Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza
PB I-2/415/30/05
z 29 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PB I-2/415/30/05
Data
2005.03.29



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Krowodrza


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
fundusz świadczeń socjalnych
podatek dochodowy od osób fizycznych
przychody ze stosunku pracy
zapomoga


Pytanie podatnika
Czy prawidłowo postąpiono uznając kwotę 800 zł. wypłaconą z ZFŚS na podstawie przedłożonych przez pracownika zwolnień lekarskich za zapomogę z tyt. długotwałej choroby?


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. nr 8 poz. 60), po rozpatrzeniu problemu dotyczącego roku 2001 zawartego w złożonym w tutejszym organie wniosku nr GK-3250/1/05 z dnia 15 lutego 2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko dotyczące roku 2001 r., jest nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W maju 2001 roku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych została wypłacona pracownikowi zapomoga w kwocie 800.00 zł. Na podstawie przedłożonego przez pracownika zwolnienia lekarskiego obejmującego okres 05-27 kwietnia 2001 r. uznano, że jest to zapomoga z tyt. długotrwałej choroby i nie pobrano podatku.
Pytanie płatnika brzmi: czy postąpiono słusznie.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 26 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym w roku 2001 (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. nr 14 poz. 176 ze zm.), wolne od podatku dochodowego są zapomogi wypłacone w przypadku indywidualnych zdarzeń losowych, klęsk żywiołowych, długotrwałej choroby lub śmierci, z funduszu socjalnego, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, z funduszy związków zawodowych oraz zgodnie z odrębnymi przepisami wydanymi przez właściwego ministra - niezależnie od ich wysokości.
Zwolnienie przewidziane wyżej cytowanym przepisem obejmuje świadczenie wypłacone wskutek zaistnienia zdarzeń konkretnie w nim wymienionych, które osoba ubiegająca się o przyznanie zapomogi winna udokumentować aktualnymi dowodami potwierdzającymi stan faktyczny. W przypadku zapomóg przyznawanych z tytułu długotrwałych chorób, do których należy zaliczyć wszelkiego rodzaju choroby przewlekłe, fakt ten powinien być udokumentowany zaświadczeniem lekarskim, wystawionym przez lekarza specjalistę lub lekarza rodzinnego.
Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że pracownik któremu wypłacona została zapomoga, nie udokumentował zaświadczeniem lekarskim faktu iż jest przewlekle chory, przedłożyć tylko orzeczenie lekarskie o niezdolności do pracy. Komisja socjalna nie jest upoważniona do oceny na podstawie takiego orzeczenia, czy pracownik z medycznego punktu widzenia jest przewlekle chory czy też nie.
W związku z tym wypłacona kwota z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych jako przychód ze stosunku pracy, winna być opodatkowana na zasadzie art. 32 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Odnośnie pytania dotyczącego roku 2002 zawartego we wniosku z dnia 15 lutego 2005 r. tut. organ wyda odrębne „postanowienie”.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia zdarzenia, traci swoją moc z chwila zmiany przepisów jej dotyczących,
- nie jest wiążąca dla płatnika odpowiedzialnego za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie ul. Wadowicka 10, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza, w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj