Interpretacja Drugiego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej
PP/443-171/05/JK-52775
z 2 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-171/05/JK-52775
Data
2005.09.02



Autor
Drugi Śląski Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne --> Moment powstania obowiązku podatkowego


Słowa kluczowe
faktura
faktura
powstanie obowiązku podatkowego
powstanie obowiązku podatkowego
zaliczka
zaliczka


Pytanie podatnika
Jaki jest moment powstania obowiązku podatkowego z tytułu otrzymania zaliczek wpłaconych przez kontrahentów na rachunek bankowy podatnika?


Wnioskodawca poinformował, że prowadzi działalność w zakresie produkcji i sprzedaży podłoża pod uprawę pieczarek oraz w zakresie świadczenia usług turystycznych, które opodatkowane są na zasadach ogólnych. Na poczet sprzedaży podłoża pod uprawę pieczarek, jak również świadczenia usług turystycznych Spółka otrzymuje od swoich kontrahentów zaliczki. Zgodnie z uregulowaniami wewnętrznymi obowiązującymi u wnioskodawcy do każdej zaliczki wystawiana jest faktura VAT, a w odniesieniu do osób fizycznych nieprowadzących działalnosci gospodarczej, zaliczka dodatkowo jest ewidencjonowana za pośrednictwem kasy rejestrującej. Z uwagi na fakt, iż zaliczki w większości przypadków wpłacane są na rachunek bankowy, a informacja z banku uzyskiwana jest najwcześniej w dniu następnym, faktura dla osób fizycznych nieprowadzących dzialalności wystawiana jest w terminie 7 dni od daty otrzymania środków – zaliczki, natomiast paragon (jak Spółka uściśliła w piśmie z 12.08.2005 r.) wystawiany jest w dniu otrzymania wyciagu bankowego. Wnioskodawca w piśmie podaje przykładowo, że w przypadku wpływu środków pieniężnych na konto bankowe lub gotówką do kasy Spółki w dniu 30 czerwca, faktura wystawiana jest w terminie 7 dni, tj. najpóźniej do 7 lipca.

Przedstawiając stan faktyczny jak wyżej Spółka zadała pytanie: „Czy obowiązek podatkowy powstaje w miesiącu wpływu zaliczki, pomimo nie wystawienia faktury VAT, czy też w miesiącu wystawienia faktury tj. w lipcu, pomimo, że zaliczka wpłynęła na konto podatnika w miesiącu czerwcu...”

Własne stanowisko Spółka oparła o treść przepisów art. 19 ust. 1, ust. 4 i ust. 11 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) i wyraziła je w sposób nastepujacy: „ ... obowiązek podatkowy powstaje w momencie wystawienia faktury, albowiem dopiero wtedy zaistnieje faktyczna i dokumentacyjna (ksiegowa) podstawa rozliczenia podatkowego, a zatem i mozliwość realizacji tego obowiązku podatkowego”.

Dokonując oceny prawnej stanowiska pytającego tutejszy organ stwierdza co następuje:

Zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art. 19 ust. 1 przytaczanej wyżej ustawy o podatku od towarów i usług obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi. Ust. 4 tego artykułu stanowi, że jeżeli dostawa towaru lub wykonania usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7 dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi. Należy zauważyć, że w myśl art. 106 ust. 4 cytowanej ustawy obowiązek wystawienia faktury dla osób fizycznych nieprowadzacych działalności gospodarczej wystapi, gdy osoby te wyrażą życzenie otrzymania takiej faktury.

Inaczej ustawodawca uregulował moment powstania obowiązku podatkowego w przypadku otrzymania zaliczki. Przepis art. 19 ust. 9 ustawy o VAT ma brzmienie: „Jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części.” W omawianym przypadku obowiązek podatkowy związany jest jedynie z otrzymaniem należności; dokumentowanie tego faktu, czy następuje oraz w jakiej formie - nie ma znaczenia dla określenia momentu jego powstania. Jeżeli zatem zaliczka wpłacana jest do kasy - obowiązek podatkowy powstaje w momencie dokonania tej wpłaty, jeżeli na rachunek bankowy – w momencie zaksięgowania przez bank na koncie Spółki kwoty tej zaliczki.

Biorąc powyższe pod uwagę Naczelnik Drugiego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej uznaje stanowisko strony za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu sporządzenia wniosku.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj