Interpretacja Izby Skarbowej w Łodzi
PB I 3/4114/IN-4/US/2005/MK
z 22 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PB I 3/4114/IN-4/US/2005/MK
Data
2005.04.22



Autor
Izba Skarbowa w Łodzi


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Ustalenie podstawy opodatkowania


Słowa kluczowe
odliczenie od dochodu
wydatki na rehabilitację


Pytanie podatnika
Dotyczy odliczeń w ramach ulgi rehabilitacyjnej.



Działając na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, po rozpatrzeniu zażalenia z dnia 4 marca 2005 r. na postanowienie Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź - Bałuty Nr I/415-2-7/05/ZDB wydane w dniu 24 lutego 2005 r., odmawia uchylenia w/w postanowienia.

W dniu 5 stycznia 2005 r. zwrócili się Państwo do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź - Bałuty z wnioskiem o dokonanie interpretacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego.
Wątpliwości Państwa powstały na tle następującego stanu faktycznego;
Oboje z żoną w związku z dysfunkcją narządów ruchu są Państwo inwalidami z orzeczoną na stałe niepełnosprawnością w stopniu umiarkowanym. W ubiegłym roku przeprowadzili Państwo remont i prace adaptacyjne zajmowanego segmentu mieszkalnego. W ocenie państwa poniesione z tego tytułu wydatki podlegają odliczeniu od dochodu na podstawie art. 26 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych."
Organ podatkowy pierwszej instancji w postanowieniu z dnia 24 lutego 2005 r. Nr I/415-2-7/05/ZDB nie podzielił poglądu wyrażonego w złożonym wniosku.
W złożonym w dniu 4 marca 2005 r. zażaleniu nie zgodzili się Państwo z wydanym rozstrzygnięciem.
Zgodnie z przedstawionym stanowiskiem, wydatki na zakup: automatycznie otwieranych wrót garażowych, montaż systemu alarmowego wraz z siecią intercom i domofonem, wymianę okien na plastikowe oraz zamontowanie drzwi szklanych przezroczystych należy uznać "za wydatki mające bezpośredni związek ze stwierdzoną niepełnosprawnością na które przysługuje "ulga rehabilitacyjna".


Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, po przeanalizowaniu przedłożonych dokumentów oraz obowiązujących przepisów prawa podatkowego, stanowisko Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź - Bałuty zawarte w przywołanym powyżej postanowieniu uznaje za prawidłowe.
Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) podstawą obliczenia podatku, z zastrzeżeniem art. 24 ust. i art. 28 - 30, oraz art. 30a - 30c stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 9, art. 24 ust. 1, 2, 4, 4a - 4e, ust. 5c, 6, 8, ust. 10 - 12 lub art. 24b ust. 1 i 2 lub art. 25 tej ustawy, po odliczeniu wydatków na cele rehabilitacyjne ponoszonych przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną. W ramach tych wydatków, na podstawie art. 26 ust. 7 a pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, odliczyć można wydatki na adaptację i wyposażenie mieszkań oraz budynków mieszkalnych stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności.
Z kolei w art. 26 ust. 7a pkt 3 wyżej wymienionej ustawy ustawodawca wymienił jako wydatki na cele rehabilitacyjne zakup i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, z wyjątkiem sprzętu gospodarstwa domowego.
Podkreślić w tym miejscu należy, iż sformułowanie "stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności" użyte w treści ww. przepisu wskazuje, że pomiędzy wykonanymi pracami lub nabytym sprzętem, a rodzajem niepełnosprawności musi pozostać ścisły związek, potwierdzony np. stosownym zaświadczeniem lekarskim stwierdzającym, że urządzenia tego typu są niezbędne w procesie terapeutycznym i rehabilitacyjnym, a nabyte sprzęty wykorzystywane są do celów leczniczo-rehabilitacyjnych.
Potwierdzeniem tego stanowiska jest wyrok NSA z dnia 22 lutego 2001 r. S.A./Sz1985/99 cyt.:"Oreślenie: "niezbędnych w rehabilitacji" oznacza, że ustawodawca zalicza do niego tylko i wyłącznie sprzęt, urządzenia i narzędzia techniczne, mające cechy sprzętu, urządzeń czy narzędzi indywidualnych, niezbędnych w rehabilitacji osoby niepełnosprawnej i ułatwiających tej osobie wykonywanie czynności życiowych, których utrudnienie wykonywania wynika z niepełnosprawności.A zatem, aby skorzystać z odliczenia od dochodu na podstawie art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zakupiony sprzęt, urządzenia czy narzędzia techniczne powinno cechować ich indywidualne przeznaczenie i niezbędność w rehabilitacji oraz ułatwienie osobie niepełnosprawnej w wykonywaniu czynności życiowych."
Analizując załączone przez Państwa dokumenty należy stwierdzić, iż poniesione wydatki nie mają charakteru indywidualnego, ściśle dostosowanego do potrzeb wynikających z niepełnosprawności.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj