Interpretacja Urzędu Skarbowego w Żyrardowie
US46/PP/443/8/05/JŁ
z 14 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US46/PP/443/8/05/JŁ
Data
2005.06.14



Autor
Urząd Skarbowy w Żyrardowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania


Słowa kluczowe
dostawa towarów
rolnik ryczałtowy
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Na jakiej podstawie może dokonywać zakupu drzewa od rolnika ryczałtowego i od rolnika nie będącego rolnikiem ryczałtowym.


We wniosku podatnik przedstawił następujący stan faktyczny:Zajmuje się produkcją wyrobów tartacznych. Zakupuje drzewo okrągłe, surowe, okoronowane z którego wykonuje różne wyroby. Do tej pory kupował drzewo z Nadleśnictwa na podstawie faktur VAT z 22% podatkiem VAT. Obecnie powstały problemy z zakupem drzewa od Nadleśnictwa. Natomiast okazało się, że są rolnicy posiadający własne lasy, którzy oferują sprzedaż drzewa. Rolnicy ci nie prowadzą działalności gospodarczej , nie są podatnikami podatku VAT. Stąd pytanie podatnika: cyt. " na jakiej podstawie możemy dokonywać zakupu drzewa - czy na podstawie umowy kupna sprzedaży czy na podstawie faktur RR od rolnika ryczałtowego i od rolnika niebędącego rolnikiem ryczałtowym".

Jednocześnie, podatnik we wniosku zawarł własne stanowisko. Jego zdaniem - na zakup drzewa od rolnika ryczałtowego wystawi fakturę RR, natomiast od rolnika niebędącego rolnikiem ryczałtowym zakupu dokona na podstawie umowy kupna-sprzedaży., przy czym powołał się na art.115 i 116 ustawy o podatku od towarów i usług oraz na załącznik nr 2 do tej ustawy, z którego wynika, że na produkty gospodarki leśnej (PKWiU ex02) przysługuje rolnikowi zryczałtowany zwrot podatku. Ponadto podatnik oświadczył (pismo z dnia 20.04.2005r.), że w sprawie której dotyczy złożony wniosek nie toczy się żadne postępowanie kontrolne, postępowanie podatkowe ani postępowanie przed sądem administracyjnym.

Po przeanalizowaniu, przedstawionego przez wnioskodawcę, stanu faktycznego i obowiązujących przepisów prawa podatkowego w tym zakresie - organ podatkowy uznał, że w opisanej sytuacji mają zastosowanie następujące przepisy ustawy z 11 marca o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54, poz.535 z późn.zm.):

1. art.2 pkt.19 i pkt 20 - zgodnie z którymi pod pojęciem:

- rolnika ryczałtowego rozumie się rolnika dokonującego dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej lub świadczącego usługi rolnicze, korzystającego ze zwolnienia od podatku na podstawie art.43 ust.1 pkt 3, z wyjątkiem rolnika obowiązanego na podstawie odrębnych przepisów do prowadzenia ksiąg rachunkowych,

- produktów rolnych rozumie się towary z załącznika nr 2 do ustawy oraz towary wytwarzane z nich przez rolnika ryczałtowego z produktów pochodzących z jego własnej działalności rolniczej przy użyciu środków zwykle używanych w gospodarstwie rolnym, leśnym i rybackim,

2. art.43 ust.1 pkt 3 zgodnie z którym zwalnia się od podatku dostawę produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej, dokonywaną przez rolnika ryczałtowego oraz świadczenie usług rolniczych przez rolnika ryczałtowego,

3. art. 116 ust.1 zgodnie z którym podatnik zarejestrowany jako podatnik VAT czynny nabywający produkty rolne od rolnika ryczałtowego wystawia w dwóch egzemplarzach fakturę dokumentującą nabycie tych produktów. Oryginał faktury jest przekazywany dostawcy.

W poz. 9 wykazu towarów i usług, od których dostawy przysługuje zryczałtowany zwrot podatku od towarów i usług - załącznik nr 2 do ustawy o podatku VAT - wymienione są produkty gospodarki leśnej PKWiU ex 02 z wyłączeniem drewna okrągłego z drzew tropikalnych (PKWiU 02.01.13), bambusa(PKWiU 02.01.42-00.11) i faszyny wiklinowej(PKWiU 02.01.42-00.18).

Dla potrzeb podatku od towarów i usług rolnicy zostali podzieleni na dwie grupy tj. rolników ryczałtowych, którzy nie są podatnikami VAT i korzystają, na podstawie wym. wcześniej art.43 ust.1 ustawy o podatku VAT, przy sprzedaży swoich produktów rolnych ze zwolnienia od podatku VAT oraz rolników rozliczających się na zasadach ogólnych, którzy są zarejestrowanymi podatnikami VAT.

Z przedstawionego przez wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, że dokona zakupu drzewa od rolników dokonujących dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej, nie prowadzących działalności gospodarczej i nie będących podatnikami podatku VAT - zatem rolnicy ci na podstawie art.2 pkt 19 ustawy o podatku VAT są rolnikami ryczałtowymi.Podatnik zarejestrowany jako podatnik VAT czynny nabywający produkty rolne od rolnika ryczałtowego, na podstawie art.116 ust.1 ustawy o podatku VAT, wystawia fakturę VAT RR.

Reasumując, organ podatkowy stwierdza, że stanowisko podatnika zawarte we wniosku, że przy zakupie drzewa (mieszczącego się w pojęciu produktów rolnych), od rolnika ryczałtowego należy wystawić fakturę VAT RR, jest prawidłowe.

Natomiast zakup drzewa od rolników nie mających statusu rolnika ryczałtowego i nie będących zarejestrowanymi podatnikami VAT należałoby udokumentować umową sprzedaży lub inną umową o podobnym charakterze bądź dowodami księgowymi, o których mowa w przepisach dotyczących podatku dochodowego od osób fizycznych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj