Interpretacja Urzędu Skarbowego w Nowym Tomyślu
ZP/44001-067/05
z 21 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ZP/44001-067/05
Data
2005.06.21



Autor
Urząd Skarbowy w Nowym Tomyślu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane


Słowa kluczowe
nabycie
obowiązek podatkowy
podatek od towarów i usług
użytkowanie wieczyste


Pytanie podatnika
Czy zakup gruntów znajdujących się w użytkowaniu wieczystym spółdzielni, które są własnością gminy, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.


W przedmiotowym wniosku Podatnik zwraca się z zapytaniem czy zakup gruntów znajdujących się w użytkowaniu wieczystym Spółdzielni, które są własnością gminy, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.Zdaniem Podatnika, planowane dokonanie transakcji nabycia ww. gruntów, nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, ponieważ w ww. przypadku nie następuje przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Podatnik zamierza zakupić grunt, który jest własnością gminy a obecnie znajduje się w wieczystym użytkowaniu Podatnika.

Zgodnie z art.2 pkt 6 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004r. Nr 54, poz.535 ze zm.) - dalej ustawa o VAT - ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o towarach - rozumie się przez to rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na postawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Na podstawie art.5 ust.1 pkt 1 ustawy o VAT opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym "podatkiem" podlegają: odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Ustawodawca w sposób wyraźny wymienił "grunty" jako odrębny przedmiot odpłatnej dostawy towarów. Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Natomiast zgodnie z art.32 ust.1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997r. o gospodarce nieruchomościami (Dz.U. z 2000r. Nr 46, poz.543 ze zm.) nieruchomość gruntowa oddana w użytkowanie wieczyste może być sprzedana wyłącznie użytkownikowi wieczystemu.Zatem w opisanej sytuacji zostaną spełnione wszystkie ustawowe przesłanki, przesądzające o opodatkowaniu przedmiotowej dostawy, bowiem nastąpi przeniesienie prawa do rozporządzenia towarem jak właściciel w drodze umowy cywilno-prawnej, czynność będzie miała charakter odpłatny, co powoduje, iż nastąpi odpłatna dostawa towarów (gruntów) na terytorium kraju.

Ustawodawca nie określił, dla dostawy gruntów budowlanych, odrębnej stawki podatku od towarów i usług, nie uczyniono tego także w żadnym z rozporządzeń wykonawczych do ustawy. Zatem sprzedaż prawa własności gruntu zabudowanego na rzecz użytkownika wieczystego, jakim jest spółdzielnia mieszkaniowa dokonywana przez gminę podlega opodatkowaniu stawką 22% zgodnie z art.41 ust.1 ustawy o VAT.

Należy wskazać, iż w sprawie nie ma znaczenia wiek wzniesionych budynków, gdyż przedmiotem sprzedaży jest jedynie prawo własności gruntu, zaś budynki stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności. Nie może mieć w tej sytuacji zastosowania przepis art. 29 ust. 5 ustawy o VAT, bowiem przepis ten dotyczy wyłącznie sytuacji, gdy następuje dostawa budynków lub budowli trwale z gruntem związanych.

Jednocześnie dodać należy, iż odmienne uregulowania dotyczą przypadku przekształcenia wieczystego użytkowania w prawo własności dokonanego na podstawie ustawy:z dnia 4 września 1997r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego przysługującego osobom fizycznym w prawa własności (tj. Dz.U. 2001r. Nr 120, poz. 1299 ze zm.),z dnia 26 lipca 2001r. o nabywaniu przez użytkownika wieczystego prawa własności nieruchomości. (Dz. U Nr 113, poz.1209 ze zm.).

Takie przekształcenie jest dokonywane w formie decyzji administracyjnej, która stanowi podstawę wpisu do księgi wieczystej. Akt ten nie posiada znamion czynności cywilnoprawnej, a co za tym idzie zastosowanie ma zwolnienie z VAT na podstawie przepisu § 8 ust. 1 pkt 13 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 97, poz. 970 ze zm.).

Powyższa interpretacja została wydana w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku podatnika oraz stan prawny obowiązujący w dniu jej wydania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj