Interpretacja Urzędu Skarbowego w Pruszkowie
1421/AD/415/5/MM/05
z 30 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1421/AD/415/5/MM/05
Data
2005.03.30



Autor
Urząd Skarbowy w Pruszkowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
delegacja służbowa
diety
podatek dochodowy od osób fizycznych
podróż służbowa (delegacja)


Pytanie podatnika
Czy przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą w zakresie „ projektowania części nadwozi samochodowych tj. budowaniem modeli przestrzennych projektowanych części ...” może zaliczyć diety do kosztów uzyskania przychodów ?


P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 14a § 1 i 3, art. 216 § 1, art. 217 § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa / Dz. U. Nr 137, poz.926 z późn. zm./ oraz art. 22 ust. 1 i art. 23 ust. 1 pkt 52 / Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz.176 z późn. zm. / w związku z Pana wnioskiem złożonym w dniu 31.01.2005 r. w sprawie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wartości diet z tytułu podróży służbowej na zasadach obowiązujących pracowników ,
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pruszkowie nie podziela Pana stanowiska w przedmiotowej sprawie i uznaje je jako nieprawidłowe.


U Z A S AD N I E N I E


W złożonym w dniu 31.01.2005 r. zapytaniu o interpretację prawną informuje Pan, że w ramach działalności gospodarczej wykonuje Pan prace związne z projektowaniem części nadwozi samochodowych tj. budowaniem modeli przestrzennych projektowanych części, dokonywaniem ustaleń i konsultacji z innymi osobami zaangażowanymi w proces projektowy ( technolodzy, styliści, producenci narzędzi itp. ).

Od początku roku uczestniczy Pan w projekcie realizowanym we Włoszech. Obecnie zlecenie to wykonywane jest w przeważającej części za granicą. W miarę postępowania prac projektowych coraz większą część zlecenia wykonywał Pan będzie w Polsce . Jednocześnie konieczne będą częste kontakty i konsultacje ze zleceniodawcą – przynajmniej raz w tygodniu.

Po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pruszkowie informuje, że :

Stosownie do treści art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych / Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm. / kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

W myśl art. 23 ust. 1 pkt 52 ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wartości diet z tytułu podróży służbowych osób prowadzących działalność gospodarczą i osób z nimi współpracujących w części przekraczającej wysokość diet przysługujących pracownikom, określoną w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra. Przepisami tymi są:

- rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19.12.2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju / Dz. U. Nr 236, poz. 1990 /,

- rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19.12.2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju / Dz. U. Nr 236, poz. 1991 /.

Powołane rozporządzenia nie zawierają definicji podróży służbowej. Została ona natomiast zawarta w art. 775 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy / Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 ze zm.). Według tego przepisu, podróżą służbową pracownika jest wykonywanie na polecenie pracodawcy zadania służbowego poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy.

Jeżeli więc osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą wyjeżdża w celach związanych z tą działalnością poza miejsce, w którym działalność tą prowadzi, to uznać można, iż odbywa ona podróż służbową w rozumieniu powołanego wyżej przepisu, z tym, że podróży służbowej nie odbywa podmiot wykonujący działalność gospodarczą, który udaje się z miejsca zamieszkania do miejsca ustalonego w umowie, jako miejsca jej wykonania.

Ze złożonego zapytania wynika, że podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług projektowych, jest czynnym podatnikiem mającym siedzibę , a uczestniczy w projekcie realizowanym we Włoszech., W związku z powyższym podatnik zwraca się z zapytaniem, czy przysługują mu diety, ponieważ przeważającą część wykonywania projektu będzie przebywał poza siedzibą firmy.

Problematykę zaliczania w koszty uzyskania przychodów wydatków związanych z podróżami służbowymi osób prowadzących działalność gospodarczą reguluje cytowany wyżej przepis art. 23 ust. 1 pkt 52 ustawy o podatku dochodowym.

W przypadku jednak osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą w zakresie, w jakim podatnik tą działalność prowadzi, tj. w zakresie świadczenia usług związanych z projektowaniem części nadwozi samochodowych, brak jest uzasadnienia dla przyjęcia, iż świadcząc te usługi podatnik odbywa podróże służbowe. Kilku dniowe wyjazdy podatnika poza miejsce stałego zamieszkania, będące konsekwencją realizacji projektu, wynikają bowiem z istoty prowadzonej działalności gospodarczej.

W konsekwencji powyższego przedsiębiorcy świadczącemu usługi projektowe w omawianym przypadku nie przysługuje prawo zaliczania w koszty uzyskania przychodów diet z tytułu podróży służbowych, gdyż wyjazdy, o których mowa w zapytaniu, stanowią istotę wykonywanej działalności.

W przedstawionym stanie faktycznym sprawy kosztami uzyskania przychodów będą natomiast rzeczywiście ponoszone przez podatnika w trakcie tych wyjazdów prawidłowo udokumentowane wydatki, których zaliczanie w koszty uzyskania przychodów odbywać się winno z uwzględnieniem przepisu art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym

Natomiast istotą podróży służbowej jest wykonywanie pojedynczego zadania poza miejscowością, w której znajduje się siedziba podatnika lub jego stałe miejsce pracy. Uwzględniając powyższe podróżami służbowymi u osób prowadzących działalność gospodarcza będą np. podróże odbywane do kontrahentów w celu omówienia warunków świadczenia usług, zawarcia umowy (kontraktu), uczestnictwa w targach itp. Tylko w takich przypadkach będą przysługiwały diety do wysokości określonej w art. 23 ust. 1 pkt 52 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wobec powyższego stanowisko Pana o możliwości zaliczenia w koszty uzyskania przychodów wartości diet z tytułu podróży służbowych jest niezgodne z obowiązującymi przepisami podatkowymi.

Jednocześnie tut. Organ podatkowy informuje, że niniejsze interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Pana i stanu prawnego obowiązującego na dzień złożenia wniosku .Interpretacja ta nie jest wiążąca dla Pana, wiąże jedynie tut. Organ podatkowy oraz organ kontroli skarbowej do czasu jej ewentualnej zmiany lub uchylenia przez Dyrektora Izby Sakrbowej w Warszawie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj