Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach
OG-005/119/2005/PDII/415-41/05
z 9 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
OG-005/119/2005/PDII/415-41/05
Data
2005.09.09



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Kielcach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
koszty opinii biegłego
opinia biegłego
zwrot kosztów


Pytanie podatnika
Czy do wynagrodzenia biegłego sądowego za udział w rozprawach należy zaliczyć koszty uczestnictwa i dojazdu?


Z wniosku z dnia 14.06.2005 r. (data wpływu - 20.06.2005 r.) uzupełnionego pismem z dnia 12.07.2005 r. wynika, iż podatniczka jest biegłym sądowym z zakresu badania dokumentów. Z tytułu wykonywania na rzecz sądu, prokuratury i policji czynności biegłego (sporządzanie ekspertyz) osiąga przychody z działalności wykonywanej osobiście na zlecenie organów władzy i administracji - art. 13 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wypłata należności następuje na podstawie postanowienia organu zlecającego. Płatnikami tego podatku jest sąd, prokuratura i policja, które po zakończeniu roku podatkowego wystawiają informację o uzyskanych dochodach PIT-8B.

Podatniczka stawia pytanie, czy do wynagrodzenia z tytułu czynności biegłego należy wliczyć kwoty uzyskane za udział w rozprawach (koszty uczestnictwa i dojazdu).

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach dokonując oceny stanu faktycznego i stanowiska wnioskodawcy przedstawionego we wniosku, w świetle obowiązujących przepisów prawa podatkowego, stwierdza co następuje.

Stosownie do art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52 i 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych źródłem przychodów działalność wykonywana osobiście.

W myśl art. 13 pkt 6 ustawy podatkowej za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2 uważa się przychody osób, którym organ władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, sąd lub prokurator, na podstawie właściwych przepisów, zlecił wykonanie określonych czynności, a zwłaszcza przychody biegłych w postępowaniu sądowym, dochodzeniowym i administracyjnym oraz płatników, z zastrzeżeniem art. 14 ust. 2 pkt 10, i inkasentów należności publicznoprawnych, a także przychody z tytułu udziału w komisjach powoływanych przez organy władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, z wyjątkiem przychodów, o których mowa w pkt 9.

Wysokość wynagrodzenia biegłego za wykonaną pracę określa sąd w postanowieniu. Wynagrodzenie to łącznie z kwotą nazwaną przez wnioskodawcę "kosztami uczestnictwa i dojazdu" stanowi przychód, o którym mowa w cytowanym wyżej art. 13 pkt 6 ustawy podatkowej.

Jednakże stosownie do art. 21 ust. 1 pkt 16 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku dochodowego są diety i inne należności za czas :

  1. podróży służbowej pracownika,
  2. podróży osoby niebędącej pracownikiem

- do wysokości określonej w odrębnych ustawach lub przepisach wydanych przez ministra właściwego do spraw pracy w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej, z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza granicami kraju, z zastrzeżeniem ust. 13.

Przepisem tym jest rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju (Dz.U. Nr 236, poz. 1990).

Ponadto na podstawie art. 21 ust. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przepis ust. 1 pkt 16 lit. b stosuje się, jeżeli otrzymane świadczenia nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów i zostały poniesione:

  1. w celu osiągnięcia przychodów lub
  2. w celu realizacji zadań organizacji i jednostek organizacyjnych działających na podstawie przepisów odrębnych ustaw, lub
  3. przez organy (urzędy) władzy lub administracji państwowej albo samorządowej oraz jednostki organizacyjne im podległe lub przez nie nadzorowane, lub
  4. przez osoby pełniące funkcje obywatelskie, o których mowa w art. 13 pkt 5, w związku z wykonywaniem tych funkcji.

W świetle powyższego kwoty z tytułu "kosztów uczestnictwa i dojazdu" biegłego sądowego w związku z wykonaniem czynności zleconych przez sąd, prokuraturę czy policję stanowią przychód, o którym mowa w cytowanym wyżej art. 13 pkt 6 ustawy podatkowej.Koszty podróży biegłego do wysokości określonej w cytowanym wyżej przepisie art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. b ustawy podatkowej wolne są od podatku dochodowego od osób fizycznych jeżeli nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów i zostały poniesione przez organy (urzędy) władzy lub administracji państwowej albo samorządowej oraz jednostki organizacyjne im podległe lub przez nie nadzorowane.

Stanowisko przedstawione we wniosku w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych jest prawidłowe.

Ponadto informujemy, iż interpretacja w zakresie podatku od towarów i usług zostanie wydana odrębnym postanowieniem.

Powyższa interpretacja: dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących; nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj