Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Mokotów
1433/NG/GF/415/III/art.14a/zap.21/58/05
z 28 lutego 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1433/NG/GF/415/III/art.14a/zap.21/58/05
Data
2005.02.28



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Mokotów


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
wspólność majątkowa
zniesienie współwłasności


Pytanie podatnika
Czy przejęcie na wyłączną własność składników majątku objętego wcześniej wspólnością ustawową przez jednego ze współmałżonków w zamian za przejecie na wyłączną własność innych składników tego majątku przez drugiego małżonka stanowi źródło uzyskania przychodu w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?


POSTANOWIENIE


Na podstawie art. 14a § 4 i art. 216 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60) - Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Mokotów po rozpatrzeniu wniosku z dnia 28 stycznia 2005 r. (wniosek uzupełniono: 25.02.2005 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy podane we wniosku jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


1. Stan faktyczny podany we wniosku wnioskodawcy jest następujący:


W miesiącu listopadzie 2004 roku podatniczka dokonała wraz z mężem wyłączenia wspólności ustawowej małżeńskiej oraz podziału majątku dorobkowego (na mocy aktu notarialnego), bez ponoszenia przez z którąkolwiek ze stron dopłat.


Pytanie podatnika:


Czy przejęcie na wyłączną własność składników majątku objętego wcześniej wspólnością ustawową przez jednego ze współmałżonków w zamian za przejecie na wyłączną własność innych składników tego majątku przez drugiego małżonka stanowi źródło uzyskania przychodu w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych...


2. Stanowisko wnioskodawcy co do oceny stanu faktycznego:


Zdaniem podatnika, przejęcie na wyłączną własność składników majątku objętego wcześniej wspólnością ustawową przez jednego ze współmałżonków w zamian za przejęcie na wyłączną własność innych składników tego majątku przez drugiego małżonka nie stanowi źródła uzyskania dochodu w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i w związku z tym nie rodzi obowiązku podatkowego.


3. Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktycznym i prawnym:


Stosunki majątkowe między małżonkami reguluje ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. Nr 9 poz. 59 z późn. zm.). Zgodnie z art. 31 powoływanej ustawy, z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa obejmująca ich dorobek (wspólność ustawowa). Przedmioty majątkowe nie objęte wspólnością stanowią majątek odrębny każdego z małżonków. Należy przy tym zauważyć, że stosownie do postanowień art. 196 § 1 i 2 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16 poz. 93 z późn. zm.) wspólność ustawowa, wynikająca ze stosunku małżeństwa, jest współwłasnością łączną. Istotą wspólności majątkowej małżeńskiej, zarówno ustawowej jak i umownej, jest bowiem to, że każdy z małżonków jest współwłaścicielem poszczególnych składników majątku wspólnego na zasadach współwłasności łącznej (bez udziałowej). W myśl art. 47 § 1 ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy małżonkowie mogą przez umowę wspólność majątkową rozszerzyć, ograniczyć lub wyłączyć. Umowa powinna być zawarta w formie aktu notarialnego. Jak wynika ze złożonego zapytania taką umowę o wyłączeniu wspólności ustawowej zawarła Pani z mężem.

Zawarcie przez wnioskodawcę z mężem umowy o której mowa powyżej i dokonanie na jej skutek podziału majątku wspólnego nie jest czynnością objętą przepisami ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz.176 ze zm.), nie powoduje powstania obowiązku podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych.


POUCZENIE


  1. Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania postanowienia,
  2. Interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia,
  3. Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, wniesione za pośrednictwem organu wydającego postanowienie w terminie 7 dni licząc od daty jego doręczenia. Od wniesionego zażalenia obowiązuje opłata skarbowa w kwocie 5,00 zł na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. Nr 253 poz. 2532) oraz rozporządzenia Ministerstwa Finansów z dnia 5 grudnia 2000 r. w sprawie sposobu pobierania, zapłaty i zwrotu opłaty skarbowej oraz sposobu prowadzenia rejestrów tej opłaty (Dz. U. Nr 110 poz. 1176 z późn. zm.).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj