Interpretacja Urzędu Skarbowego w Zamościu
POIV-443/9/05
z 12 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
POIV-443/9/05
Data
2005.04.12



Autor
Urząd Skarbowy w Zamościu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku


Słowa kluczowe
lokal użytkowy
odrębna własność lokalu
opodatkowanie
spółdzielnie mieszkaniowe
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy ustanowienie i przeniesienie ma rzecz członka spółdzielni własności lokalu użytkowego nie jest objęte podatkiem od towarów i usług?



POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a, art. 216 §1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst. jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 21.01.2005 r. bez znaku w sprawie zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego uzupełnionego pismem z dnia 10.03.2005 r. bez znaku w części dotyczącej podatku od towarów i usług postanawiam:

ocenić stanowisko Strony jako nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Jak wynika z przedstawionego w pismach stanu faktycznego członkowie spółdzielni mieszkaniowej ponad 5 lat temu wybudowali z własnych środków garaże na gruncie stanowiącym własność spółdzielni, która następnie ustanowiła na ich rzecz spółdzielcze prawa do garaży. Obecnie spółdzielnia na wniosek członków, zamierza ustanowić odrębną własność lokali użytkowych, które następnie nieodpłatnie przeniesie na rzecz członków, wraz z udziałem we własności gruntu, na którym są posadowione. Postawione pytanie dotyczy kwestii czy ustanowienie i przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu użytkowego nie jest objęte podatkiem od towarów i usług.
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W myśl art. 7 ust. 1 pkt 5 cyt. ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu.
Tak więc ustanowienie i przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu użytkowego objęte jest zakresem przedmiotowym cyt. ustawy o podatku od towarów i usług.
Jednocześnie zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 cyt. ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze;
W myśl art. 43 ust. 2 cyt. ustawy przez towary używane, o których mowa w ust. 1 pkt 2, rozumie się:
1) budynki i budowle lub ich części - jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat;
2) pozostałe towary, z wyjątkiem gruntów, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku.
W art. 43 ust. 6 cyt. ustawy określono, że zwolnienia, o którym mowa wyżej, nie stosuje się do dostawy towarów, jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej, a podatnik:
-miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków;
-użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.
W art. 43 ust. 1 pkt 10 cyt. ustawy o VAT wskazano natomiast, że zwalnia się od podatku dostawę obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyjątkiem obiektów i ich części, które mają być zasiedlone lub zamieszkane po raz pierwszy; zwolnienie nie dotyczy części budynków przeznaczonych na cele inne niż mieszkaniowe;
Oznacza to, że w stosunku do obiektów użytkowych lub części budynków przeznaczonych na cele inne niż mieszkaniowe nie ma zastosowania zwolnienie określone w w/w art.43 ust. 1 pkt. 10.
W związku z powyższym w sytuacji spełnienia przesłanek określonych w art. 43. ust. 1 pkt.2 w związku z art. 43 ust. 2 oraz ust. 6 cyt. ustawy o PTU dostawa przedmiotowych obiektów użytkowych (garaży) korzysta ze zwolnienia od podatku. Natomiast brak spełnienia tych warunków skutkuje opodatkowaniem tej dostawy stawką VAT w wysokości 22% (art. 41 ust. 1 ustawy o PTU).
Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Stronę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jego zaistnienia.
Zgodnie z art. 14b §1 i §2 w/w ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Na niniejsze postanowienie zgodnie z art. 236 w związku z art. 14a §4 w/w ustawy Ordynacja podatkowa służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Zamościu w terminie 7 dni od daty jego otrzymania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj