Interpretacja Trzeciego Urzędu Skarbowego w Gdańsku
DF/415-309/05/FD
z 28 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DF/415-309/05/FD
Data
2005.04.28



Autor
Trzeci Urząd Skarbowy w Gdańsku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
amortyzacja
małżonek
środek trwały
współwłasność


Pytanie podatnika
Podatnik rozpoczął wykonywanie działalności gospodarczej w jednym z lokali użytkowych budynku będącego środkiem trwałym w pozarolniczej działalności gospodarczej małżonka. Pomiędzy małżonkami istnieje wspólność majątkowa obejmująca również przedmiotowy budynek. Czy podatnik może dokonywać odpisów amortyzacyjnych od użytkowanej przez siebie części budynku?


Postanowienie

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 roku Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz. U. z 2005 roku Nr 8 poz. 60 ) po rozpatrzeniu wniosku Pani ... zam. w Gdańsku przy ul. ... z dnia 17.02.2005 roku, który uzupełniono pismem z dnia 16.03.2005 roku, o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w następującej kwestii, czy prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w jednym z lokali w budynku stanowiącym dotychczas w całości środek trwały w działalności gospodarczej małżonka, rodzi obowiązek ustalenia przychodu z tytułu nieodpłatnego przekazania...

Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego w Gdańsku

stwierdza, że:

  • stanowisko przedstawione w ww. wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Uzasadnienie

Podatnik prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą i rozpoczyna jej wykonywanie w jednym z lokali usługowych w budynku będącym środkiem trwałym w pozarolniczej działalności gospodarczej małżonka. Pomiędzy małżonkami istnieje małżeńska wspólność majątkowa obejmująca również przedmiotowy budynek. Podatnik uważa, że wobec faktu wybudowania nieruchomości w trakcie trwania związku małżeńskiego przekazanie jej części z działalności gospodarczej małżonka do wykorzystania w działalności gospodarczej podatnika nie będzie rodziło powstania przychodu z tytułu nieodpłatnego świadczenia.

Ocena prawna stanu faktycznego:

Zgodnie z treścią art.11 ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000 roku Nr 14 poz.176 z późn. zmianami) przychodami, z zastrzeżeniem art.14-16, art.17 ust.1 pkt 6 i 9, art.19 i art.20 ust.3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

U podatników prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą za przychód z tej działalności zgodnie z treścią art.14 ust.1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Przychodem z działalności gospodarczej jest również wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń, obliczonych zgodnie z art.11 ust.2-2b, z wyjątkiem otrzymanych od osób zaliczonych do I i II grupy podatkowej w rozumieniu przepisów o podatku od spadków i darowizn, o czym stanowi art.14 ust.2 pkt 8 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W myśl przepisu art.14 ust.3 ustawy z dnia 28 lipca 1983 roku o podatku od spadków i darowizn ( Dz. U. z 2004 roku Nr 142 poz.1514 z późn. zmianami ) do I i II grupy podatkowej zalicza się:

  • małżonków, zstępnych, wstępnych, pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę i teściów ( grupa I )
  • zstępnych rodzeństwa, rodzeństwa rodziców, zstępnych i małżonków pasierbów, małżonków rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonków rodzeństwa małżonków, małżonków innych zstępnych ( grupa II ).

Reasumując, w przedstawionym stanie faktycznym prawidłowe jest stanowisko podatnika wyrażone w zapytaniu, że prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w jednym z lokali w budynku stanowiącym dotychczas w całości środek trwały w działalności gospodarczej małżonka nie powoduje powstania przychodu z tytułu nieodpłatnego przekazania, w rozumieniu przepisów art.14 ust.2 pkt 8, ponieważ małżonkowie zaliczeni są do I grupy podatkowej podatku od spadków i darowizn. Ponadto przedmiotowy lokal jest częścią majątku wspólnego małżonków, pomiędzy którymi istnieje małżeńska wspólność majątkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj