Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
PI/005-142/05/CIP/01
z 20 stycznia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PI/005-142/05/CIP/01
Data
2005.01.20



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów


Słowa kluczowe
dostawa towarów
opodatkowanie
podatek od towarów i usług
umowa kontraktacji


Pytanie podatnika
Podatnik zwraca się z zapytaniem, jak należy traktować fakt zwrotu plantatorom wysłodków buraczanych w świetle ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz.535).
Zdaniem Podatnika, wydanie przez niego wysłodków plantatorom, na mocy kontraktacji, zawierającej wymagane prawem wspólnotowym postanowienia o nieodpłatnym zwrocie wysłodków nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy o VAT, a w konsekwencji, w świetle art. 5 tej ustawy, nie stanowi czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Podatnik stoi na stanowisku, iż czynność wydania plantatorowi wysłodków buraczanych nie stanowi czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem VAT, bowiem przedmiotowa czynność jest bowiem nierozerwalnie związana z nabyciem surowca do produkcji i nie stanowi odrębnej dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy o VAT.
W ocenie Podatnika, przedmiotem umowy kontraktacji jest bowiem surowiec do produkcji cukru, co znajduje wyraz w uzależnieniu ilości kontraktowanych buraków a także wynagrodzenia plantatora z tytułu dostawy od procentowej zawartości cukru w dostarczanej masie.
Podatnik stwierdza, iż wysłodki jako część masy dostarczanych buraków cukrowych pozostająca po wykorzystaniu ich w charakterze surowca nie stanowią przedmiotu ekonomicznego wykorzystania przez cukrownię. Ponadto, Podatnik zwraca uwagę na obligatoryjność bezpłatnego zwrotu wynikającą z obowiązujących przepisów i w konsekwencji z umowy kontraktacyjnej.
Podatnik stwierdza, że przepis art. 7 ust. 1 pkt 1 i ust. 2 ustawy o VAT nie ma zastosowania w opisanym przypadku, gdyż wydanie (zwrot) przedmiotowych wysłodków następuje bezpłatnie z mocy prawa bezpośrednio związku z prowadzonym przedsiębiorstwem.


Stan faktyczny:

Podatnik jest producentem cukru. W ramach prowadzonej działalności, w celu zapewnienia surowca do produkcji, Podatnik zawiera umowy kontraktacji buraków cukrowych z plantatorami na zasadach określonych w art. 613-620 ustawy z 23 kwietnia 1964r. Kodeks cywilny (Dz.U. z 1964 nr 16 poz. 93 z późn. zm.). Warunki skupu surowca przez cukrownie reguluje także punkt X Załącznika III do Rozporządzenia Rady Wspólnoty Europejskiej nr 1260/2001 z dnia 19 czerwca 2001r. w sprawie wspólnej organizacji rynków w sektorze cukru.

Na mocy kontraktacji plantator zobowiązuje się wytworzyć i dostarczyć określoną ilość surowca o pewnej, założonej zawartości cukru, zaś Podatnik zobowiązuje się tę ustaloną ilość odebrać. W przypadku rozbieżności pomiędzy zakładaną a rzeczywistą zawartością cukru w burakach, ilości dostarczanych buraków powinny ulec automatycznie stosownej korekcie.

Zgodnie z umowami kontraktacji, zawartymi z uwzględnieniem w/w rozporządzenia Rady (WE), Podatnik zobowiązany jest do bezpłatnego zwrotu plantatorom wysłodków buraczanych, które stanowią pozostałość po procesie produkcji cukru z buraków cukrowych. Z tytułu nieodebrania wysłodków plantatorowi nie przysługuje odszkodowanie pieniężne - możliwy jest wyłącznie odbiór wysłodków w naturze.

Ocena prawna stanu faktycznego:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m. in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Zgodnie z postanowieniami art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, przez dostawę towarów, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również przeniesienie z nakazu organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w imieniu takiego organu lub przeniesienie z mocy prawa własności towarów w zamian za odszkodowanie.

W myśl przepisu art. 7 ust. 2 ustawy o VAT, przez dostawę towarów o której mowa w art 5 ust.1 pkt 1 rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przedsiębiorstwem, w szczególności:

  1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia;
  2. wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny

  3. - jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub części.

Jak wynika z przedstawionego w zapytaniu stanu faktycznego, Podatnik zawiera z dostawcami – producentami rolnymi umowy kontraktacji. Przez umowę kontraktacji, stosownie do art. 613 § 1. Kodeksu cywilnego, producent rolny zobowiązuje się wytworzyć i dostarczyć kontraktującemu oznaczoną ilość produktów rolnych określonego rodzaju, a kontraktujący zobowiązuje się te produkty odebrać w terminie umówionym, zapłacić umówioną cenę oraz spełnić określone świadczenie dodatkowe, jeżeli umowa lub przepisy szczególne przewidują obowiązek spełnienia takiego świadczenia.

Świadczeniami dodatkowymi, stosownie do art. 615 K.c., ze strony kontraktującego mogą być w szczególności:

  1. zapewnienie producentowi możności nabycia określonych środków produkcji i uzyskania pomocy finansowej;
  2. pomoc agrotechniczna i zootechniczna;
  3. premie pieniężne;
  4. premie rzeczowe.

Zawarte w w/w przepisie określenie „w szczególności”, stanowi katalog otwarty świadczeń dodatkowych i wszelkie inne dodatkowe działania kontraktującego na rzecz plantatora (zarówno materialne jak i niematerialne), które można uznać za mieszczące się w tym przepisie.

Zapis w umowie kontraktacyjnej o przysługującym plantatorowi prawie własności do wysłodków, stanowiących dla cukrowni odpad poprodukcyjny, również mieści się w katalogu świadczeń dodatkowych przepisu art. 615 K.c.

Odnosząc się do przepisu art. 7 ust. 2 ustawy o VAT, należy stwierdzić, iż w odniesieniu do przedmiotowego przekazania przez Podatnika wysłodków buraczanych przepis ten nie ma zastosowania. Nieodpłatne przekazanie wysłodków producentom rolnym przez Podatnika jest obowiązkiem Podatnika wynikającym z przepisu prawa, tj. z ust. 1 pkt X Załącznika III do Rozporządzenia Rady Wspólnoty Europejskiej nr 1260/2001 z dnia 19 czerwca 2001r. w sprawie wspólnej organizacji rynków w sektorze cukru, a zatem dokonywane jest na cele związane z przedsiębiorstwem.

Czynność wydania plantatorom wysłodków w przedmiotowym stanie faktycznym nie stanowi także dostawy towarów w świetle przepisu art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, gdyż w myśl umowy kontraktacji, plantator przez cały czas pozostaje właścicielem tej części buraków cukrowych, które po przerobieniu zostaną mu zwrócone w postaci wysłodków, czyli odpadów poprodukcyjnych - przy braku możliwości zamiany tego zwrotu na należność w formie pieniężnej.

Reasumując, czynność wydania wysłodków przez Podatnika na rzecz plantatorów, następujący w konsekwencji wykonania umowy kontraktacji nie stanowi odpłatnej dostawy towarów w świetle ustawy o podatku od towarów i usług, a zatem nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj