Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Poznaniu
PF-2-415/210/05
z 7 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PF-2-415/210/05
Data
2005.09.07



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
posiłki
pozarolnicza działalność gospodarcza
ubezpieczenia
zakwaterowanie


Pytanie podatnika
czy można uznać jako koszt uzyskania przychodu wydatki jakie poniesione zostaną w związku z opłatą za udział w imprezie organizowanej przez firmę specjalizującą się w organizacji wypraw np do Afryki.


Podatnik prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są usługi w zakresie fotografii i otrzymał propozycję wykonania w Afryce w określonych miejscach zdjęć z logo firmy zlecającej. Podatnik zamierza przyjąć zlecenie z uwagi na możliwość promowania swoich usług w zakresie fotografii jak również z uwagi na ciekawy rodzaj zlecenia.Zlecenie ma zostać wykonane do dnia 01 października 2005r. W związku z okresem jaki pozostał podatnikowi na wykonanie zdjęć, nie ma on możliwości samodzielnie przygotować wyprawy, mając na uwadze także fakt, iż rezerwacja biletów lotniczych jest nie możliwa w okresie letnim, a ich koszt jest bardzo wysoki. Z uwagi na organizację całej wyprawy(imprezy) , podatnik zamierza skorzystać z oferty firmy specjalizującej się organizowaniu tego typu wycieczek. W cenie znajduje się między innymi: przelot, przejazdy, zakwaterowanie, ubezpieczenie, przewodnicy, wstępy do parków, wyżywienie .

W związku z powyższym podatnik zwrócił się z zapytaniem , czy może uznać jako koszt uzyskania przychodu wydatki jakie poniesione zostaną w związku z opłatą za udział w imprezie organizowanej przez firmę specjalizującą się w organizacji takich wypraw.

Podatnik stoi na stanowisku , iż może potraktować całkowity koszt, jaki poniesie płacąc firmie organizującej wyprawę, za koszt uzyskania przychodu.

Organ podatkowy stwierdza, iż nie zgadza się z zajętym przez podatnika stanowiskiem w części dotyczącej wydatku na wyżywienie. W pozostałej części należy uznać stanowisko za prawidłowe.

Zgodnie bowiem, z przepisami art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14, poz. 176 z 2000 z późniejszymi zmianami), kosztami uzyskania przychodu z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodu, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 powołanej ustawy.Zauważyć należy, iż treść wskazanego przepisu nie zawiera wykazu wydatków, których poniesienie przesądzać może o ich zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodu. Za koszt uzyskania przychodu uznać można jedynie taki wydatek, który spełnia jednocześnie następujące warunki:-pozostaje w związku przyczynowo-skutkowym lub gospodarczym ze źródłem przychodu, -nie został wymieniony w art. 23 w/w ustawy.Jednakże przy ustalaniu, czy dany wydatek stanowić będzie koszt uzyskania przychodu, każdy przypadek poza wyraźnie wskazanym w ustawie, należy traktować indywidualnie pod kątem bezpośredniego związku z przychodami i racjonalnością działania zmierzającymi do osiągnięcia przychodu. Sam fakt bowiem, nie wymienienia danego wydatku w art.23 omawianej ustawy, nie jest podstawą do zaliczenia go w ciężar kosztów uzyskania przychodów.

Z przedstawionego przez podatnika stanu faktycznego wynika, iż zamierza wykupić udział w wyprawie, która pozwoli dotrzeć do wyznaczonych przez zleceniodawcę miejsc, aby wykonać zdjęcia. Organizator zapewnia między innymi przeloty, przejazdy, zakwaterowanie, wyżywienie, przewodników, wstępy do Parków Narodowych oraz ubezpieczenie.

W odniesieniu do przedstawionego stanu faktycznego, jak również mając na uwadze powołane przepisy, zauważyć należy, iż aby wydatek można było zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu, musi on mieć wpływ na osiągane przychody. Kosztami uzyskania przychodu będą zatem wydatki możliwe do powiązania z konkretnym przychodem, który powstał lub mógł powstać albo mające związek z prowadzoną przez podatnika działalnością tzn związane z funkcjonowaniem przedsiębiorstwa.

Mając na uwadze powyższe unormowania prawne, tutejszy organ podatkowy zauważa, iż wydatek poniesiony na wyżywienie nie będzie stanowił kosztu uzyskania przychodu. Jak wskazano powyżej, wydatek stanowiący koszt uzyskania przychodu winien wykazywać związek przyczynowo skutkowy z osiągniętym przychodem a pomiędzy wydatkami na wyżywienie a uzyskaniem przychodu trudno dopatrzeć się takiego związku. Omawiany wydatek ma bowiem charakter wydatku osobistego. Tym samym nie stanowi on kosztu uzyskania przychodu.

Odnosząc się natomiast do wydatku związanego z ubezpieczeniem zauważyć należy, iż z przedstawionego stanu faktycznego nie wynika jednoznacznie aby zawarcie ubezpieczenia stanowiło warunek wyjazdu. Ponadto z pisma podatnika można wywnioskować, iż ubezpieczenie ma charakter ubezpieczenia ogólnego a nie specjalistycznego. Tym samym wydatek poniesiony w związku z ubezpieczeniem nie będzie stanowił kosztu uzyskania przychodu. W przypadku natomiast, jeżeli możliwość wyjazdu uwarunkowana jest zawarciem i opłaceniem ubezpieczenia lub jest to ubezpieczenie specjalistyczne, wówczas jego poniesienie stanowić będzie koszt uzyskania przychodu.

Reasumując zauważyć należy, iż koszt wyprawy, z wyłączeniem wydatku na wyżywienie, co do zasady, może stanowić koszt uzyskania przychodu, jednakże zauważyć należy, iż ciężar dowodu, że jego poniesienie miało związek z uzyskanym przychodem spoczywa na podatniku. Podatnik powinien co najmniej uprawdopodobnić, że w czasie podejmowania decyzji o poniesieniu kosztu, wiedza jaką posiadał kazała domniemywać, iż wydatek może przynieść oczekiwany skutek w postaci przychodu.

Mając na uwadze powyższe, stwierdzić zatem należy, iż stanowisko podatnika w przedmiotowej sprawie w części dotyczącej wydatku na wyżywienie jest nieprawidłowe.

Interpretacja jest aktualna według stanu prawnego na dzień jej wydania i do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez pytającego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj