Interpretacja Urzędu Skarbowego w Piasecznie
US1418/ZT/T/443-2/05/SG
z 14 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US1418/ZT/T/443-2/05/SG
Data
2005.03.14



Autor
Urząd Skarbowy w Piasecznie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Zwrot podatku


Słowa kluczowe
zwrot podatku


Pytanie podatnika
W ramach prowadzonej działalności Podatnik dokonuje w niewielkim zakresie obrotu towarami opodatkowanymi różnymi stawkami, zakupuje towary opodatkowane stawką podatku w wysokości 22% z odroczonym terminem zapłaty do momentu dokonania sprzedaży. W miesiącu styczniu 2005r. dokonała zakupu towarów opodatkowanych stawką podatku w wys. 22% udokumentowanego fakturami VAT. Czy w sytuacji, gdy nie dokonano zapłaty za nabyty towar i nie dokonano jego dalszej odsprzedaży przysługuje prawo uzyskania zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym na rachunek bankowy oraz czy nie ma na to wpływu wysokość cen nabytego towaru od sprzedawcy?


Zgodnie z art. 87 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54 poz. 535 z późn.zm) zwanej dalej ustawą, w przypadku gdy kwota podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2 jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy .Jak postanowiono w ust. 3 tego artykułu, różnica podatku w kwocie przekraczającej wartość podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług zaliczanych przez podatnika na podstawie odrębnych przepisów do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji powiększonej o 22% obrotu opodatkowanego stawkami niższymi niż 22%, podlega zwrotowi w terminie 180 dni od dnia złożenia rozliczenia .

Według informacji zawartej w piśmie Podatnik w niewielkim zakresie dokonuje obrotu towarami opodatkowanymi różnymi stawkami, a ponadto zamierza dokonywać obrotu pozostałościami towarów innych firm. Podatnik stoi na stanowisku, iż prawo do uzyskania zwrotu różnicy podatku na rachunek bankowy nie jest uzależnione od dokonania zapłaty za towar, bądź od dalszej jego odsprzedaży. Wystarczający jest fakt dokonania odbioru towaru i otrzymania zgodnie z prawem wystawionej i zaewidencjonowanej u sprzedawcy faktury .

Zdaniem tutejszego organu podatkowego stanowisko Podatnika dotyczące prawa do uzyskania zwrotu różnicy podatku naliczonego w świetle obowiązującego przepisu art. 87 ust.1 i 3 ustawy jest prawidłowe. Bowiem przepisy ustawy w tym zakresie, nie uzależniają prawa do zwrotu od dokonania zapłaty za towar , ani jego dalszej odsprzedaży. Zwrot następuje w terminie 180 dni od dnia złożenia rozliczenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj