Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty
I USB III/436/24/2005/kk
z 9 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
I USB III/436/24/2005/kk
Data
2005.05.09


Referencje


Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
aport
przedsiębiorstwa
sprzedaż przedsiębiorstwa
zbycie


Pytanie podatnika
Czy sprzedaż lub przekazanie aportem całego przedsiębiorstwa do spółki z o.o. jest wyłączone z zakresu ustawy o podatku od towarów i usług (zwolnienie z podatku)?


W dniu 17 lutego 2005r. został złożony wniosek z dnia 5 lutego 2005r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

Stan faktyczny przedstawiony we wniosku z dnia 5 lutego 2005r., uzupełniony w dniu 9 marca 2005r. i 5 maja 2005r.:

Będąc podatnikiem podatku od towarów i usług prowadzi Pan jako osoba fizyczna przedsiębiorstwo, które zamierza wnieść aportem do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, w której jest udziałowcem, albo sprzedać. Wniesienie przedsiębiorstwa jako wkładu niepieniężnego do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością - zdaniem Pana - jest alternatywnym do likwidacji i wnoszenia aportem poszczególnych jego składników, sposobem przeniesienia działalności prowadzonej przez osobę fizyczną do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Wniesieniu podlegać będzie przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 55 k.c. stanowiące zespół składników materialnych i niematerialnych przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, obejmujące wszystko co wchodzi w skład przedsiębiorstwa. Przedsiębiorstwo w rozumieniu ww. art. 55 k.c. nie jest towarem. Skoro przedsiębiorstwo jako całość nie mieści się w definicji towaru, zatem czynności, których przedmiotem jest to przedsiębiorstwo wyłączone są z zakresu działalności ustawy o podatku od towarów i usług. Podatnik, który całe przedsiębiorstwo wnosi aportem do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, czynności tej nie wykazuje w deklaracji podatkowej VAT również zobowiązania względem urzędu skarbowego.

Stanowisko tutejszego Organu:

Przepis art. 55.1 ustawy Kodeks cywilny definiuje przedsiębiorstwo jako zorganizowany zespół składników materialnych i niematerialnych, przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej, wskazując na przykładowy (tj. nie wyczerpujący) katalog składników tego przedsiębiorstwa. W myśl art. 55.2 tej ustawy ustawodawca wprowadził zasadę, że czynność prawna, mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko, co wchodzi w skład tego przedsiębiorstwa, chyba, że co innego wynika z treści czynności albo z przepisów szczególnych.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że przedmiotem transakcji, którą zamierza Pan przeprowadzić będzie przedsiębiorstwo w rozumieniu ww. przepisów art. 55.1 i 2 ustawy Kodeks cywilny.

Zgodnie z art. 6 pkt 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans.

Przez pojęcie zbycia przedsiębiorstwa, o którym mowa powyżej - zdaniem tutejszego Organu - należy rozumieć wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania przedmiotem tych czynności jak właściciel, np. sprzedaż, zamianę, darowiznę, jak również przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego, czyli aportu.

Przedsiębiorstwo - w rozumieniu ww. przepisów art. 55.1 i 2 ustawy Kodeks cywilny - nie jest towarem , o którym mowa w art. 2 pkt 6 ustawy o podatku od towarów i usług, a zatem zbycie ( zarówno sprzedaż jak również wniesienie w formie aportu w zamian za objęcie udziałów) przedsiębiorstwa do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nie jest ani dostawą towarów w rozumieniu art. 7 ww. ustawy, ani świadczeniem usług w rozumieniu art. 8 tej ustawy.

W związku z powyższym czynności zbycia przedsiębiorstwa osoby fizycznej ( w rozumieniu ww. art. 55.1 i 2 Kodeksu cywilnego w związku z art. 6 ww. ustawy o podatku od towarów i usług ), tj. jego sprzedaż lub wniesienie w formie aportu do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nie ujmuje się w ewidencji sprzedaży, ani w deklaracji sporządzonej w celu rozliczenia podatku VAT.

Jednocześnie tutejszy Organ zaznacza, że § 8 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) zwalnia od podatku wkłady niepieniężne (aporty) wnoszone do spółek prawa handlowego i cywilnego, a więc dotyczy zbycia przedsiębiorstwa nie jako całości, ale zbycia poszczególnych elementów składowych przedsiębiorstwa.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj