Interpretacja Urzędu Skarbowego w Gostyninie
1405/UPD-415/7/05/ES
z 2 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1405/UPD-415/7/05/ES
Data
2005.06.02



Autor
Urząd Skarbowy w Gostyninie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Przedmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
akcja
odliczenie od dochodu
strata


Pytanie podatnika
Czy strata osiągnięta na akcjach spółki , która po ogłoszeniu upadłości została wycofana z obrotu giełdowego może pomniejszyć dochód z inwestycji kapitałowych ?


POSTANOWIENIEDziałając na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze zm.) w odpowiedzi na pisemny wniosek podatnika o interpretację zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w jego indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, kontrola skarbowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym oraz po wnikliwej analizie własnego stanowiska wnioskodawcy, który uważa, że wartość poniesionej straty na akcjach spółki, która po ogłoszeniu upadłości została wycofana z obrotu giełdowego, powinna być doliczona do kosztów uzyskania przychodów, a tym samym powinna pomniejszyć dochód z inwestycji kapitałowych, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Gostyninie postanawia uznać stanowisko wnioskodawcy za nieprawidłowe.

UZASADNIENIEZ przedstawionego przez wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, że podatnik na rachunku inwestycyjnym posiada nabyte w 2004 roku akcje spółki, która po ogłoszeniu upadłości, została wycofana z obrotu giełdowego uniemożliwiając tym samym pozbycie się akcji /nawet po 0,00 zł/. Opisywane akcje widnieją na rachunku podatnika, chociaż w rzeczywistości nie posiadają żadnej wartości. Według podatnika, na pozycji tej została osiągnięta ewidentna strata, którą chciałby odliczyć od osiągniętego w 2004 roku dochodu.

Zgodnie z art. 9 ust. 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz.U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) o wysokość straty ze źródła przychodów, poniesionej w roku podatkowym , można obniżyć dochód uzyskany z tego źródła w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych, z tym, że wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% kwoty tej straty.

Zgodnie z art. 9 ust. 6 wyżej wymienionej ustawy przepis ust .3 ma zastosowanie do strat z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną, papierów wartościowych, w tym z odpłatnego zbycia pożyczonych papierów wartościowych (sprzedaż krótka) i odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych oraz z realizacji praw z nich wynikających, oraz z tytułu objęcia udziałów(akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część. Tym samym strata powstała w tych przypadkach może być rozliczana w kolejnych latach podatkowych.

Należy przy tym podkreślić, że strata ta może pomniejszać tylko przyszły dochód z odpłatnego zbycia papierów wartościowych - nie jest możliwe uwzględnianie tej straty w stosunku do innych źródeł przychodów. Wszystkie dochody z tytułu zbycia papierów wartościowych są sumowane na koniec roku. Dopiero od tak ustalonego dochodu pobierany jest podatek. Jeśli zatem rok podatkowy zamknie się dla Pana stratą, to powyższą stratę będzie można rozliczyć w następnych latach, zgodnie z art. 9 ust. 3 i ust. 6 wyżej cytowanej ustawy.

Niniejsze postanowienie dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia opisanego zdarzenia. Zgodnie z art. 14b § 1 ww. ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, jeżeli jednak wnioskodawca zastosuje się do niej, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej jego zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia niniejszego postanowienia, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu.

Niniejsza interpretacja - zgodnie z art. 14b § 2 ww. ustawy - jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji. Na niniejsze postanowienie służy zażalenie. Zażalenie wnosi się w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia stronie. Zażalenie wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej za pośrednictwem tut. organu podatkowego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj