Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/NUR1/443-296/1/05/GW
z 31 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/NUR1/443-296/1/05/GW
Data
2005.08.31



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów


Słowa kluczowe
czynności nieopodatkowane podatkiem od towarów i usług
dyrektywy Unii Europejskiej
dywidendy


Pytanie podatnika
Czy wypłata dywidendy na rzecz Skarbu Państwa w postaci aktywnych składników majątku przesyłowego w wyniku realizacji obowiązków nałożonych przepisami dyrektywy UE oraz Prawa energetycznego, dokonana w formie przeniesienia tych składników do Spółki Przesyłowej w wykonaniu przekazu, będzie podlegała opodatkowaniu VAT?


Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż w dniu 26 czerwca 2003r. Uchwalona została Dyrektywa 2003/55/WE Parlamentu Europejskiego i Rady dotycząca wspólnych zasad rynku wewnętrznego gazu ziemnego. W art. 9 tej dyrektywy przewidziano wydzielenie ze struktury przedsiębiorstwa gazowniczego operatorów systemu przesyłowego. W ramach procesu restrukturyzacji w dniu 5 października 2004r Rada Ministrów przyjęła w formie uchwały "Program restrukturyzacji i prywatyzacji S.A.". Jednym z elementów programu restrukturyzacji jest wydzielenie z w/w przedsiębiorstwa, spółki pełniącej rolę operatora systemu przesyłowego, funkcjonującej pod firmą XX Sp. z o.o., w dalszej części nazywanej Spółką Przesyłową. W celu umożliwienia nowemu podmiotowi pełnienia przypisanych mu zadań, za niezbędne uznano przekazanie na rzecz Spółki Przesyłowej prawa do dysponowania tzw. aktywnymi elementami systemu (tłoczniami gazu, węzłami systemowymi, stacjami gazowymi I stopnia) będącymi dotychczas własnością Strony. W dniu 29 kwietnia 2005r. Zwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Spółki, podjęło uchwałę o przeznaczeniu części wypracowanego przez Spółkę zysku netto za 2004r., na dywidendę dla akcjonariusza, którym jest Skarb Państwa. Jednocześnie postanowiono, iż wypłata dywidendy nastąpi w formie niepieniężnej. W dniu 1 lipca 2005r. Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy, powzięło uchwałę w sprawie szczegółowego określenia przedmiotu dywidendy za rok obrotowy 2004. Przedmiotem dywidendy są segmenty systemu przesyłowego obejmujące gazociągi i przyłączone do nich stacje redukcyjno-pomiarowe oraz nieruchomości i rzeczy ruchome, będące w administrowaniu Regionalnych Oddziałów Przesyłu, z ich wszelkimi częściami składowymi, przynależnościami, w szczególności zaś infrastrukturą informatyczną oraz zbywalnymi prawami majątkowymi. Jednocześnie powzięto uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na przyjęcie przez Stronę przekazu, w rozumieniu art. 9211 kc, od Skarbu Państwa jako przekazującego. W wyniku przyjęcia przekazu, Strona zobowiązała się do przeniesienia składników majątku stanowiących dywidendę rzeczową bezpośrednio na Spółkę Przesyłową.

Zdaniem Strony przeniesienie na Spółkę Przesyłową prawa własności aktywnych składników majątku przesyłowego stanowiących przedmiot dywidendy nie stanowi dostawy towarów za wynagrodzeniem w świetle art. 7 ustawy o VAT, a zatem nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zgodnie z art. 5 ust.1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.W myśl art. 7 ust. 1 w/w ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.Z kolei w myśl ust. 2 cytowanego przepisu, przez dostawę towarów rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności: 1) przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia;2) wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowiznyjeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

Powyższego przepisu nie stosuje się do przekazywanych drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych, prezentów o małej wartości i próbek.Towarami w rozumieniu art. 2 pkt 6 w/w ustawy, są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Przedmiotem działalności Spółki jest poszukiwanie oraz wydobywanie na terenie kraju gazu ziemnego i ropy naftowej, jak również import tych paliw, a następnie sprzedaż gazu i ropy naftowej przy wykorzystaniu ogólnokrajowej sieci przesyłowej. W związku z koniecznością restrukturyzacji systemu dystrybucji gazu, wynikającą z odrębnych regulacji, działalność Spółki polegająca na przesyle gazu musiała zostać wyodrębniona i powierzona odrębnemu podmiotowi. W celu zapewnienia Spółce Przesyłowej możliwości przesyłania gazu sprzedawanego przez Stronę, przyjęty program restrukturyzacji i prywatyzacji nakłada na Spółkę obowiązek przekazania w/w Spółce Przesyłowej składników majątku tworzących system przesyłowy. Brak odpowiedniego zaplecza przesyłowego uniemożliwiałby prowadzenie podstawowej działalności polegającej na obrocie gazem W świetle powyższego należy stwierdzić, iż przekazanie przedmiotowego majątku Spółki jest ściśle związane z prowadzonym przez nią przedsiębiorstwem.

W ocenie Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego w opisanym stanie faktycznym należy uznać, że wypłata dywidendy na rzecz Skarbu Państwa w postaci aktywnych składników majątku przesyłowego w wyniku realizacji obowiązków nałożonych przepisami dyrektywy UE oraz Prawa energetycznego, dokonana w formie przeniesienia tych składników do Spółki Przesyłowej w wykonaniu przekazu, nie będzie podlegała opodatkowaniu VAT.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj