Interpretacja Drugiego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej
PD/423-90/62279
z 20 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD/423-90/62279
Data
2005.10.20



Autor
Drugi Śląski Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody

Podatek dochodowy od osób prawnych


Słowa kluczowe
podwyższenie kapitału
udziałowiec
wierzytelność
wkład


Pytanie podatnika
Pytanie podatnika dotyczy zaliczenia do przychodów podatkowych wkładu na podwyższenie kapitału, który został w całości wniesiony przez jedynego udziałowca w postaci bezspornych wierzytelności.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), Naczelnik Drugiego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej stwierdza, że stanowisko ............. Sp. z o.o., przedstawione we wniosku bez znaku ż dnia 23.08.2005 r. (wpływ do tut. organu dnia 29.08.2005 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zaliczenia do przychodów podatkowych wkładu na podwyższenie kapitału, który został w całości wniesiony przez jedynego udziałowca w postaci bezspornych wierzytelności jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29.08.2005 r. do Naczelnika Drugiego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej wpłynął wniosek z dnia 23 sierpnia 2005 r. o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Pismem z dnia 30.09.2005 r. znak: PD/423-90/05/58893 tut. organ podatkowy wezwał wnioskodawcę do uzupełnienia braków formalnych wniosku. Braki formalne wniosku zostały uzupełnione w dniu 10.10.2005 r.

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Ze stanu faktycznego przedstawionego w pisemnym zapytaniu wynika, iż w dniu 27 czerwca 2005 roku uchwałą nr 6/2005 Zwyczajne Zgromadzenie Wspólników Spółki podjęło uchwałę o podwyższeniu kapitału zakładowego jednostki w wysokości 1.000.000,00 zł. Wkład na podwyższenie kapitału został przez wspólnika w całości wniesiony wkładem niepieniężnym w postaci bezspornej wierzytelności stanowiącej należność główną z faktur VAT głównego udziałowca (jedynego), przy czym wierzytelność wspólnika wynika ze sprzedaży na rzecz polskiej spółki towarów.

Spółka zwraca się z zapytaniem, czy konwersja długu na kapitał zakładowy Spółki powoduje powstanie przychodu podatkowego w Spółce...

Stanowisko podatnika: Wkład na podwyższenie kapitału został przez wspólnika w całości wniesiony w postaci bezspornych wierzytelności gdzie dochodzi do zamiany jednego zobowiązania (z tytułu dostaw i usług) na inne zobowiązanie (w postaci kapitału) a tym samym spółka nie zyskuje środków finansowych. Wniesienie wierzytelności jako wkładu niepieniężnego do spółki kapitałowej jest zdarzeniem generalnie neutralnym podatkowo dla spółki otrzymującej aport. W tym zakresie podstawową regulacją jest przepis art. 12 ust. 4 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zgodnie z którym do przychodów nie zalicza się m.in. przychodów otrzymanych na utworzenie lub powiększenie kapitału zakładowego. Podwyższenie kapitału zakładowego wiązało się ze zmianą umowy spółki a czynność ta podlegała, na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 9 p.c.c. podatek wynosi 0,5% kwoty podwyższenia kapitału zakładowego. Spółka złożyła w wyznaczonym terminie deklarację PCC-1 i zapłaciła wymieniony podatek.

W świetle przedstawionego stanu faktycznego tut. organ podatkowy stwierdza, iż przepisy ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.) nie określają sposobu podwyższenia kapitału zakładowego Spółki w tym nie wyłączają możliwości podwyższenia kapitału w wyniku konwersji wierzytelności na udziały. Możliwość taką dopuścił Sąd Najwyższy - Izba Celna w uchwale z 26 marca 1993 r. (sygn. akt III ZP 20/93) stwierdzając, że "pokrycie udziałów, po podwyższeniu kapitału zakładowego spółki z o.o., jest także dopuszczalne przez oświadczenie wspólnika o przeniesieniu – na poczet tego udziału – jego wierzytelności przysługującej mu od spółki". Sąd Najwyższy uznał też, że w przypadku tzw. konwersji wierzytelności na udziały wykorzystana zostaje cywilnoprawna konstrukcja potrącenia. Jeżeli wierzytelność wspólników i spółki spełniają warunki określone w art. 498 kc., to zgodnie z art. 14 § 4 k.s.h. dopuszczalne jest dokonanie potrącenia wierzytelności wspólnika wobec Spółki, z wierzytelnością spółki o wniesienie wkładu pieniężnego, w sytuacji gdy wierzytelność wspólnika posiada pokrycie w majątku Spółki. Ostatecznie to sąd rejestrowy rejestrując zmianę umowy spółki, przewidującą podwyższenie kapitału zakładowego oraz rejestrując podwyższenie, uznaje taką formę podwyższenia kapitału za prawnie skuteczną i dopuszczalną w świetle przepisów Kodeksu spółek handlowych. Zgodnie z art. 262 § 4 ww. ustawy podwyższenie kapitału zakładowego w spółce z o.o. następuje z chwilą wpisania do rejestru.

Operację, w wyniku której dochodzi do zamiany wierzytelności Wspólnika wobec Spółki na udziały, określa się jako konwersję długu na kapitał zakładowy (z punktu widzenia Spółki) lub konwersję wierzytelności na udziały (z punktu widzenia Wspólnika).

Przyjmuje się, iż w wyniku konwersji wierzytelności na udziały w kapitale zakładowym, pomniejszone zostają zobowiązania Spółki, a powiększeniu ulega kapitał zakładowy. Zobowiązanie Spółki umarza się, a kapitał zakładowy powiększa się kosztem zobowiązania, które odpowiednio ulega redukcji. Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 13 i 14, są przede wszystkim otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym też różnice kursowe. Zastrzeżenie zawarte w art. 12 ust. 4 pkt 4 stanowi, iż do przychodów nie zalicza się przychodów otrzymanych na utworzenie lub powiększenie kapitału zakładowego (akcyjnego), funduszu udziałowego albo funduszu założycielskiego albo funduszu organizacyjnego ubezpieczyciela – a w towarzystwach powierniczych wartości aktywów tych funduszy. Z treści tego przepisu wynika, że przychód otrzymany na utworzenie lub powiększenie kapitału zakładowego nie zalicza się do przychodów, bowiem jego celem jest zapewnienie zgromadzenia środków niezbędnych dla funkcjonowania podatnika.Odnosząc się do przedstawionego w zapytaniu stanu faktycznego oraz mając na względzie wskazane powyżej uregulowania prawne, organ podatkowy podziela stanowisko Spółki, iż w związku z konwersją wierzytelności na Jej udziały, nie wystąpi dla Spółki obowiązek opodatkowania “wartości konwersji” podatkiem dochodowym od osób prawnych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj