Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/DPD1/423-4/05/EC/1
z 4 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/DPD1/423-4/05/EC/1
Data
2005.04.04



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
kontrakt terminowy
kurs waluty
pochodne instrumenty finansowe
różnice kursowe
ustalanie
walutowa transakcja terminowa


Pytanie podatnika
- w oparciu o jakie kursy walut należy ustalić dla celów podatkowych przychody lub koszty z tytułu wzrostu lub spadku wartości nabytych walut obcych w okresie pomiędzy dniem ich nabycia w drodze kontraktów terminowych “z dostawą waluty” a dniem ich zapłaty; - czy podstawą naliczenia różnic kursowych od nabytych środków pieniężnych w walucie obcej może być kurs wynikający z kontraktu terminowego;


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku – Ordynacja podatkowa (t.j – Dz. U. z 2005 roku Nr 8, poz. 60), po rozpatrzeniu wniosku Społki z dnia 7 stycznia 2005 roku (data wpływu do Urzędu – 10 stycznia 2005 roku) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, tj. w oparciu o jakie kursy walut należy ustalić dla celów podatkowych przychody lub koszty z tytułu wzrostu lub spadku wartości nabytych walut obcych w okresie pomiędzy dniem ich nabycia w drodze kontraktów terminowych “z dostawą waluty” a dniem ich zapłaty; czy podstawą naliczenia różnic kursowych od nabytych środków pieniężnych w walucie obcej może być kurs wynikający z kontraktu terminowego; Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie – biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny

- uznać stanowisko Strony za prawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

Z przedstawionego przez Stronę we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka zawiera długoterminowe kontrakty dotyczące sprzedaży produktów i usług, których wartość wyrażona jest w walutach obcych. Ze względu na okres realizacji takich kontraktów (są to kontrakty długoterminowe), istotnym elementem decydującym o ich opłacalności jest ryzyko kursowe (ryzyko związane z możliwym spadkiem kursu waluty obcej, która ma być otrzymana w wyniku realizacji przyszłej sprzedaży lub z możliwym wzrostem kursu takiej waluty, którą Spółka będzie musiała zapłacić za zakupy związane z realizacją takiego kontraktu). Chcąc zabezpieczyć się przed tego rodzaju ryzykiem, Spółka zawiera z podmiotami wyspecjalizowanymi w operacjach finansowych transakcje terminowe na zakup lub sprzedaż określonych walut.

W umowach tych Spółka ustala cenę (kurs), jaka posłuży do zakupu lub sprzedaży waluty w określonym, przyszłym terminie. Według Strony, realizacja takiej transakcji może nastąpić w jeden z następujących sposobów:“z dostawą waluty” - jest to transakcja polegająca na faktycznej dostawie waluty po ustalonej cenie;“bez dostawy waluty” - Spółka nabywa lub sprzedaje walutę w banku po jej aktualnym kursie, natomiast pomiędzy Spółką a stroną kontraktu terminowego następuje jednie rozliczenie różnicy pomiędzy kursem zastosowanym przez bank, z którego usług skorzystała Spółka a kursem ustalonym w kontrakcie terminowym.

Sposób “z dostawą waluty” cechuje się faktycznym nabyciem waluty po kursie ustalonym w kontrakcie od kontrahenta, z którym zawarto transakcję terminową. W dniu wykonania kontraktu środki w walucie obcej wpływają na rachunek Spółki. Z tego rachunku i tymi środkami następnie Spółka reguluje swoje zobowiązania z tytułu zawartych umów. Pomiędzy datą wpływu środków na rachunek Spółki w wyniku wykonania kontraktu a datą ich wydatkowania na spłatę zobowiązań obowiązują różne kursy, tym samym równowartość w walucie polskiej środków jaka wpłynęła na rachunek Spółki jest różna od tej, jaka została z tego konta wydana. W ocenie Spółki, w przypadku transakcji terminowej “z dostawą waluty”, w której Spółka nabywa walutę od kontrahenta transakcji terminowej a nie od banku, prawidłowe jest ujęcie wpływu waluty dla celów ustalenia przychodów lub kosztów z tytułu różnic kursowych od własnych środków pieniężnych po kursie kupna walut ogłoszonym przez bank, w którym Spółka posiada rachunek, na który wpłynęła waluta. Przyjęcie innego kursy, w ocenie Spółki, prowadziłoby do uznania za przychody lub za koszty uzyskania przychodów różnic kursowych obliczonych w inny sposób niż zostało to określone w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych określają zasady ustalania przychodów i kosztów z tytułu różnic kursowych od własnych środków oraz wartości pieniężnych w walutach obcych. Przychody z tytułu różnic kursowych od środków i wartości, o których mowa powyżej – zgodnie z art. 12 ust. 2a – ustala się jako różnicę między wartością tych środków obliczoną przy zastosowaniu kursu kupna walut z dnia faktycznego otrzymania przychodu oraz kursu kupna walut z dnia ich otrzymania albo kursu sprzedaży z dnia nabycia walut, ogłaszanego odpowiednio przez bank, z którego usług korzystał podatnik. Natomiast koszty z tytułu różnic kursowych od własnych środków lub wartości pieniężnych w walutach obcych – stosownie do art. 15 ust.1a w/w ustawy – ustala się jako różnicę między wartością tych środków obliczoną przy zastosowaniu kursu sprzedaży walut z dnia faktycznej zapłaty oraz kursu kupna walut z dnia ich otrzymania albo kursu sprzedaży z dnia nabycia, ogłaszanego odpowiednio przez bank, z którego usług korzystał podatnik. Jak wynika z treści wniosku, w przypadku transakcji zakupu “z dostawą waluty” na rachunek bankowy Spółki wpływają waluty obce, ich nabycie następuje po kursie ustalonym w kontrakcie. Środki te stanowią własność Spółki. Jednocześnie, różnice kursowe stają się kosztem w rozumieniu przepisów prawa podatkowego tylko wówczas, gdy zostały zrealizowane. W ocenie Naczelnika tutejszego Urzędu Skarbowego w przedstawionym stanie faktycznym stanowisko Spółki jest prawidłowe. Z treści pisma wynika, iż strata powstała w wyniku realizacji kontraktu terminowego zaliczana jest do kosztów uzyskania przychodów Spółki. W tym przypadku kosztem jest różnica pomiędzy wartością środków pieniężnych obliczoną przy zastosowaniu kursu aktualnie obowiązującego w banku, z którego usług podatnik korzysta i kursu wynikającego z zawartego kontraktu terminowego.W przypadku kontraktów “z dostawą waluty” Spółka nabywa określoną w kontrakcie ilość waluty obcej. Środki te zasilają rachunek bankowy Spółki, następnie środki te Spółka wykorzystuje do regulowania swoich zobowiązań. Z uwagi na fakt, iż kursy walutowe podlegają ciągłej fluktuacji, w dniu nabycia walut kurs rynkowy może być inny niż kurs obowiązujący w dniu zapłaty zobowiązań przy wykorzystaniu tych walut. Z tego też względu, w świetle powołanych powyżej przepisów, zasadne jest uznanie, iż w przedmiotowym przypadku przy ustalaniu przychodów lub kosztów z tytułu różnic kursowych od własnych środków lub wartości pieniężnych w walutach obcych należy wziąć pod uwagę kurs z dnia wpływu walut na rachunek bankowy Spółki, obowiązujący w tym banku, w którym Spółka posiada rachunek. Mając powyższe na uwadze, postanowiono jak na wstępie. Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj