Interpretacja Izby Skarbowej w Krakowie
PD-1/005/2-157/03/wk/1
z 31 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PD-1/005/2-157/03/wk/1
Data
2005.03.31



Autor
Izba Skarbowa w Krakowie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Podstawa opodatkowania i wysokość podatku --> Opodatkowanie dochodów z udziału w zyskach osób prawnych


Słowa kluczowe
obniżenie kapitału zakładowego
udział w zyskach osób prawnych
umorzenie udziałów
wynagrodzenie udziałowców


Pytanie podatnika
Jakie skutki podatkowe wywołuje w spółce nabycie własnych udziałów w celu ich umorzenia, jeżeli za zgodą wspólników umorzenie dokonywane jest nieodpłatnie oraz jakie konsekwencje podatkowe występują z tego tytułu u udziałowców spółki?


W nawiązaniu do pisma Izby Skarbowej w Krakowie z dnia 09.06.2003 r. nr PD-1/005/2-157/03/WK wydanego w związku z uzupełnieniem pisemnej informacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, udzielonej przez Urząd Skarbowy w Oświęcimiu, Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie, po ponownym przeanalizowaniu sprawy i uwzględnieniu stanowiska Ministerstwa Finansów zajętego w kwestii skutków podatkowych umorzenia udziałów bez wynagrodzenia, stwierdza co następuje:

Z treści zapytania Podatnika wynika, że pojawiły się wątpliwości jakie skutki podatkowe wywołuje w Spółce nabycie udziałów własnych w celu ich umorzenia, jeżeli za zgodą wspólników takie umorzenie dokonywane jest nieodpłatnie i utworzony w ten sposób kapitał zapasowy zostanie przeznaczony na pokrycie straty bilansowej oraz jakie konsekwencje podatkowe występują z tego tytułu u udziałowców Spółki.

Tryb i zasady umorzenia udziałów w Spółce z o.o. reguluje art. 199 Kodeksu spółek handlowych, przy czym § 3 tego przepisu dopuszcza możliwość, że za zgodą wspólnika umorzenie udziału może nastąpić bez należnego mu wynagrodzenia.
Oceniając skutki podatkowe będące następstwem nabycia przez Spółkę własnych udziałów w celu ich umorzenia bez wynagrodzenia i zwiększenia kapitału zapasowego o równowartość umorzonych udziałów, stwierdzić należy, że wśród określonych w przepisach ustawu o podatku dochodowym od osób prawnych zdarzeń powodujących powstanie przychodu, sytuacja taka wprost nie jest wskazana. Niezależnie jadnak od faktu, iż oreślony w art. 12 tej ustawy katalog przypadków powodujących powstanie przychodu nie jest enumeratywny, tut. organ, biotrąc pod uwagę stanowisko zajęte w tej kwestii przez Ministerstwo Finansów zmienia prezentowany dotychczas pogląd i stwierdza, że nabycie przez spółkę kapitałową własnych udziałów celem ich umorzenia - nawet bez wynagrodzenia - nie spowoduje powstania przychodu w tej Spółce. Podobnie, czynność ta nie spowodujepowstania przychodu u wspólników tej Spółki, jakkolwiek wzrośnie wartość księgowa posiadanych przez nich udziałów.
U wspólników pozostających w Spółce ewentualny dochód wystąpi dopiero wprzypadku umorzenia posiadanych przez nich udziałów Spółki (zbycia w celu umorzenia), zbycia tych udziałów na rzecz osoby trzeciej lub likwidacji Spółki, jeżeli w następstwie tych zdarzeń wspólnicy uzyskują przychód przewyższający poniesione przez nich koszty objęcialub nabycia udziałów.

Przedstawiając powyższe, Dyrektor Izby Skarbowej przeprasza za błędną wykładnię zaprezentowaną w piśmie z dnia 09.06.2003 r. i zwłokę w udzieleniu prawidłowej odpowiedzi.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj