Interpretacja Urzędu Skarbowego w Płocku
1419/UPO-415-135/05/AZ
z 29 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1419/UPO-415-135/05/AZ
Data
2005.09.29



Autor
Urząd Skarbowy w Płocku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Dochody opodatkowane ryczałtem


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
dzierżawa
lokal handlowy
podatek liniowy
wynajem


Pytanie podatnika
Możliwość wyboru formy opodatkowania w postaci podatku liniowego.


P O S T A N O W I E N I E


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Płocku działając na podstawie art. 14a § 1-4 w związku z art. 216 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r.- Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz.60 ze zm.) postanawia wydać pisemną interpretację, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego Wnioskodawcy oceniając jego stanowisko odnośnie wyboru formy opodatkowania w postaci podatku liniowego; przedstawione we wniosku z dnia 10.08.2005 r. o udzielenie interpretacji jako prawidłowe


U Z A S A D N I E N I E


Stan faktyczny przedstawiony przez Wnioskodawcę: Pan X wraz z żoną planuje zakup nowego lokalu handlowo-usługowego z przeznaczeniem na wynajem /dzierżawę .Budynek, w którym znajduje się lokal jest jeszcze w budowie. Zakup będzie realizowany w ratach, z których pierwsza będzie miała miejsce w II połowie b. r. Oddanie lokalu planowane jest na I połowę 2007 roku. Podatnik wraz z żoną zamierza otworzyć działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej, której podstawową działalnością będzie wynajem nieruchomości na własny rachunek (PKD: 70.20.Z). Podmiotem nabywającym lokal będzie utworzona spółka cywilna.

Przedmiot interpretacji: Podatnik we wspomnianym piśmie z dn.10.08.2005 r. zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Płocku o interpretację przepisów prawa w zakresie możliwości wyboru formy opodatkowania w postaci podatku liniowego.

Stanowisko Wnioskodawcy: Podatnik uważa, że będzie mógł wybrać formę opodatkowania w postaci podatku liniowego.

Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy: Zasady opodatkowania dochodów podatkiem liniowym zawarte są w art. 30c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. (t. j. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz.176 ze zm.) o podatku dochodowym od osób fizycznych. W świetle tego przepisu 19% podatek liniowy stosowany jest wyłącznie do dochodów uzyskanych z działalności gospodarczej. Dochodów tych nie łączy się z innymi dochodami opodatkowanymi według skali podatkowej, również z dochodami z najmu, o ile najem nie jest prowadzony w ramach działalności.

Jak wynika z powyższego przepisu, z możliwości wyboru tej formy mogą skorzystać jedynie podatnicy osiągający dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż podatnik wraz z żoną zamierza otworzyć działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej, której podstawową działalnością gospodarczą będzie wynajem nieruchomości na własny rachunek PKD 70.20.Z. Zgodnie z klasyfikacją objęte nimi zostały m.in. usługi wynajmowania lub wydzierżawiania na własny rachunek nieruchomości o charakterze niemieszkalnym - budynków handlowo-usługowych.

Sposób opodatkowania dochodów z najmu, zależy od tego czy najem ten: - stanowi pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od fizycznych, przy czym przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz innych umów o podobnym charakterze, składników majątku związanych z działalnością gospodarczą należą do przychodów z tej działalności (art. 4 ust. 1 pkt 11 ustawy) czy też - stanowi odrębne źródło przychodów w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy tj. najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze w tym również dzierżawa, poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą (art.1 0 ust. 1 pkt 6 ustawy).

Do przychodów z działalności gospodarczej zalicza się m.in. przychody z: -najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz innych umów o podobnym charakterze składników majątkowych związanych z działalnością gospodarczą -usług najmu świadczonych na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. Jedynie w przypadku, gdy przedmiotem najmu są składniki majątku związane z działalnością gospodarczą, albo najem lub dzierżawa jest przedmiotem tej działalności, to wówczas wynajmowanie lub wydzierżawianie nieruchomości traktowane jest jako pozarolnicza działalność gospodarcza. Z samej idei spółki cywilnej wyrażonej w art. 860 § 1 Kodeksu cywilnego wynika, iż przez umowę spółki wspólnicy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego przez działanie w sposób oznaczony, w szczególności przez wniesienie wkładów. Oznacza to, że wynajmowanie lub wydzierżawianie przez spółkę cywilną na własny rachunek nieruchomości zarówno o charakterze niemieszkalnym jak i mieszkalnym w celach zarobkowych, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły, należy traktować jako pozarolniczą działalność gospodarczą, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26.07.1991 r. oraz art. 5a ust. 6 Ordynacji podatkowej.

Z przedstawionego przez Pana stanu faktycznego wynika, iż wynajmowane nieruchomości związane będą z prowadzoną przez Pana działalnością gospodarczą w spółce cywilnej. W takim przypadku przychody należne z tego najmu stanowią przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej i powinny być wykazane w podatkowej księdze przychodów i rozchodów (art. 14 ust. 2 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Na podstawie art. 30 c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychody osiągnięte przez Podatnika z tytułu działalności gospodarczej prowadzonej w formie spółki cywilnej, mogą być opodatkowane według 19% stawki liniowej.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu złożenia wniosku.Interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia. Na postanowienie niniejsze służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w terminie 7 dni od daty doręczenia, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Płocku (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj