Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto
PP-1-443-316-000596-123-05
z 10 stycznia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP-1-443-316-000596-123-05
Data
2005.01.10



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Stare Miasto


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
spółdzielnie mieszkaniowe
stawki podatku
własność lokalu


Pytanie podatnika
1. Według jakiej stawki podatku od towarów i usług należy opodatkować ustanowienie odrębnej własności lokalu przez spółdzielnię mieszkaniowa?
2. Czy przy budowie lokalu mieszkalnego przez spółdzielnię może ona korzystać z prawa do pomniejszenia podatku należnego o podatek naliczony przy zakupie towarów i usług, które wykorzysta przy budowie?
3. Czy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług zwracana członkom spółdzielni mieszkaniowej kwota nadwyżki wpłat mogąca powstać z tytułu nadpłat w opłatach eksploatacyjnych czy funduszu remontowego w przypadku rozliczenia końcowego pomiędzy wspólnotą a spółdzielnią?


Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Stare Miasto, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997 r., Nr 137, poz. 926, ze zmianami), w odpowiedzi na pismo z dnia 15 września 2004 r. (data wpływu do tut. Urzędu 17 września 2004 r.; uzupełnione w dniu 07 grudnia 2004 r.) uprzejmie informuje.

Zgodnie z art. 146, ust 1, pkt 2, lit b ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r., Nr 54. poz. 535) w okresie od dnia przystąpienia Rzeczpospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części z wyłączeniem lokali użytkowych. Oznacza to, że w przypadku sprzedaży lokalu mieszkalnego lub ustanowienia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego (w obu przypadkach przez pierwszym zasiedleniem lub zamieszkaniem) należy zastosować 7% stawkę podatku VAT. Stawkę tę należy odnieść do apartamentów mieszkalnych, oraz apartamentów mieszkalnych, w skład których wchodzi „pracownia". W przypadku natomiast garaży czy osobnej pracowni należy zastosować stawkę podatkową w wysokości 22%. Natomiast przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu mieszkalnego lub własności domu jednorodzinnego podlega opodatkowaniu podatkiem wg stawki 0% - na podstawie art. 146, ust. 1, pkt 3, lit b cytowanej ustawy.

Zgodnie z art. 86, ust. 1 ustawy, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z zastrzeżeniem art. 114, art. 119, ust.4, art. 120, ust. 17 i 19, oraz art. 124. W związku z tym, że podatek naliczony dotyczący realizowanej inwestycji jest związany ze sprzedażą opodatkowaną (lokale mieszkalne, pracownie, garaże) Spółdzielni przysługuje prawo do pomniejszenia podatku należnego o podatek naliczony w tym zakresie.

Zgodnie z art. 5, ust. 1 pkt 1 powołanej ustawy opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Oznacza to, że przekazanie Wspólnocie niewykorzystanych środków finansowych (niezwiązanych z konkretną dostawą towarów lub świadczeniem usług) nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj