Interpretacja Urzędu Skarbowego Łódź-Widzew
IX-005/304/Z/K/05
z 2 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
IX-005/304/Z/K/05
Data
2005.09.02



Autor
Urząd Skarbowy Łódź-Widzew


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
dotacja
zatrudnianie niepełnosprawnych


Pytanie podatnika
Będąc pracodawcą otrzymuję ze środków PFRON dofinansowanie do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych oraz dofinansowanie do części wynagrodzenia odpowiadajacej składce należnej od zatrudnionego na ubezpieczenie emerytalne. W jaki sposób osoba fizyczna będąca pracodawcą powinna ustalić dochód do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.


Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że jest Pani pracodawcą otrzymującą z PFRON dofinansowanie do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych oraz dofinansowanie do części wynagrodzenia odpowiadającej należnej składce na ubezpieczenie emerytalne. Pani zdaniem środki otrzymane z PFRON są objęte zwolnieniem od podatku dochodowego.

Zgodnie z art. 25 ust. 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. Nr 123, poz. 776 ze zm.), w zakładach pracy zatrudniających mniej niż 25 osób, w stosunku do zatrudnionych osób niepełnosprawnych, część ich wynagrodzenia w wysokości składki emerytalnej finansowana jest z funduszu.

Podkreślić należy, iż w/w dofinansowanie nie może być utożsamiane ze świadczeniami na rehabilitację zawodową i społeczną osób niepełnosprawnych, o których to świadczeniach jest mowa w rozdziale 3 ustawy (według art. 10 owa rehabilitacja realizowana jest głównie za pomocą udziału niepełnosprawnych w warsztatach terapii zajęciowej oraz turnusach rehabilitacyjnych).

Z kolei według z art. 14 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), przychodem z działalności gospodarczej są również:

- dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków, z wyjątkiem gdy przychody te są związane z otrzymaniem, zakupem albo wytworzeniem we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, od których, zgodnie z art. 22a-22o, dokonuje się odpisów amortyzacyjnych.

Zgodnie z powyższym zapisem, dofinansowanie do wynagrodzenia osób niepełnosprawnych bez względu na źródło, z którego pochodzą, otrzymane przez pracodawcę nie prowadzącego zakładu pracy chronionej, stanowią przychód z działalności gospodarczej opodatkowany podatkiem dochodowym. Zatem z dniem otrzymania refundacji ze środków PFRON na powyższy cel, stanowi ona przychód podatkowy.

Ponadto tutejszy organ nadmienia, że zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych kosztami uzyskania przychodów są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy. Powyższe oznacza, że wydatki poniesione przez pracodawcę na wynagrodzenia oraz kwota pozostałych składników podwyższonych kosztów zatrudnienia w myśl wyżej cytowanego art. 22 ust. 1 będzie stanowić koszt uzyskania przychodów.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj