Interpretacja Urzędu Skarbowego w Staszowie
PD/415-10/05
z 5 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD/415-10/05
Data
2005.10.05



Autor
Urząd Skarbowy w Staszowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
kradzież
samochód ciężarowy


Pytanie podatnika
Czy wartość skradzionego samochodu można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?


Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie kupna-sprzedaży samochodów.W związku z prowadzoną działalnością gospodarczą podatnik zakupił samochochód ciężarowy jako towar handlowy, który nie posiadał ubezpieczenia dobrowolnego auto-casco.Następnie w/w samochód przed dokonaniem sprzedaży został skradziony.

W związku z rodzącymi się wątpliwościami w tym zakresie podatnik pytaczy wartość skradzionego samochodu może zaliczyć do kosztu uzyskania przychodów?

Jednocześnie podatnik wyraża pogląd, iż samochód został nabyty jako towar handlowy i mimo kradzieży zakup jego stanowi koszt uzyskania przychodów.

Naczelnik tut. Urzędu analizując przedstawiony we wniosku stan faktyczny oraz wyrażoną opinię nie podziela stanowiska podatnika w powyższej sprawie.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiagnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23, który zawiera negatywny katalog wydatków nieuznanych przez ustawodawcę za koszt uzyskania przychodu.Ryzyko wystąpienia strat, w tym w wyniku kradzieży, przypisane jest do wszelkiego rodzaju działalności gospodarczej. Jest nierozerwalnie związane z tą działalnością i nie można go całkowicie wyeliminować. Tym samym fakt wystąpienia omawianego zdarzenia nie może mieć wpływu na możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wartości skradzionych towarów, chyba że o niemożności takiego zaliczenia stanowiłby przepisart. 23 ustawy.Negatywny katalog wydatków nieuznanych za koszt uzyskania przychodu przewiduje tylko jeden przypadek, gdy brak ubezpieczenia pozbawia podatnika prawa zaliczenia do kosztów podatkowych strat powstałych w związku z kradzieżą składnika majątku. Stosownie doart. 23 ust. 1 pkt 48 wyżej wymienionej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie uważa się za koszty uzyskania przychodów strat powstałych w wynik,u utraty lub likwidacji samochodów oraz kosztów ich remontów powypadkowych, jeżeli samochody te nie były objęte ubezpieczeniem dobrowolnym.

Mając powyższe na względzie zakup samochodu, który został następnie skradziony i nie posiadał ubezpieczenia dobrowolnego nie stanowi kosztu uzyskania przychodów z tytułu prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej.

Biorąc powyższe pod uwagę oraz przedstawiony stan faktyczny, Naczelnik tut. Urzędu postanowił jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj