Interpretacja Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu
PD-1-415-7-05
z 24 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD-1-415-7-05
Data
2005.03.24



Autor
Urząd Skarbowy w Nowym Sączu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Ustalenie podstawy opodatkowania


Słowa kluczowe
internet
odliczenie od dochodu


Pytanie podatnika
Czy wspólnie poniesione wydatki za opłatę usług dostępu do internetu może odliczyć małżonek we wspólnym zeznaniu podatkowym w podwójnej wysokości przysługującego limitu wykorzystując limit swój i żony?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 07.01.2005 r.(data wpływu: 10.01.2005 r.) uzupełnionego o dodatkowe wyjaśnienia w dniu 18.02.2005 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego stwierdza, że stanowisko zajęte przez Pana - nie jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 07.01.2005 roku (data wpływu do tutejszego Urzędu: 10.01.2005 r.) uzupełnionym o dodatkowe wyjaśnienia w dniu 18.02.2005 r. zwrócił się Pan do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Zamieszkuje Pan wspólnie z żoną czasowo w innej miejscowości niż adres stałego zameldowania w użyczonym mieszkaniu, w którym zainstalowany jest telefon i łącze internetowe. Nie posiada rozdzielności majątkowej, wraz z małżonką składa wspólne zeznanie podatkowe oraz wspólnie korzysta z internetu i wspólnie uczestniczy w ponoszonych wydatkach za usługi dostępu do internetu. Faktury za usługi internetowe wystawiane są wyłącznie na Pana nazwisko.

We wniosku przedstawiono stanowisko, iż wspólnie poniesione w 2005 roku wydatki za opłatę usług dostępu do internetu może Pan odliczyć we wspólnym zeznaniu podatkowym w podwójnej wysokości przysługującego limitu wykorzystując limit swój i żony.

Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 6a ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) podstawę obliczenia podatku, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 3, art. 28-30 oraz art. 30a-30c, stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 9, art. 24 ust. 1,2,4,4a-4e, ust. 6 lub art. 24b ust. 1 i 2 lub art. 25, po odliczeniu kwot wydatków ponoszonych przez podatnika z tytułu użytkowania sieci internet w lokalu (budynku) będącym miejscem zamieszkania podatnika w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 760 zł. Art. 26 ust. 7 tej ustawy stanowi, iż wysokość wydatków na cele określone w ust. 1 ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie. Jednakże w przypadku odliczeń, o których mowa w ust. 1 pkt 6a, odliczenie stosuje się, jeżeli wysokość wydatków została udokumentowana fakturą w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług. Wydatki na cele określone w ust. 1 podlegają odliczeniu od dochodu, jeżeli nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów lub nie zostały odliczone od przychodu na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym (art. 26 ust. 13a ustawy).

Z przedstawionego w zapytaniu stanu faktycznego wynika, iż posiada Pan faktury VAT stwierdzające poniesienie wydatków z tytułu użytkownia sieci internet w lokalu będącym Pana miejscem zamieszkania - wystawione wyłącznie na Pana nazwisko.

W przypadku ulg odliczanych od dochodu, o których mowa w art. 26 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w tym z tytułu korzystania z internetu, każdy z rozliczających się wspólnie małżonków dokonuje odliczenia odrębnie, od uzyskanego przez siebie dochodu. Ta sama zasada związana jest z limitem odliczenia, który dotyczy podatnika, a nie małżonków.

Wymieniona ulga na internet przysługuje bowiem odrębnie każdemu z małżonków pod warunkiem, że każdy z nich udokumentuje wydatek wystawioną na siebie fakturą VAT - mogą oboje figurować na jednej fakturze. W takim przypadku kwotę z faktury należy podzielić na dwie osoby i wtedy każdemu z małżonków przysługuje odliczenie od dochodu do wysokości 760 zł.

Zatem w świetle cytowanych przepisów przedmiotową ulgę podatkową może odliczyć od dochodu jedynie osoba wymieniona na fakturze dokumentującej nabycie tych usług. W związku z powyższym nie może Pan odliczyć we wspólnym zeznaniu podatkowym podwójnego limitu wydatków z tytułu użytkowania sieci internet.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podatnika /płatnika/inkasenta/następcy prawnego podatnika/osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenie:

Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj