Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Ursynów
US38/443/12/2004
z 22 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US38/443/12/2004
Data
2004.12.22



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Ursynów


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Wykazanie podatku w fakturze


Słowa kluczowe
faktura korygująca
opłata
wspólnota mieszkaniowa
zarządzanie nieruchomością


Pytanie podatnika
Dot. opodatkowania podatkiem od towarów i usług kosztów zarządzania nieruchomością przez wspólnotę mieszkaniową.


Zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 z późn. zm.) opodatkowaniu podlegała sprzedaż towarów i odpłatne świadczenie usług. Natomiast prawa i obowiązki członków wspólnoty mieszkaniowej oraz zakres zarządu nieruchomością wspólną określa ustawa z 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (Dz. U. z 2000 r. nr 80, poz. 903). Z przepisów tej ustawy wynika, iż obowiązkiem właściciela lokalu jest pokrywanie kosztów zarządu nieruchomością wspólną (wydatki na remont, bieżącą konserwację, opłaty za dostawę energii elektrycznej i cieplnej, gazu i wody w części dotyczącej nieruchomości wspólnej, ubezpieczenia, podatki, itp.), na pokrycie której właściciele lokali uiszczają zaliczki w formie bieżących opłat, a także ponoszenie wydatków związanych z utrzymaniem jego lokalu (zużyta przez właściciela energia cieplna oraz woda, wywóz nieczystości). Zarząd wspólnoty w zakresie dostawy energii cieplnej i wody do poszczególnych lokali zawiera umowy na dostawę mediów i rozlicza się z ich dostawcami, a środki na ten cel otrzymuje od właścicieli lokali. Ze względu na to, że wspólnotę tworzy ogół właścicieli, dostawa mediów zarówno do części wspólnej, jak i do wyodrębnionych lokali, zaspokaja zawsze indywidualne potrzeby członków wspólnoty. Wspólnota nie świadczy więc usług na rzecz właścicieli. Zgodnie z powyższym, czynności dostawy mediów przez wspólnotę na rzecz jej członków nie są czynnościami podlegającymi przepisom ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym.

Natomiast zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym podatnik miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług, związanych ze sprzedażą opodatkowaną. Czynności wykonywane przez Stronę nie były związane ze sprzedażą opodatkowaną i dlatego też nie przysługiwało jej prawo do obniżenie podatku należnego o kwotę podatku naliczony przy zakupie towarów i usług związanych z tą działalnością.

Z kolei art. 33. ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym stwierdzał , iż w przypadku gdy osoba prawna, jednostka organizacyjna nie mająca osobowości prawnej lub osoba fizyczna wystawi fakturę, w której wykaże kwotę podatku, jest obowiązana do jego zapłaty także wówczas, gdy dana sprzedaż nie była objęta obowiązkiem podatkowym albo została zwolniona od podatku. Zgodnie ww. przepisem podatnik był zobowiązany do zapłaty podatku wyłącznie w przypadku, gdy były spełnione następujące przesłanki :faktura dokumentowała dokonaną sprzedaż podatnik wystawił fakturę VAT , w której wykazał kwotę podatkusprzedaż nie była objęta obowiązkiem podatkowym , albo była zwolniona od podatku.

We wskazanym stanie faktycznym , w związku z faktem , iż czynności dostawy mediów przez wspólnotę na rzecz jej członków nie były sprzedażą w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym , to nie był spełniony pierwszy z wymienionych powyżej warunków i sam fakt wystawienia przez Stronę faktury nie powodował powstania obowiązku podatkowego przewidzianego w art. 33 ust. 1 w/w ustawy. Zgodnie natomiast z § 48 ust. 4 pkt. 3 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym faktura wystawiona w trybie art. 33 ust. 1 nie dawała nabywcy prawa do odliczenia podatku w niej zawartego.

Ze wskazanego przez stronę stanu faktycznego wynika, iż postąpiła prawidłowo korygując wystawione właścicielom lokali faktury , gdyż również do faktur wystawionych w trybie art. 33 ust. 1 ustawy miały zastosowanie przepisy § 42 w/w rozporządzenia dotyczące wystawiana faktur korygujących .



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj