Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdańsku
WA/415-0022/05
z 28 lutego 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
WA/415-0022/05
Data
2005.02.28



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Gdańsku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody ze sprzedaży nieruchomości


Słowa kluczowe
sprzedaż nieruchomości
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Czy przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości zwróconej przez Prezydenta Miasta (wcześniej przejęta przez skarb Państwa) spadkobiercom właścicieli podlega opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. Nr 8 z 2005r. poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 01 lutego 2005 roku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie czy w związku ze sprzedażą nieruchomości nabytej w 2002 roku decyzją administracyjną o zwrot wywłaszczonej nieruchomości wystąpi obowiązek zapłacenia zryczałtowanego podatku dochodowego w wysokości 10% uzyskanego przychodu.

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego

UZASADNIENIE

Podatnik pismem z dnia 01 lutego 2005 roku wystąpił do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdańsku z wnioskiem o udzielenie w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Z pisma wynika, że zarządzeniem Prezydenta Miasta z dnia 11 lutego 1982r. nieruchomość położona w Gdańsku została przejęta przez Skarb Państwa pod budowę domów jednorodzinnych od właściciela tej nieruchomości. Zgodnie z postanowieniem Sądu Rejonowego Wydział II Cywilny spadek po właścicielu tej nieruchomości nabył Podatnik wraz z siostrą. W 2000r. spadkobierczynie wystąpiły do Prezydenta Miasta o zwrot przedmiotowej nieruchomości, bowiem okazało się, iż nieruchomość ta nie została zagospodarowana na cel będący podstawą jej przejęcia. Dnia 09 września 2002r. na mocy decyzji Prezydenta Miasta nastąpił zwrot wywłaszczonej nieruchomości – bez zwrotu odszkodowania na rzecz Skarbu Państwa gdyż nie było wypłacone. W dniu 19 stycznia 2005r. Podatnik wraz z siostrą sprzedały przedmiotową nieruchomość, każda w swoim udziale.

Wątpliwości Podatnika dotyczą czy w związku ze sprzedażą nieruchomości przed upływem pięciu lat od momentu zwrotu wywłaszczonej nieruchomości wystąpi obowiązek podatkowy wynikający z art. 28 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Podatnik stoi na stanowisku, że zgodnie z art. 10 ust.1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nabyciem nieruchomości nie jest orzeczony decyzją administracyjną zwrot nieruchomości wywłaszczonej na rzecz poprzedniego właściciela lub następcy prawnego na podstawie art. 69 ustawy z 1985r. o gospodarce gruntami i wywłaszczeniu nieruchomości. Uważa również, że w przypadku zwrotu wywłaszczonej nieruchomości mamy do czynienia z przywróceniem prawa do tej nieruchomości utraconego przez podmiot na rzecz Skarbu Państwa, bowiem w decyzji o zwrocie nieruchomości nie nastąpiło określenie jej ceny nabycia (co jest niezbędnym elementem przy zakupie nieruchomości) lecz rozstrzygnięcie o rozliczeniu między Skarbem Państwa lub gminą, a osobą, której nieruchomość ta jest zwracana.

Zgodnie z przepisem art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (jednolity tekst Dz. U. Nr 14 poz. 176 z 2000r. z późniejszymi zmianami), źródłem przychodu jest między innymi odpłatne zbycie:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,
  4. innych rzeczy,

  5. - jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

Jednocześnie zgodnie z treścią art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wolne od podatku są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit a)-c), w całości, jeżeli ich nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny.

Zwrot nieruchomości dokonywany w oparciu o przepisy ustawy z dnia 21 sierpnia 1997r. o gospodarce nieruchomościami (jednolity tekst Dz. U. z 2000r. Nr 46, poz. 543 ze zm.), dotyczy tych nieruchomości, które wcześniej były wywłaszczone na rzecz Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego. Wywłaszczenie nieruchomości polega na pozbawieniu albo ograniczeniu, w drodze decyzji, prawa własności, prawa użytkowania wieczystego lub innego prawa rzeczowego na nieruchomości w związku z realizacją celów publicznie użytecznych w sytuacji, gdy prawa te nie mogą być nabyte w drodze umowy. Wywłaszczenia dokonuje się na podstawie decyzji, w której określane są m.in. cele, na jakie nieruchomość jest wywłaszczana.

Jeżeli nieruchomość stanie się zbędna na cel określony w decyzji o wywłaszczeniu, wówczas poprzedni właściciel lub jego spadkobierca mogą żądać zwrotu wywłaszczonej nieruchomości tj. jej restytucji.

Wywłaszczenie nieruchomości powoduje przejście prawa własności z dotychczasowego

właściciela na rzecz Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego. Z kolei restytucja prowadzi do przywrócenia stosunków istniejących przed wydaniem decyzji o wywłaszczeniu, czyli przywraca własność wywłaszczonej nieruchomości na rzecz poprzedniego właściciela lub jego następców prawnych. Zwrot nieruchomości następuje na podstawie decyzji administracyjnej, która przywraca (restytuuje) stronę podmiotową stosunku prawnorzeczowego odnośnie do wywłaszczonej nieruchomości do stanu sprzed wywłaszczenia. Nie stanowi więc "nabycia" nieruchomości, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. W przypadku, gdy nieruchomość stanowiąca własność podatnika została wywłaszczona w trybie ustawy o gospodarce nieruchomościami, a następnie zwrócona jego spadkobiercom, 5-letni termin, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, biegnie od daty nabycia przez niego prawa własności nieruchomości, a nie od daty zwrotu tego prawa.

W świetle przedstawionego stanu faktycznego i prawnego, sprzedaż nieruchomości zwróconej Podatnikowi jako spadkobiercy po właścicielu tej nieruchomości, w trybie przepisów ustawy o gospodarce nieruchomościami - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpił jej zwrot nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Dodatkowo należy nadmienić, iż na podstawie art. art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wolne od podatku są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości określonej w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit a) ustawy z dnia 26 lipca 1991r. w całości, jeżeli ich nabycie nastąpiło w drodze spadku.

Zatem przedstawione stanowisko we wniosku jest prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj