Interpretacja Urzędu Skarbowego w Wejherowie
OPM/436/06/2005
z 10 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
OPM/436/06/2005
Data
2005.08.10



Autor
Urząd Skarbowy w Wejherowie


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania --> Czynności podlegające opodatkowaniu


Słowa kluczowe
objęcie (nabycie) akcji
spółki
umorzenie


Pytanie podatnika
Czy nabycie przez spółkę akcyjną akcji własnych w celu ich umorzenia skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego na gruncie Ustawy z dnia 09 września 2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wejherowie, działając na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005r. nr 8, poz. 60, zm. nr 86, poz. 732, nr 85, poz. 727, zm. przen. z 2004r. nr 93, poz. 894), po rozpatrzeniu wniosku spółki o udzielenie pisemnej informacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, tj. przepisów Ustawy z dnia 09 września 2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jednolity : Dz. U. z 2005r., nr 41, poz. 399) zwanej dalej Ustawą w odniesieniu do nabycia przez spółkę akcji własnych w celu ich umorzenia

stwierdza, że:

stanowisko przedstawione we wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

W niniejszej sprawie przedmiotem rozważań jest czy nabycie przez spółkę akcyjną akcji własnych w celu ich umorzenia skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego na gruncie Ustawy z dnia 09 września 2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jednolity : Dz. U. z 2005r., nr 41, poz. 399). Zdaniem pytającej Spółki wyrażonym w piśmie z dnia ( wpływ do organu podatkowego ) nabycie akcji własnych w celu ich umorzenia nie jest wymienione w katalogu przedmiotów podatku od czynności cywilnoprawnych i nie powoduje powstania obowiązku opłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych.

W ocenie organu podatkowego stanowisko przedstawione przez wnioskodawcę jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt k i pkt 2 Ustawy podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają umowy spółki (akty założycielskie) i zmiany niniejszych umów jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania. Art. 1 ust. 3 pkt 2 Ustawy stanowi natomiast, że w przypadku umowy spółki za zmianę umowy uważa się przy spółce kapitałowej wniesienie lub podwyższenie wniesionego do spółki wkładu, którego wartość powoduje podwyższenie kapitału zakładowego oraz dopłaty jak również przekształcenie, podział lub łączenie spółek, jeżeli ich wynikiem jest zwiększenie majątku spółki lub podwyższenie kapitału zakładowego. W tych przypadkach obowiązek podatkowy powstaje zgodnie art. 3 ust. 1 pkt 2 Ustawy z chwilą podjęcia uchwały o podwyższeniu kapitału spółki mającej osobowość prawną .

Nabycie przez spółkę akcji własnych w celu ich umorzenia nie powoduje podwyższenia kapitału spółki. Instytucja umorzenia udziałów w spółce w drodze nabycia przez spółkę udziału uregulowana została w Kodeksie spółek handlowych. Jest ona ściśle związana ze stosunkiem uczestnictwa w spółce i musi wynikać z umowy spółki. W stosunku do przepisów kodeksu cywilnego jest to norma o charakterze lex specialis.

Zgodnie z art. 199 § 1 Ustawy z dnia 15 września 2000r.- Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000r. nr 94 poz. 1037 z późn. zm.) zwanej dalej Kodeks spółek handlowych udział w spółce może być umorzony w drodze nabycia udziału przez spółkę (umorzenie dobrowolne bądź przymusowe). Kodeks spółek handlowych nie precyzuje na podstawie jakiej czynności następuje nabycie. Nabycie udziałów przez spółkę następuje za wynagrodzeniem, jedynie za zgodą wspólnika umorzenie udziału może nastąpić bez wynagrodzenia (art. 199 § 3 K. s. h.). Wysokość wynagrodzenia przysługującego wspólnikowi za umarzany udział określa uchwała zgromadzenia wspólników. Wysokość wynagrodzenia nie może być niższa od wartości przypadających na udział aktywów netto, wykazanych w sprawozdaniu finansowym za ostatni rok obrotowy , pomniejszonych o kwotę przeznaczoną do podziału między wspólników (sposób ich wyliczenia sprecyzowany jest w Ustawie z dnia 29 września 1994r. O rachunkowości , tekst jednolity : Dz. U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694 z późn. zm.). Tak więc użyty w art. 199 § 2 K. s. h. termin „wynagrodzenie„ nie jest tożsamy z ceną. Cena jest bowiem ekwiwalentem rzeczy lub praw, nabytych w drodze umowy sprzedaży. Zawiera ona w sobie trzy elementy : wartość rzeczy, zysk sprzedawcy oraz koszty po jego stronie. Stanowi ona jeden z elementów przedmiotowo istotnych umowy sprzedaży. Nabycie udziału przez spółkę w celu ich umorzenia nie jest więc tożsame z umową sprzedaży uregulowaną w art. 535 Kodeksu cywilnego. Z definicji umowy sprzedaży wynika, iż sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę (cecha konstytutywna – wyrok Sądu Najwyższego IICKN 726/00 z dnia 05 lutego 2002 r.). Przepisy o sprzedaży rzeczy stosownie do art. 555 Kodeksu cywilnego stosuje się odpowiednio między innymi do sprzedaży praw majątkowych. W przypadku zawarcia takiej umowy występuje obustronne świadczenie, tj, wydanie rzeczy w zamian za określoną cenę (ekwiwalentność). W przypadku nabycia udziałów w celu ich umorzenia występuje wynagrodzenie wynikające z określonej wartości księgowej.

Wobec powyższego, nabycie udziałów przez spółkę w celu ich umorzenia za wynagrodzeniem należy traktować jako szczególny rodzaj umowy, który nie został wymieniony jako czynność cywilnoprawna podlegająca opodatkowaniu na mocy art. 1 ust. 1 Ustawy - przepis ten zawiera zamknięty katalog czynności cywilnoprawnych podlegających podatkowi od czynności cywilnoprawnych.

W związku z powyższym organ podatkowy potwierdza stanowisko Spółki, iż nabycie przez spółkę udziałów w celu ich umorzenia jako nie podlegające podatkowi od czynności cywilnoprawnych nie powoduje powstanie zobowiązania podatkowego z tego tytułu .



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj