Interpretacja Urzędu Skarbowego w Skierniewicach
US.III/VAT/443/22/2/2005
z 29 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.III/VAT/443/22/2/2005
Data
2005.07.29



Autor
Urząd Skarbowy w Skierniewicach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy

Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja


Słowa kluczowe
adwokat
ewidencja sprzedaży
faktura VAT
moment powstania obowiązku podatkowego
obrona z urzędu


Pytanie podatnika
Strona świadczy usługi adwokackie m.in. na zlecenie sądu w ramach tzw. obrony z urzędu. W ciągu 7 dni od uprawomocnienia się orzeczenia sądu w sprawie z urzędu wystawia fakturę VAT sprzedaży, która stanowi podstawę wpisu w rejestrze sprzedaży i podatku należnego. Wpłaty wynikającego z faktury podatku od towarów i usług dokonuje w miesiącu następującym po miesiącu jej wystawienia, zgodnie z art. 103 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm). Natomiast sąd jako płatnik, od należnego Stronie wynagrodzenia za obronę z urzędu potrąca zaliczkę na podatek dochodowy a po zakończeniu roku podatkowego wystawia informację o dochodach i potrąconych zaliczkach PIT-8B. W tej sytuacji Strona zwraca się z pytaniem, czy słusznie wystawia faktury VAT za obrony z urzędu i księguje je w rejestrze sprzedaży i podatku należnego?


Zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) zwanej dalej ustawą, podatnicy o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz inne dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16. W myśl obowiązującego do 31.05.2005r. przepisu § 16 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnieniaod podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971) fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia wykonania usługi, z zastrzeżeniem § 17 i § 18. Wg obowiązującego od 01.06.2005r. rozporządzenia Min. Fin. z dnia 25.05.2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798) które uchyliło ww. rozporządzenie, obowiązek wystawienia faktury w terminie do 7 dni od dnia wykonania usługi nakłada przepis § 13 ust. 1 (z zastrzeżeniem § 14 i § 15).

Faktura stanowi podstawę do dokonania wpisu do ewidencji określonej w art. 109 ust. 3 ustawy za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług.

Należy przy tym zaznaczyć, że obowiązek podatkowy w przypadku świadczenia usług na rzecz sądów powszechnych, administracyjnych, wojskowych lub prokuratury przez osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, którym sądy te lub prokurator, na podstawie właściwych przepisów, zleciły wykonanie określonych czynności związanych z postępowaniem sądowym lub przygotowawczym, zgodnie z brzmieniem § 3 ust. 2 rozporządzenia Min. Fin. z dnia 27.04.2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty.

Powyższa regulacja prawna została wprowadzona rozporządzeniem Min. Fin. z dnia 25.05.2005r. (Dz. U. Nr 95, poz. 798) i obowiązuje od dnia 1 czerwca 2005r.

Do chwili wejścia w życie powyższego uregulowania obowiązek podatkowy w myśl przepisu art. 19 ust. 1 ustawy z tytułu wykonania usługi adwokackiej powstawał z dniem wykonania usługi, przy czym za datę wykonania usługi należało przyjmować datę uprawomocnienia się orzeczenia, sądowego, w którym określono wynagrodzenie za czynności adwokackie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj