Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Górna
I-415-43/03/05
z 20 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
I-415-43/03/05
Data
2005.09.20



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Górna


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Podatek od sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych


Słowa kluczowe
budynek
działki
przychód
sprzedaż nieruchomości
zryczałtowany podatek dochodowy


Pytanie podatnika
Czy sprzedaż lokalu mieszkalnego (nieruchomości lokalowej) w wybudowanym domu jednorodzinnym, w sytuacji gdy następuje to po upływie 5 lat od nabycia nieruchomości podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych ?


W dniu 8 sierpnia 2005r. został przez Państwa złożony w tutejszym organie podatkowym wniosek o udzielenie pisemnej informacji dotyczącej interpretacji przepisów prawa podatkowego. W powyższym wniosku zwrócili się Państwo z zapytaniem „czy sprzedaż lokalu mieszkalnego (nieruchomości lokalowej) w wybudowanym domu jednorodzinnym, w sytuacji gdy następuje to po upływie 5 lat od nabycia nieruchomości podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych”.

Opisany przez Państwa stan faktyczny przedstawia się następująco :

W dniu 18 kwietnia 1996r. oraz w dniu 10 grudnia 1999r. nabyli Państwo wraz z Panią ... oraz Panem ... nieruchomość składającą się z działek gruntu, położonych w Warszawie, oznaczonych Nr .../3 i .../4. Przypadający Państwu udział w nabytej nieruchomości wynosił 436/1000 części.

Działki, o których mowa powyżej uległy podziałowi, tj. w dniu 2 lutego 2005r., po rozpatrzeniu Państwa wniosku, została wydana przez Prezydenta Miasta Warszawa decyzja zatwierdzająca podział przedmiotowej nieruchomości na dwie działki, tj. działkę Nr ... o pow. 508 mkw. oraz działkę Nr ... o pow. 426 mkw.

Na wymienionych działkach, na podstawie pozwolenia na budowę z dnia 7 pażdziernika 1999r., zostały wybudowane trzy segmenty mieszkalne w zabudowie jednorodzinnej w układzie szeregowym.

Wybudowanym budynkom zostały nadane numery porządkowe (adresowe): nr 1, nr 3 i nr 5 przy ul. ... w Warszawie.

W dniu 18 stycznia 2005r. uzyskali Państwo pozwolenie na użytkowanie jednego (z trzech budowanych) budynku mieszkalnego jednorodzinnego – segmentu środkowego, położonego w Warszawie ul. ... . Jednocześnie kontynuowano budowę segmentu położonego w Warszawie ul. ... Nr 1 i Nr 5 w oparciu o ten sam dziennik budowy.

W roku 2005 zawarli Państwo wraz z pozostałymi współwłaścicielami 3 akty notarialne, ustanowienia odrębnej własności lokalu mieszkalnego i jego sprzedaży.

Na podstawie powołanych powyżej aktów notarialnych, ustanowiono odrębną własność położonych w Warszawie przy ul. ... samodzielnych lokali mieszkalnych oznaczonych Nr 1, Nr 2 i samodzielnego lokalu użytkowego Nr 2 oraz dokonano sprzedaży tych lokali wraz ze związanym udziałem w nieruchomości wspólnej.

Państwa wątpliwości budzi ustalenie momentu, od którego winien być liczony 5-letni termin, o którym mowa w art. 10 ust.1 pkt 8 lit. a) ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.).

Według Państwa oceny bieg terminu, o którym mowa powyżej nie może być liczony odrębnie dla nabycia własności gruntu oraz dla wybudowanego na tym gruncie budynku, stanowiącego jego część składową. Zatem uzyskany w roku 2005 przychód ze sprzedaży lokali usytuowanych w budynkach mieszkalnych, wybudowanych na gruncie stanowiącym Państwa własność od roku 1999 nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym na podstawie art. 28 ust. 2 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Górna, po sprawdzeniu, że spełnione zostały warunki określone w art.14a §1 i 2 cytowanej ustawy Ordynacja podatkowa – udziela poniższej informacji :

Stosownie do art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2003r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), w brzmieniu obowiązującym w roku 2005 – opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych źródłem przychodu jest odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości - jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera definicji nieruchomości, a zatem należy odnieść się do przepisów prawa cywilnego, a w szczególności art. 46-48 Kodeksu cywilnego. Z przepisów tych wynika, że budynek trwale związany z gruntem, jako część składowa gruntu, nie może być przedmiotem odrębnej własności. Dlatego też odpłatne zbycie nieruchomości obejmuje zarówno zbycie gruntu, jak i znajdującego się na nim budynku trwale z nim związanego, czy też samodzielnego lokalu usytuowanego w tym budynku.

Nie można więc traktować w rozumieniu przepisów ustawy podatkowej, jak również Kodeksu cywilnego odrębnie zbycia gruntu oraz zbycia znajdującego się na nim budynku, czy też samodzielnego lokalu w tym budynku.

Należy zatem stwierdzić, że bieg terminu pięcioletniego, określonego w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie może być liczony odrębnie dla nabycia własności gruntu oraz dla wybudowanego na tym gruncie budynku, stanowiącego jego część składową.

Odnosząc powyższe uregulowania prawne do przedstawionego przez Państwa stanu faktycznego stwierdzić należy, że nabycie nieruchomości nastąpiło w roku 1996 oraz 1999, a zatem jej sprzedaż w roku 2005 nastąpiła po upływie 5-letniego terminu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W świetle powyższego uzyskany przez Państwa w roku 2005 przychód z omawianych sprzedaży nie stanowi źródła przychodu, w związku z czym nie podlega opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym ustalonym w formie ryczałtu w wysokości 10% uzyskanego przychodu.

Biorąc pod uwagę przedstawione powyżej uzasadnienie – postanowiono uznać przedstawione przez Państwa własne stanowisko w sprawie - za prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj