Interpretacja Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Skarbowego
ZD/415-101-5/05
z 25 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ZD/415-101-5/05
Data
2005.04.25



Autor
Kujawsko-Pomorski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Dochody opodatkowane ryczałtem

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Szczególne zasady ustalania dochodu --> Wykaz zasad

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników


Słowa kluczowe
akcja
dochód
objęcie (nabycie) akcji
umorzenie akcji
zaliczka na podatek


Pytanie podatnika
Spółka dokonywała skupu akcji własnych od pracowników w celu ich umorzenia, czy od wypłaconych pracownikom przychodów Spółka jako płatnik prawidłowo pobierała zryczałtowany podatek dochodowy od osób fizycznych w wysokości 19% przychodu.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60) Naczelnik Kujawsko – Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy po analizie złożonego w dniu 05 kwietnia 2005r. wniosku w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego

postanawia

uznać , że przedstawione przez Płatnika stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 05 kwietnia 2005r. do tutejszego Organu wpłynął wniosek płatnika w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 ze zm.)

Jednostka przedstawiła następujący stan faktyczny.

Spółka dokonywała skupu akcji własnych od pracowników w celu ich umorzenia.

Od wypłaconych pracownikom przychodów Spółka jako płatnik pobierała zryczałtowany podatek dochodowy od osób fizycznych w wysokości 19% przychodu.

Do końca lutego roku następującego po roku podatkowym Spółka przekazała podatnikom informacje PIT-8B o dochodach oraz pobranych zaliczkach na podatek dochodowy. Natomiast biuro maklerskie prowadzące księgę akcjonariuszy po otrzymaniu umów skupu tych akcji przesłało każdemu sprzedającemu informację o przychodach z innych źródeł oraz niektórych dochodach z kapitałów pieniężnych PIT-8C.

Spółka wyraża stanowisko, iż biuro maklerskie popełniło błąd. Spółka zastosowała odpowiednio obowiązujące w przedmiotowej sprawie przepisy prawa podatkowego.

Po analizie przedstawionego stanu faktycznego oraz zaprezentowanego przez Jednostkę stanowiska dotyczącego interpretacji przepisów prawa podatkowego tut. Organ stwierdza, co następuje.

Wyrażone w zapytaniu stanowisko w przedmiotowej sprawie jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 24 ust. 5 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) na rzecz spółki w celu umorzenia tych udziałów (akcji).

Przyjąć należy, iż powyższy przepis zawiera definicję dochodu ze sprzedaży akcji osobie prawnej(spółce) w celu umorzenia tych akcji.

Sposób opodatkowania tego dochodu określają przepisy art. 30a ust. 1 pkt 4 tej ustawy. Natomiast obowiązek podatkowym ciążący na płatniku określony został przez ustawodawcę w art. 41 ust. 4 i art. 42 ust 1 tej ustawy.

Spółka jako płatnik wykonała prawidłowo ciążące na niej obowiązki wynikające z obowiązującego prawa podatkowego gdyż podatnik zbył akcje bezpośrednio Spółce.

Wskazać należy, że w przedstawionym stanie faktycznym biuro maklerskie nie dokonywało skupu przedmiotowych akcji w celu ich umorzenia oraz nie dokonywało wypłat. Czynności biura maklerskiego ograniczały się wyłącznie do odnotowania zmiany właścicieli akcji skupionych przez Spółkę.

Nie powstał więc w biurze maklerskim obowiązek przypisany płatnikowi.

W przedstawionym w zapytaniu stanie faktycznym nie było obowiązkiem biura maklerskiego wystawienie informacji PIT-8C.

Jednocześnie informuje się, że niniejsza odpowiedź dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i jest zgodna ze stanem prawnym obowiązującym na dzień jej udzielania.

Zgodnie z art.14b Ordynacji podatkowej udzielona odpowiedź nie jest wiążąca dla Strony, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej ewentualnej zmiany lub uchylenia.

Stosownie do treści art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej, stronie przysługuje prawo złożenia zażalenia na niniejsze postanowienie.

Zażalenie, zgodnie z art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej, wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy za pośrednictwem tut. Organu w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj