Interpretacja Trzeciego Urzędu Skarbowego w Lublinie
D-2/415/14/2005
z 4 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
D-2/415/14/2005
Data
2005.04.04



Autor
Trzeci Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
okres
wpis do ewidencji działalności gospodarczej
wykreślenie z ewidencji działalności gospodarczej


Pytanie podatnika
Czy okres pomiędzy wykreśleniem z ewidencji działalności gospodarczej 01.12.2004 r. a ponownym zarejestrowaniem w dniu 29.12.2004 r. przy jednoczesnym nieprzerwanym wykonywaniu czynności z zakresu prowadzonej działalności gospodarczej należy uznać za okres nieprzerwanego prowadzenia działalności gospodarczej? W okresie między wykreśleniem z ewidencji działalności gospodarczej a ponownym zarejestrowaniem osiągnąłem przychody ewidencjonując je na kasie fiskalnej. Rozliczam się na zasadach ogólnych prowadząc podatkową księgę przychodów i rozchodów.


Na podstawie art. 14a §1, §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 roku Nr 8, poz. 60) w odpowiedzi na wniosek z dnia 11.02.2005 roku (data wpływu do Urzędu 15.02.2005 roku) o udzielenie pisemnej interpretacji co do uzyskiwania przychodów z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej po dniu wykreślenia z ewidencji działalności gospodarczej postanawiam:
- podzielić Pana stanowiska w przedmiotowej sprawie.

Na podstawie art. 14a §1, §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 roku Nr 8, poz. 60) w odpowiedzi na wniosek z dnia 11.02.2005 roku (data wpływu do urzędu 15.02.2005 roku) o udzielenie pisemnej interpretacji co do uzyskiwania przychodów z tytuł prowadzonej działalności gospodarczej po dniu wykreślenia z ewidencji działalności gospodarczej, informuję, że zgodnie z art. 2 ustawy z dnia 02 lipca 2004 roku o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. Nr 173, poz.1807 z późn. zm.) działalnością gospodarczą jest zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły. Ponadto art. 5a ust. 1) pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z 26 lipca 1991 roku (Dz.U. Nr 14 poz. 176 z późn. zm.) stanowi, że pozarolnicza działalność gospodarcza to działalność zarobkowa wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły, prowadzona we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9, tj. nie są zaliczane do źródeł przychodu m.in. ze stosunku pracy, działalności wykonywanej osobiście, umowy zlecenia, umowy o dzieło.

Pojęcie działalności gospodarczej wyróżniają specyficzne właściwości takie jak profesjonalność działalności, a więc stały, nie amatorski charakter oraz powtarzalność działań w ramach wykonywanej działalności. Z analizy przedstawionego stanu faktycznego wynika, że spełniono wyżej wymienione przesłanki prowadząc zarobkową działalność usługową, wykonując ją zawodowo, w sposób zorganizowany i ciągły.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika ponadto, że dnia 01 grudnia 2004 roku złożył Pan wniosek o wykreślenie z ewidencji działalności gospodarczej, co nastąpiło tego samego dnia. Pomimo faktu wyrejestrowania działalności, faktycznie wykonywał Pan czynności polegające na sprzedaży likwidacyjnej, ewidencjonując uzyskiwane przychody na kasie fiskalnej. W dniu 29 grudnia 2004 roku ponownie zarejestrował Pan działalność gospodarczą. W przedmiotowym wniosku informuje Pan, że czynności związane z działalnością gospodarczą prowadził Pan nieprzerwanie w dniach 01-29 grudnia 2004 roku. W świetle obowiązujących przepisów prawa podatkowego i gospodarczego należy stwierdzić , że uzyskiwanie przychodów ze źródła przychodu jakim jest działalność gospodarcza nie wymaga żadnych sformalizowanych czynności.

Mając na uwadze powyższe Pana stanowisko w sprawie należy uznać jako właściwe. Oznacza to, że pomimo wykreślenia z ewidencji działalności gospodarczej okres między wykreśleniem z ewidencji działalności gospodarczej, a ponownym zarejestrowaniem należy uznać za okres nieprzerwanego prowadzenia działalności gospodarczej. W związku z czym powinien Pan uzyskane przychody i poniesione koszty ująć w prowadzonej księdze przychodów i rozchodów, a dla wyliczenia dochodu za 2004 rok przyjąć dane z remanentu z dnia 31 grudnia 2004 roku.

Biorąc powyższe pod uwagę postanowiono jak w sentencji.

Jednocześnie informuję, że przedsiębiorca będący osobą fizyczną może podjąć działalność gospodarczą po uzyskaniu wpisu do ewidencji działalności gospodarczej w urzędzie gminy właściwym ze względu na jego miejsce zamieszkania. W razie zaprzestania wykonywania działalności przedsiębiorca podlega wykreśleniu z ewidencji i tym samym traci prawo wykonywania działalności gospodarczej. Przedsiębiorca pozostaje w ewidencji działalności gospodarczej dopóty, dopóki prowadzi działalność (ustawa o swobodzie działalności gospodarczej).

Ponadto zgodnie z art. 60¹ § 1 Kodeksu wykroczeń z 20 maja 1971 roku (Dz.U. Nr 12 poz. 114 z późn. zm.) kto wykonuje działalność gospodarczą bez wymaganego zgłoszenia do ewidencji działalności gospodarczej, wpisu do rejestru działalności regulowanej lub bez wymaganej koncesji lub zezwolenia, podlega karze ograniczenia wolności lub grzywny.

Informuje się, że w myśl art. 14a § 2 cyt. ustawy Ordynacja podatkowa powyższa informacja dotyczy przedstawionego przez Pana stanu faktycznego i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia. Interpretacja zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast organ podatkowy i organ kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj