Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze
PP/443/395/04
z 30 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443/395/04
Data
2004.12.30



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Podgórze


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku

Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury


Słowa kluczowe
obniżenie podatku należnego
podatek od nieruchomości


Pytanie podatnika
Czy podatnik ma prawo do obniżania kwoty podatku należnego o podatek naliczony wynikający z otrzymanych od leasingodawcy faktur na zwrot podatku od nieruchomości?


Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze w oparciu o przepis art. 14a par. 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997 r. Nr 137 poz. 926 ze zm.), w związku z Państwa zapytaniem: pismo z dnia 02.11.2004 r. (data wpływu 03.11.2004 r.) w sprawie:
Czy podatnik ma prawo do obniżania kwoty podatku należnego o podatek naliczony wynikający z otrzymanych od leasingodawcy faktur na zwrot podatku od nieruchomości?

informuje, jak niżej:

Przepis art. 6 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997 r. Nr 137 poz. 926 ze zm.) stanowi, iż podatkiem jest publicznoprawne, nieodpłatne, przymusowe oraz bezzwrotne świadczenie pieniężne na rzecz Skarbu Państwa, województwa, powiatu lub gminy, wynikające z ustawy podatkowej.
Podatek jest nakładany na określone podmioty przez władzę publiczną, przy czym obowiązkiem świadczenia podatkowego mogą być objęte tylko te podmioty, które są związane ze stanem faktycznym, z jakim ustawa łączy obowiązek podatkowy.

W świetle powyższego, podatek od nieruchomości, o którym mowa w Państwa piśmie, ciąży niepodzielnie na podmiocie, który jest objęty obowiązkiem podatkowym – zgodnie z obowiązującymi przepisami podatkowymi w tym zakresie.

Z uwagi na fakt, iż podatek (w tym również podatek od nieruchomości) jest świadczeniem pieniężnym należnym od podmiotu objętego obowiązkiem podatkowym nie mieści się on w definicji obrotu, zawartej w przepisie art. 29 ust. 1 Ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz. U. Nr 54, poz. 535 (nie jest kwotą należną z tyt. sprzedaży, pomniejszoną o kwotę należnego podatku VAT).
W tej sytuacji podatek od nieruchomości nie może być refakturowany przez podmiot, na którym ciąży obowiązek podatkowy z tego tytułu. Podatek ten może jedynie stanowić składnik czynszu (m. in. leasingowego) i wówczas podlega opodatkowaniu stawką właściwą dla tego czynszu.

Jak wynika zatem z powyższego, wobec faktu, iż brak jest podstaw prawnych do wystawienia przez leasingodawcę faktury na zwrot podatku od nieruchomości, nie ma możliwości do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony wynikający z takiej faktury.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj