przedstawione we wniosku stanowisko jest nieprawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj