Interpretacja Izby Skarbowej w Krakowie
PD-2/i/4117-7/05
z 12 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD-2/i/4117-7/05
Data
2005.05.12



Autor
Izba Skarbowa w Krakowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zryczałtowany podatek dochodowy --> Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych


Słowa kluczowe
lokal użytkowy
najem
ryczałt ewidencjonowany


Pytanie podatnika
Czy właściwą formą opodatkowania lokalu użytkowego jest zryczałtowany podatek dochodowy od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne?


DECYZJA

Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie, działając na podstawie art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), po rozpatrzeniu Pana zażalenia z dnia 01.04.2005 r. na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Śródmieście z dnia 21.03.2005 r. Nr PB 2/415­-5/05/MK/8136 w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego

odmawia zmiany przedmiotowego postanowienia uznając, iż zażalenie nie zasługuje na uwzględnienie.

UZASADNIENIE

Pan X działając przez pełnomocnika pismem z dnia 31.01.2005 r. zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Śródmieście z prośbą o zajęcie stanowiska w kwestii prawidłowości obliczania wysokości zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne z tytułu najmu za okres od lipca do grudnia 2004 r.

Jak wynika z zapytania Pan X jest właścicielem spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego. W/w lokal na podstawie umowy najmu z dnia 30.06.2004 r. został wynajęty Pani Y od dnia 01.07.2004 r. Osiągnięte przychody z najmu za 2004 r. podatnik opodatkował 3,5% stawką zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Do przychodów z najmu został zaliczony czynsz wynikający z umowy najmu, oraz opłaty eksploatacyjne wraz z funduszem remontowym.

Postanowieniem z dnia 21.03.2005 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków­-Śródmieście stwierdził, iż przedstawione przez podatnika w zapytaniu stanowisko jest nieprawidłowe.

W uzasadnieniu postanowienia wyjaśniono, iż zgodnie z art. 2 ust. 1a ustawy z dnia 20 listopada 1993 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.) przychody z tytułu umowy najmu mogą być opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych pod warunkiem złożenia pisemnego oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy zgodnie z art. 9 ust. 1 i ust. 4 nie później niż do dnia 20 stycznia roku podatkowego, a w przypadku rozpoczęcia osiągania przychodów w trakcie roku podatkowego nie później niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

W przypadku nie złożenia w określonym terminie oświadczenia (wniosku), o którym mowa w art. 9 ust. 1 w/w ustawy, podatnik jest obowiązany do opłacania podatku na zasadach określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jak wynika z danych będących w posiadaniu Urzędu Skarbowego Kraków -Śródmieście podatnik (ani pełnomocnik) nie złożył oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na 2004 r. Zatem dochody z najmu za 2004 r. winny być opodatkowane na zasadach ogólnych zgodnie z ustawą z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14, poz. 176 z 2000 r. t. jedn. ze zm.).

Ponadto w uzasadnieniu, wyjaśniono podatnikowi co należy zaliczyć do przychodów i kosztów uzyskania przychodów z najmu; poinformowano o obowiązku składania deklaracji PIT-5 i wpłacania zaliczek na podatek dochodowy, a także o obowiązku złożenia zeznania o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) z najmu za 2004 r. na formularzu PIT-36 w terminie do dnia 30.04.2005 r.

Pismem z dnia 01.04.2005 r. pełnomocnik Pana X wniósł zażalenie na w/w postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Śródmieście prosząc o ponowne rozpoznanie sprawy i przyjęcie, iż ryczałt jest właściwą formą opodatkowania przychodów z tytułu najmu lokalu.

Pełnomocnik podnosi, iż miał duże trudności w ustaleniu właściwego urzędu skarbowego z powodu błędnych infornlacji uzyskiwanych zarówno w Urzędach Skarbowych w Katowicach jak i w Krakowie.

Ponadto wskazuje, iż od początku wyrażał zamiar opodatkowania uzyskiwanych przychodów z najmu w sposób zryczałtowany, co znajduje odzwierciedlenie w piśmie z dnia 14.07.2004 r. skierowanym do I Urzędu Skarbowego w Katowicach.

Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie, po przeanalizowaniu wszystkich aspektów sprawy stwierdza co następuje:

Z brzmienia w/w art. 9 ust. 1 i ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne wyraźnie wynika, iż od złożenia oświadczenia o wyborze formy opodatkowania ustawodawca uzależnił prawo do opodatkowania uzyskanych przychodów w formie ryczałtu.

Zatem podatnik podejmujący decyzję o wyborze formy opodatkowania jestobowiązany w odpowiednim terminie i formie poinformować o tym fakcie Urząd Skarbowy.

Pismo z dnia 14.07.2004 r. skierowane do I Urzędu Skarbowego Katowice, na które powołuje się pełnomocnik przedstawia sposób wyliczenia należnego ryczałtu od przychodów uzyskiwanych z najmu za miesiące lipiec - wrzesień 2004 r., nie jest jednak oświadczeniem o wyborze formy opodatkowania złożonym przed uzyskaniem pierwszego przychodu z najmu.

Również tłumaczenia pełnomocnika, iż miał trudności w ustalaniu właściwego Urzędu Skarbowego nie można uznać za uzasadnione.

Zatem biorąc pod uwagę powyższe ustalenia organ odwoławczy podziela pogląd Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Śródmieście, że dochody z najmu za 2004 r. winny być opodatkowane na zasadach ogólnych zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Decyzja niniejsza jest ostateczna w administracyjnym toku instancji.Na decyzję przysługuje prawo wniesienia skargi do Wojewódzkiego SąduAdministracyjneąo w Krakowie, za pośrednictwem Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie w terminie 30-tu dni od daty jej doręczenia. Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj