Interpretacja Urzędu Skarbowego Poznań-Nowe Miasto
ZDB/415-30/RSK/05
z 26 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ZDB/415-30/RSK/05
Data
2005.07.26



Autor
Urząd Skarbowy Poznań-Nowe Miasto


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
autostrada
dokumentowanie wydatków
paragony


Pytanie podatnika
Czy na udokumentowanie kosztu za przejazd autostradą wystarczy paragon z kasy fiskalnej?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art.14a §1,3 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r - Ordynacja podatkowa ( j.t. Dz.U. z 2005r. Nr 8 , poz.60 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań - Nowe Miasto ocenia stanowisko przedstawione we wniosku podatnika z dnia 11.05.2005r. ,w sprawie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych, jako n i e p r a w i d ł o w e .

UZASADNIENIE

W dniu 11.05.2005r. wpłynął do tut. urzędu wniosek Pana ...... z dnia 09.05.2005r., o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. W zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych wniosek zawierał m.in. pytanie:czy na udokumentowanie kosztu za przejazd autostradą wystarczy paragon z kasy fiskalnej?

Przedstawiono następujący stan faktyczny :

Podatnik w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zajmuje się między innymi zakupem i sprzedażą używanych samochodów osobowych sprowadzanych najczęściej z Niemiec. Kupując taki samochód albo przyjeżdza nim bezpośrednio do Polski, wtedy opłaca ubezpieczenie, rejestrację, zakup paliwa, opłaty za przejazd autostradą albo transportuje samochód na lawecie lub zleca transport.

Podatnik uważa, że mimo iż rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 26.08.2003r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów ( Dz.U. Nr 152, poz. 1475 oraz Nr 224, poz.2226 ) nie przewiduje takiego wydatku, to jest on ponoszony, a można go potraktować jak wydatki związane z parkowaniem samochodu, o których mówi § 14 ust.2 pkt 9 w/w rozporządzenia - czyli udokumentować dowodem wewnętrznym wystawionym na podstawie paragonu z kasy fiskalnej.

Tutejszy organ podatkowy informuje, że rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 26.08.2003r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów ( Dz.U. Nr 152, poz.1475 i Nr 224, poz.2226 oraz z 2004r. Nr 282, poz.2807) nie reguluje kwestii czy dany wydatek stanowi czy nie koszt uzyskania przychodu. Sprawy te reguluje ustawa z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t.Dz.U. z 2000r. Nr14 , poz.176 z późn.zm.). Zgodnie z treścią art.22 ust.1 w/w ustawy, kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art.23 w/w ustawy. Z treści powyższego przepisu wynika, iż aby wydatek stanowił koszt uzyskania przychodów powinny być spełnione następujące warunki:koszt został przez podatnika poniesionyponiesienie kosztu ma służyć osiągnięciu przychodukoszt nie jest wymieniony w art.23 w/w ustawy tj. w ustawowym wykazie kosztów nie uznawanych za koszt podatkowy

Tutejszy organ podatkowy zaznacza jednocześnie, że kosztami uzyskania przychodu są wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie i zagwarantowanie źródła przychodu, a ciężar dowodu - co do wykazania, że poniesiony wydatek ma lub będzie miał wpływ na uzyskany przychód - spoczywa na podatniku.

Na mocy art.24a ust.1 w/w ustawy podatnicy prowadzący pozarolniczą dzialalność gospodarczą, obowiązani do prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, winni dokonywać w niej zapisów zgodnie z odrębnymi przepisami. W takim przypadku ma zastosowanie rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Na podstawie unormowań zawartych w § 12 ust.3 w/w rozporządzenia podstawą zapisów w księdze są dowody księgowe, ktorymi są : 1)faktury VAT, w szczególności faktury VAT marża, fakrury VAT RR, faktury VAT MP, dokumenty celne, rachunki oraz faktury korygujące i noty korygujące, zwane dalej "fakturami", odpowiadające warunkom określonym w odrębnych przepisach, lub2)inne dowody, wymienione w § 13 i 14 (dowody wewnętrzne), stwierdzające fakt dokonania operacji gospodarczej zgodnie z jej rzeczywistym przebiegiem i zawierające co najmniej: wiarygodne określenie wystawcy lub wskazanie stron uczestniczących w operacji, której dowód dotyczy, datę wystawienia dowodu oraz datę lub okres dokonania operacji gospodarczej, której dowód dotyczy, przedmiot operacji gospodarczej i jego wartość oraz ilościowe określenie, jeżeli przedmiot operacji jest wymierny w jednostkach naturalnych, podpisy osób uprawnionych do prawidłowego udokumentowania operacji gospodarczych.

Zgodnie z § 14 ust.1 w/w rozporządzenia na udokumentowanie zapisów w księdze, dotyczących niektórych kosztów (wydatków) mogą być sporządzone dokumenty zaopatrzone w datę i podpisy osób, które bezpośrednio dokonały wydatków (dowody wewnętrzne), określające: przy zakupie - nazwę towaru oraz ilość, cenę jednostkową i wartość, a w innych przypadkach - przedmiot operacji gospodarczych i wysokość kosztu (wydatku). Podkreślić należy, że wymieniony w § 14 ust.2 w/w rozporządzenia katalog wydatków, do których dowody wewnętrzne mogą być stosowane jest zamknięty i nie obejmuje opłat za przejazdy autostradą. Zgodnie z treścią § 14 ust.2 pkt 9 , na który powołuje się podatnik, dowód wewnętrzny może dotyczyć wyłącznie wydatków związanych z parkowaniem samochodu w sytuacji gdy są one poparte dokumentami niezawierającymi danych, o których mowa w § 12 ust.3 pkt 2, a podstawą wystawienia dowodu wewnętrznego jest bilet z parkometru, kupon, bilet jednorazowy załączony do sporządzonego dowodu.

Tutejszy organ podatkowy, na podstawie przepisu § 20 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2005r. Nr 95, poz.798) jednocześnie informuje, iż za fakturę uznaje się również dowód zapłaty za przejazd autostradą płatną, w przypadku podatnika - paragon z kasy fiskalnej, jeżeli zawiera następujące dane: nazwę i numer identyfikacji podatkowej sprzedawcynumer kolejny i datę wystawienianazwę autostrady, za przejazd którą pobierana jest opłata kwotę należności wraz z podatkiem kwotę podatku.

Z treści powyższego przepisu w związku z § 12 ust.3 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów wynika, że paragon z kasy fiskalnej zawierający powyższe dane jest podstawą zapisu w księdze bez konieczności wystawiania dowodu wewnętrznego. Zdaniem podatnika tymczasem, konieczne jest w rozważanym przypadku wystawienie dowodu wewnętrznego, gdyż tego rodzaju koszt należy traktować jak wydatek związany z parkowaniem samochodu, o którym mowa w § 14 ust.2 pkt 9 powołanego rozporządzenia.

W tym stanie rzeczy Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań - Nowe Miasto, stanowisko podatnika uznaje za nieprawidłowe .

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez stronę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj