Interpretacja Urzędu Skarbowego w Jeleniej Górze
PP/443/1/69/05
z 29 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443/1/69/05
Data
2005.04.29



Autor
Urząd Skarbowy w Jeleniej Górze


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
adaptacja
cele mieszkaniowe
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Zapytanie dotyczy opodatkowania podatkiem od towarów i usług dostawy strychu przeznaczonego do adaptacji na cele mieszkalne lub inne niż mieszkalne.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Jeleniej Górze stwierdza, że stanowisko X przedstawione we wniosku z dnia 18 marca 2005 r. znak SM/272/2005, uzupełnionym dnia 1 i 18 kwietnia 2005 r., o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej braku możliwości zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług do dostawy pomieszczeń na adaptację na cele mieszkaniowe oraz cele inne niż mieszkaniowe, jest według stanu prawnego na dzień wydania niniejszego postanowienia nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 marca 2005 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Jeleniej Górze wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Pismem z dnia 24 marca 2005 r. znak PP 443/0/69/2005/89 organ podatkowy wezwał wnioskodawcę do uzupełnienia braków formalnych wniosku. Braki formalne wniosku zostały uzupełnione w dniach 1 i 18 kwietnia 2005 r.

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa – stosownie do swej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy – udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Stan faktyczny oraz stanowisko przedstawione przez wnioskodawcę w opisywanej sprawie.

Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym, spółdzielnia mieszkaniowa zamierza dokonać dostawy lokalu pomocniczego, znajdującego się w budynku mieszkalnym oddanym do użytkowania w 1991 r. W tym również roku budynek został wprowadzony do ewidencji środków trwałych wnioskodawcy. W stosunku do tego budynku podatnikowi nie służyło prawo do pomniejszenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. W trakcie użytkowania budynku nie zostały poniesione wydatki na jego ulepszenie w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, a jedynie remonty w ramach tworzonego w spółdzielni funduszu remontowego.

Lokal ma zostać sprzedany na rzecz jednego z członków spółdzielni mieszkaniowej. Jest on usytuowany na III kondygnacji opisanego budynku, przy mieszkaniu lokatora oraz w chwili obecnej jest użytkowany przez niego jako pomieszczenie pomocnicze na podstawie umowy najmu zawartej ze spółdzielnią mieszkaniową. Po dokonanej adaptacji lokal zostanie włączony do powierzchni mieszkania i jako dodatkowy pokój będzie stanowić jego integralną część bądź przeznaczony będzie na cele inne niż mieszkaniowe.

Strona zwraca się z zapytaniem, czy przy sprzedaży ww. pomieszczenia ma zastosowanie zwolnienie od podatku od towarów i usług określone w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT. Spółdzielnia wyraża pogląd, iż w analizowanej sytuacji nie można skorzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Wnioskodawca posiada status zarejestrowanego i czynnego podatnika podatku od towarów i usług.

Ocena prawna stanowiska pytającego.

Po dokonaniu analizy sprawy, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Jeleniej Górze informuje jak poniżej.

Stosownie do postanowień art. 5 ust. 1 pkt 1 w związku z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) – opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów, o której wyżej mowa, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jako właściciel.

Na podstawie art. 2 pkt 6 wymienionej ustawy - przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki, budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy – zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.

Zgodnie z definicją - zawartą w art. 43 ust. 2 pkt 1 analizowanej ustawy – przez towar używany rozumie się budynki i budowle lub ich części - jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat. Jednocześnie w myśl art. 43 ust. 6 ww. ustawy – zwolnienia od podatku nie stosuje się do dostaw ww. towarów, jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie ich użytkowania poniesiono wydatki na ich ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiące co najmniej 30% wartości początkowej, a podatnik:
1. miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków,
2. użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.

W ocenie tut. organu podatkowego – w analizowanej sytuacji zaszły przesłanki pozwalające podatnikowi na zastosowanie zwolnienia od podatku od towarów i usług, określonego w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, tj.:
- w stosunku do opisanego pomieszczenia spełniona została definicja towaru używanego w rozumieniu cytowanych przepisów;
- podatnikowi nie przysługiwało prawo do pomniejszenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu budynku, w którym znajduje się ww. pomieszczenie;
- podatnik nie ponosił wydatków na ulepszenie budynku w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, jedynie remonty w ramach tworzonego funduszu remontowego;
- budynek użytkowany jest w okresie dłuższym niż 5 lat;
- budynek użytkowany jest na cele mieszkaniowe, zatem niezwiązane z wykonywaniem czynności opodatkowanych.

Z analizy ww. przepisu wynika, że przeznaczenie sprzedawanego lokalu (na cele mieszkalne, bądź inne niż mieszkalne) pozostaje bez wpływu na zastosowanie zwolnienia od podatku od towarów i usług określonego w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT. Ponadto – na podstawie przedstawionego stanu faktycznego – stwierdzić należy, iż zastrzeżenie określone w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT – również w badanej sprawie nie ma zastosowania.

Zatem, dokonując dostawy opisanego pomieszczenia na cele mieszkalne bądź inne niż mieszkalne, podatnik ma prawo skorzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na mocy art. 43 ust. 1 pkt 2 cyt. ustawy o VAT.

Mając na uwadze powyższe, stanowisko spółdzielni zawarte we wniosku jest nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa – niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa – interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej we Wrocławiu Ośrodek Zamiejscowy w Jeleniej Górze w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie.

Zażalenie podlega opłacie skarbowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj