Interpretacja Urzędu Skarbowego w Cieszynie
PDII/423-8/05
z 6 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDII/423-8/05
Data
2005.07.06



Autor
Urząd Skarbowy w Cieszynie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
budownictwo
umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania
zakład


Pytanie podatnika
Gdzie należy płacić podatek dochodowy od osób prawnych od dochodów uzyskanych w Niemczech.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60),
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Cieszynie stwierdza, że:
stanowisko Spółki z o. o. ............. przedstawione we wniosku z dnia 06.06.2005 r., który wpłynął w dniu 20.06.2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, a mianowicie gdzie należy płacić należny podatek dochodowy od osób prawnych od dochodów uzyskanych w Niemczech - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20.06.2005 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Cieszynie wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, który został uzupełniony pismem z dnia 01.07.2005 r.

Zgodnie z art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14 a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Pytanie: Pismem z dnia 06.06.2005 r. uzupełnionym w dniu 01.07.2005 r. wnioskodawca zwrócił się z pytaniem, gdzie należy płacić podatek dochodowy od osób prawnych od dochodów uzyskanych w Niemczech.

Stan faktyczny opisany przez wnioskodawcę:
Spółka wykonuje działalność gospodarczą w zakresie usług remontowo - budowlanych na terenie Polski i w Niemczech. Usługi wykonywane w Niemczech polegają na ocieplaniu budynków i tynkowaniu nie trwają dłużej niż 12 miesięcy. Zarząd Spółki znajduje się w Polsce. Pracami w Niemczech zarządza pełnomocnik. Spółka wykonuje prace na rzecz dużych firm budowlanych, które odprowadzają za usługi spółki podatek VAT.

Stanowisko wnioskodawcy w sprawie:
Zdaniem wnioskodawcy, dopóki prace budowlane będą na jednym placu budowy do 12 miesięcy są opodatkowane w Polsce. Jeżeli prace budowlane wykonywane w Niemczech będą trwały dłużej niż 12 miesięcy, wtedy w Niemczech będą traktowane jako "zakład" w myśl umowy polsko niemieckiej. Wówczas w Polsce przychody te będą wolne od podatku dochodowego.

Ocena prawna stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa:
Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) podatnicy, jeżeli mają siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce osiągnięcia. Art. 20 ust. 1 ww. ustawy stanowi natomiast, że jeżeli podatnicy, o których mowa w art. 3 ust. 1, osiągają również dochody poza terytorium RP i dochody te podlegają w obcym państwie opodatkowaniu, a nie zachodzą okoliczności wymienione w art. 17 ust. 1 pkt 3 dochody te łączy się z dochodami osiągniętymi na terytorium RP. W tym wypadku do podatku obliczonego od łącznej sumy dochodów odlicza się kwotę równą podatkowi zapłaconemu w obcym państwie. Kwota odliczona nie może jednak przekroczyć tej części podatku odliczonego przed dokonaniem odliczenia, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany w obcym panstwie. Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wolne od podatku są dochody osiągnięte poza terytorium RP przez podatników określonych w art. 3 ust. 1 jeżeli umowa międzynarodowa, której RP jest stroną tak stanowi. Art. 7 ust. 1 umowy między Rzeczpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku podpisana w Berlinie dnia 14 maja 2003 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 12, poz. 90) stanowi, że zyski przedsiębiorstwa Umawiającego się Państwa podlegają opodatkowaniu tylko w tym Państwie, chyba że przedsiębiorstwo prowadzi działalność gospodarczą w drugim Umawiającym się Państwie poprzez położony tam zakład. Jeżeli przedsiębiorstwo wykonuje działalność w ten sposób, to zyski przedsiębiorstwa mogą być opodatkowane w drugim Państwie, jednak tylko w takiej mierze, w jakiej mogą być przypisane temu zakładowi. Stosownie do art. 5 ust. 3 ww. umowy plac budowy lub prace budowlane albo instalacyjne stanowią zakład tylko wtedy, jeżeli trwają one dłużej niż dwanaście miesięcy.
Z powyższego wynika, że plac budowy, prace budowlane (montażowe) lub instalacyjne stanowią zakład tylko wówczas, gdy trwają dłużej niż 12 miesięcy. Za zakład nie uznaje się więc budowy trwającej faktycznie krócej niż 12 miesięcy. W przypadku robót budowlanych, aby mówić o zakładzie nie jest konieczne prowadzenie robót w ściśle określonym miejscu. Jeśli bowiem prowadzone roboty stanowią przedsięwzięcie integralne pod względem gospodarczym, należy je traktować jako zakład. Jeżeli niezależnie od siebie prowadzonych jest kilka budów, wówczas każdą z nich należy traktować jako odrębny zakład, przy czym przekroczenie okresu 12 miesięcy odnosi się każdorazowo do każdej z budów. Przy ustaleniu, jak długo istnieje dany plac budowy lub projekt, nie należy brać pod uwagę okresu spędzonego poprzednio przez przedsiębiorcę na innych placach budowy lub projektach, które nie mają ze sobą żadnego związku. Jeżeli zatem usługi budowlano montażowe wykonywane przez Spółkę stanowią odrębne place budowy i nie trwają one dłużej niż 12 miesięcy, licząc termin 12 miesięcy odrębnie dla każdego - nie stanowią one zakładu w myśl ww. umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.
Podlegają zatem opodatkowaniu zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. W przypadku wykonywania robót budowlano montażowych na terenie Niemiec dłużej niż 12 miesięcy odrębnie dla każdego placu budowy podlegają opodatkowaniu w Republice Federalnej Niemiec i zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w Polsce wolne są od podatku.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj