Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/DPD1/423/I/05/AS
z 15 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/DPD1/423/I/05/AS
Data
2005.04.15



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
niedostateczna kapitalizacja
odsetki od kredytu
odsetki od pożyczki


Pytanie podatnika
Czy odsetki wypłacone w ramach umowy o utworzeniu i funkcjonalnym powiązaniu subrachunków nie podlegają w Polsce przepisom o niedostatecznej kapitalizacji


P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 14a § 4 w związku z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60), po rozpatrzeniu wniosku Banku z dnia 10.01.2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie dotyczącym tzw. "niedostatecznej kapitalizacji", Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowegow Warszawie #8722; biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny


postanawia:


- uznać stanowisko Strony za prawidłowe.


Uzasadnienie


Z przedstawionego przez Stronę stanu faktycznego wynika, iż Bank oferuje swoim klientom usługę kompleksowego zarządzania płynnością finansową w ramach grupy kapitałowej, na podstawie umowy o utworzeniu i funkcjonalnym powiązaniu subrachunków. Klientom będącym członkami grupy kapitałowej ("Posiadacze Rachunków"), Bank prowadzi Rachunki Główne, tj. rachunki bieżące prowadzone w PLN, w których Posiadacze Rachunków mają możliwość zadłużania się. Do każdego z Rachunków Głównych Bank otworzył Subrachunek w celu dokonywania czynności związanych z kompleksowym zarządzaniem płynnością finansową grupy. Za świadczone usługi Bank pobiera prowizje od każdego Posiadacza Rachunku. Na koniec każdego dnia roboczego Bank ustala saldo na każdym Rachunku Głównym, po czym sumuje wszystkie salda dodatnie i odrębnie salda ujemne na Rachunkach Głównych. Bank ustala, która z tych sum jest niższa, a która wyższa w wartościach bezwzględnych. Następnie przenosiw pełnej wysokości salda składające się na sumę sald, która okazała się niższa w wartościach bezwzględnych, z Rachunków Głównych, na których salda te wystąpiły, na Subrachunki do tych Rachunków Głównych.

Kolejną czynnością jest przeniesienie części sald składających się na sumę sald, która okazała się wyższa w wartościach bezwzględnych, z Rachunków Głównych, na których takie salda wystąpiły, na Subrachunki do tych Rachunków Głównych w takiej wysokości, aby przeniesiona na Subrachunki suma sald dodatnich równała się przeniesionej na Subrachunki sumie sald ujemnych, przy czym z każdego Rachunku Głównego zostanie przeniesiona taka kwota, której udział w całości kwot przenoszonych odpowiada udziałowi salda tego Rachunku Głównegow sumie sald Rachunków Głównych, wyższej w wartościach bezwzględnych.

W związkuz powyższym, uczestnicy wykazują na swoich Subrachunkach salda dodatnie (Posiadacze dodatni) lub ujemne (Posiadacze ujemni). W tych okolicznościach Bank ma zobowiązania wobec Posiadaczy Dodatnich (salda dodatnie na subrachunkach) oraz należności od Posiadaczy Ujemnych (salda ujemne na subrachunkach).

Na podstawie umowy o prowadzenie rozliczeń oraz ze względu na powyższe okoliczności Bank może przenieść na każdego Posiadacza Dodatniego wierzytelności (należności) Banku wobec Posiadaczy Ujemnych. Alokacja dokonuje się według swobodnego uznania Banku. Przelew wierzytelności dokonywany jest z chwilą alokacji wierzytelności przez Bank. Nabycie wierzytelności przez Posiadacza Dodatniego następuje według ich wartości nominalnej do wysokości kwot zgromadzonych w momencie przelewu na Subrachunku każdego Posiadacza Dodatniego. Z tytułu dokonanego przelewu, Posiadacz Dodatni wypłaca Bankowi w momencie przelewu cenę w wysokości wartości nabytych wierzytelności w ciężar kwot zgromadzonych na swoim Subrachunku. Bank pobiera kwotę należną za przelane wierzytelności z Subrachunku Posiadacza Dodatniego w momencie przelewu. W efekcie po tej operacji salda subrachunków Posiadaczy Dodatnich wykazują stany zerowe. Kwoty pozostawione na Rachunkach Głównych, nie przeniesione na subrachunki, podlegają traktowaniu zgodnie z umową o prowadzeniu rachunków bankowych lub umową kredytuw rachunku bieżącym, w tym odniesieniu do oprocentowania. Na początku następnego dnia roboczego, każdy Posiadacz Dodatni dokonuje zwrotnego przeniesienia na Bank wierzytelności, które zostały na niego przeniesione na koniec poprzedniego dnia roboczego. Z tytułu dokonanego zwrotnego przelewu Bank wypłaca każdemu Posiadaczowi Dodatniemu w momencie przelewu cenę w wysokości wartości nabytych wierzytelności poprzez uznanie odpowiednich Subrachunków kwotami należnymi każdemu z Posiadaczy Rachunków. Bank dokonuje przeniesienia na Rachunki Główne sald przeniesionych na Subrachunki poprzedniego dnia roboczego. Kwoty przeniesione na Subrachunki nie podlegają oprocentowaniu na Rachunkach Głównych.

W ostatnim dniu roboczym każdego miesiąca, Bank pobiera od każdego Posiadacza Rachunku, na którego Subrachunku w danym miesiącu wystąpiło saldo ujemne, odsetki według ustalonej stawkii naliczone za każdy dzień danego miesiąca, w którym na Subrachunku wystąpiło saldo ujemne.
W ostatnim dniu roboczym każdego miesiąca, Bank wypłaca każdemu z Posiadaczy Rachunków, na którego Subrachunku w danym miesiącu wystąpiło saldo dodatnie, odsetki od kwoty takiego salda obliczone w stosunku rocznym według ustalonej stawki i naliczone za każdy dzień danego miesiąca, w którym na Subrachunku wystąpiło saldo dodatnie. Bank informuje, iż pożyczka występująca w omawianym stanie faktycznym, tj. debet na rachunku, jest udzielona spółce przez Bank, a nie przez inne spółki z grupy kapitałowej. Oznacza to, że w tym przypadku nie występuje kwalifikowany pożyczkodawca w myśl art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 ustawyo podatku dochodowym od osób prawnych. Dodatkowo Bank informuje, iż z uwagi na postanowienia umowy o utworzeniu i funkcjonalnym powiązaniu subrachunków, dotyczące płatności odsetek po zakończeniu danego miesiąca, w dniu zapłaty odsetek, tj. w dniu, w którym określana jest wartość zadłużenia, nie będzie istniał dług w stosunku do innych Posiadaczy Rachunków, którego te odsetki dotyczą, gdyż wtedy potencjalne zadłużenie będzie istniało wobec Banku.

Ustosunkowując się do przedstawionego we wniosku stanu faktycznego oraz stanowiska Banku, organ podatkowy wyjaśnia:
Zgodnie z treścią art.16 ust. 1 pkt 60 i 61 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000r. Nr 54, poz.654 z późn. zm.) nie uważa się za koszty uzyskania przychodów:
odsetek od pożyczek (kredytów) udzielonych spółce przez jej udziałowca (akcjonariusza) posiadającego nie mniej niż 25% udziałów (akcji) tej spółki albo udziałowców (akcjonariuszy)posiadających łącznie nie mniej niż 25% udziałów (akcji) tej spółki, jeżeli wartość zadłużenia spółki wobec udziałowców (akcjonariuszy) tej spółki posiadających co najmniej 25% udziałów (akcji) i wobec innych podmiotów posiadających co najmniej 25% udziałów w kapitale takiego udziałowca (akcjonariusza) osiągnie łącznie trzykrotność wartości kapitału zakładowego spółki - w części, w jakiej pożyczka (kredyt) przekracza tę wartość zadłużenia, określoną na dzień zapłaty odsetek;odsetek od pożyczek (kredytów) udzielonych przez spółkę innej spółce, jeżeli w obu tych podmiotach ten sam udziałowiec (akcjonariusz) posiada nie mniej niż po 25% udziałów (akcji),a wartość zadłużenia spółki otrzymującej pożyczkę (kredyt) wobec udziałowców (akcjonariuszy) tej spółki posiadających co najmniej 25% jej udziałów (akcji) i wobec innych podmiotów posiadających co najmniej 25% udziałów w kapitale tych udziałowców (akcjonariuszy) oraz wobec spółki udzielającej pożyczki (kredytu) osiągnie łącznie trzykrotność wartości kapitału zakładowego spółki - w części, w jakiej pożyczka (kredyt) przekracza tę wartość zadłużenia, określoną na dzień zapłaty odsetek. W świetle powyższego nie są kosztami uzyskania przychodów odsetki od pożyczki (kredytu) udzielonej spółce:
a) przez udziałowca posiadającego nie mniej niż 25% udziałów (akcji) tej spółki, lub
b) przez kilku udziałowców posiadających łącznie nie mniej niż 25% udziałów (akcji) tej spółki, lub
c)przez inną spółkę, jeżeli w obu tych spółkach - spółce będącej pożyczkobiorcą i spółce będącej pożyczkodawcą - ta sama osoba (udziałowiec) posiada co najmniej po 25% udziałów, w części, w jakiej pożyczka (kredyt) przekracza trzykrotność wartości kapitału zakładowego spółki.

Przez pożyczkę, o której mowa w ww. przepisach, zgodnie z brzmieniem art. 16 ust. 7b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych rozumie się każdą umowę, w której dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy, a biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy; przez pożyczkę tę rozumie się także emisję papierów wartościowych o charakterze dłużnym, depozyt nieprawidłowy lub lokatę.
W świetle powołanych przepisów, gdy pożyczka zostaje udzielona spółce przez podmiot powiązany i wartość zadłużenia spółki wobec podmiotów powiązanych osiąga trzykrotność wartości kapitału zakładowego spółki, należy część zapłaconych z tytułu pożyczki odsetekw kwocie, jaka przypada na część pożyczki przekraczającą trzykrotność kapitału, wyłączyćz kosztów uzyskania przychodów.
Zgodnie z przedstawionym przez Bank stanem faktycznym pożyczek, tzw. debetów na rachunkach, udziela Bank, który wobec posiadaczy rachunków nie jest podmiotem zaliczanym do kategorii wymienionych w art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Z uwagi na powyższe, do odsetek płaconych Bankowi przez posiadaczy podmiotów ww. przepisy nie będą miały zastosowania.

Mając powyższe na uwadze, postanowiono jak na wstępie.
Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.


P o u c z e n i e


Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Strony i jest wiążąca dla organów podatkowych oraz organów kontroli skarbowej właściwych dla Strony #8722; do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b § 1 i 2 ustawy - Ordynacja podatkowa).
Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej, za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego (art. 14a § 4 ustawy - Ordynacja podatkowa).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj