Interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie
1401/FA/4117-14/11/05/AG
z 14 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1401/FA/4117-14/11/05/AG
Data
2005.07.14



Autor
Izba Skarbowa w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Dochody opodatkowane ryczałtem


Słowa kluczowe
forma opodatkowania
podatek liniowy
świadczenie usług
świadczenie usług na rzecz byłego pracodawcy
utrata prawa do podatku liniowego


Pytanie podatnika
dot. świadczenia usług na rzecz byłego pracodawcy i możliwości korzystania z opodatkowania jednolitą stawką 19%


DECYZJA

Na podstawie art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu zażalenia z dnia 06.06.2005 r. na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa - Wawer z dnia 18.05.2005 r. Nr 1439/DF/410/159/2005/Art.14a w sprawie udzielenia pisemnej informacji co do zakresu stosowania przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie

orzeka

zmienić postanowienie organu pierwszej instancji i uznać stanowisko zawarte we wniosku z dnia 20.04.2005 r. za prawidłowe.


UZASADNIENIE

Pismem z dnia 20.04.2005 r. Pani A. B. wystąpiła z wnioskiem o interpretację prawa podatkowego z zakresu opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej jednolitą 19 % stawką podatkową.

Zgodnie ze stanem faktycznym przedstawionym we wniosku, Pani A. B. w okresie od dnia 01.08.1998 r. do dnia 31.05.2005 r. była zatrudniona na stanowisku prawnika w firmie S. Sp. z o.o., przy czym w okresie od dnia 05.11.2003 r. do dnia 31.01.2005 r., z uwagi na przebywanie na zwolnieniu lekarskim, urlopie macierzyńskim, płatnym urlopie wypoczynkowym oraz bezpłatnym urlopie macierzyńskim, nie wykonywała na rzecz pracodawcy żadnych czynności ze stosunku pracy.

Z dniem 27.08.2004 r. Pani A. B. rozpoczęła działalność gospodarczą - "A" - w przedmiocie świadczenia usług doradztwa w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania. Jako formę opodatkowania przedmiotowej działalności strona wybrała opodatkowanie jednolitą 19% stawką podatkową.

W dniu 01.02.2005 r. Pani A. B. zawarła umowę doradztwa prawnego z byłym pracodawcą.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny Pani A. B. wyraziła stanowisko, iż art. 9a ust. 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (jedn. t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) nie pozbawia strony prawa kontynuowania w 2005 roku opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej zgodnie z art. 30c cyt. ustawy, tj. w wysokości 19% podstawy opodatkowania.

Postanowieniem z dnia 18.05.2005 r. Nr 1439/DF/410/159/2005/Art.14a, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa - Wawer uznał stanowisko strony za nieprawidłowe. W uzasadnieniu przedmiotowego postanowienia powołano przepis art. 9a ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w myśl którego w przypadku uzyskiwania przychodów ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy w ramach stosunku pracy, podatnik traci prawo do opodatkowania przychodów w sposób określony w art. 30 c ustawy.

Na powyższe postanowienie Pani A. B. wniosła zażalenie, w którym zarzuciła sprzeczność ustaleń z treścią zebranego materiału oraz naruszenie prawa materialnego poprzez błędną wykładnię art. 9a ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i przyjęcie, że przedstawiony przez stronę stan faktyczny wypełnia przesłanki do utraty prawa do opodatkowania na zasadach określonych w art. 9a ust. 2 powołanej ustawy.

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie po rozpoznaniu zarzutów zażalenia zauważa, co następuje:

Zgodnie z art. 9a ust. 2 i 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 3, mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c przywołanej ustawy. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania, a jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego - do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu (art. 9a ust. 2 cyt. ustawy).

Jeżeli podatnik, który wybrał sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2 uzyska z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub w formie spółki niemającej osobowości prawnej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

  1. wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub
  2. wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym
  • w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c i jest obowiązany do złożenia właściwych deklaracji o wysokości dochodu osiągniętego od początku roku i wpłacenia zaliczek obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1, oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu zaliczek (art. 9a ust. 3 ww. ustawy).

Z powyższych przepisów wynika zatem jasno, iż z opodatkowania w sposób określony w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie będą mogli korzystać podatnicy uzyskujący z pozarolniczej działalności gospodarczej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy odpowiadających czynnościom, które podatnik wykonywał lub wykonuje w ramach stosunku pracy.

W przedmiotowej sprawie bezspornym faktem jest, iż Pani A. B. uzyskuje przychody ze świadczenia usług na rzecz podmiotu, z którym wiązał ją stosunek pracy. Zatem kluczowym dla rozstrzygnięcia przedmiotowej sprawy jest ustalenie, czy świadczone w ramach działalności usługi wykonywane na rzecz byłego pracodawcy odpowiadają czynnościom wykonywanym w 2004 i 2005 roku w ramach stosunku pracy.

Przedstawiony stan faktyczny wskazuje, iż w okresie od dnia 05.11.2003 r. do dnia 31.01.2005 r. Pani A. B. nie wykonywała faktycznie na rzecz firmy S. Sp. z o.o. żadnych czynności ze stosunku pracy, w tym czynności stanowiących przedmiot umowy doradztwa prawnego z dnia 01.02.2005 r., z uwagi na zwolnienie lekarskie w związku z ciążą, urlop macierzyński, płatny urlop szkoleniowy oraz bezpłatny urlop wychowawczy. Tym samym przesłanka wyłączenia z opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej jednolitą stawką 19% nie występuje. W konsekwencji Pani A. B. może korzystać z opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej stawką 19%, na zasadach przewidzianych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Przedmiotowa decyzja wydana została na podstawie stanu prawnego, obowiązującego na dzień złożenia wniosku przez podatnika i jest ostateczna w administracyjnym toku instancji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj