Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP3/443-636/12-2/KB
z 19 września 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPP3/443-636/12-2/KB
Data
2012.09.19



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
podatek naliczony
prawo do odliczenia
samochód osobowy
wynajem


Istota interpretacji
Prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia samochodu osobowego, paliwa do jego napędu oraz innych towarów i usług związanych z jego użytkowaniem



Wniosek ORD-IN 638 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U z 2012 r. poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Strony przedstawione we wniosku z dnia 18.06.2012 r. (data wpływu 22.06.2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia samochodu osobowego, paliwa do jego napędu oraz innych towarów i usług związanych z jego użytkowaniem – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22.06.2012 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia samochodu osobowego, paliwa do jego napędu oraz innych towarów i usług związanych z jego użytkowaniem .

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe:

M Sp. z o.o. (zwana dalej „Wnioskodawcą”) jest podatnikiem podatku od towarów i usług, a przedmiotem jej działalności (zgodnie z wpisem do Krajowego Rejestru Sądowego) jest m.in. wynajem i dzierżawa samochodów osobowych oraz furgonetek (tj. działalność klasyfikowana kodem PKD 77.11.Z). Wnioskodawca w maju 2012 r. nabył samochód osobowy. Samochód ten został nabyty w celu przekazania go do używania na podstawie umowy najmu innemu podmiotowi.

W dniu 18 maja 2012 r. została zawarta pomiędzy Wnioskodawcą a T S.A. (zwaną dalej „Najemcą”) umowa najmu wymienionego powyżej samochodu osobowego (zwana dalej „Umową”). Umowa została zawarta na czas określony od 18 maja 2012 r. do 31 marca 2013 r. Po dniu 31 marca 2013 r. Umowa zostanie automatycznie przedłużona na czas nieokreślony, pod warunkiem, że żadna ze stron przed dniem 31 marca 2013 r., nie złoży oświadczenia o braku chęci kontynuowania Umowy. Po dniu 31 marca 2013 r., każdej ze stron Umowy będzie przysługiwało prawo rozwiązania Umowy za jednomiesięcznym wypowiedzeniem. Na podstawie Umowy Wnioskodawca przekazał Najemcy w używanie wymieniony powyżej samochód osobowy, natomiast Najemca zobowiązał się do zapłaty czynszu. W Umowie postanowiono, iż czynsz najmu wynosi 0,82 zł netto za każdy kilometr przejechany samochodem. Czynsz jest płatny miesięcznie na podstawie faktury wystawianej po każdym miesiącu najmu. W myśl postanowień Umowy faktura będzie wystawiana na podstawie odczytu stanu licznika kilometrów przejechanych w każdym kolejnym okresie rozliczeniowym (miesiącu).

Jednocześnie w umowie przewidziano, iż w ramach czynszu Wnioskodawca będzie ponosił wszelkie koszty związane z używaniem samochodu, w tym w szczególności koszty napraw, remontów, przeglądów, ubezpieczenia i wszelkich materiałów eksploatacyjnych. Ponadto Wnioskodawca będzie ponosił również koszty zakupu paliwa na potrzeby samochodu. Podkreślić trzeba, iż Umowa nie przewiduje zmian wysokości czynszu najmu w zależności od wysokości opisanych powyżej kosztów związanych z używaniem samochodu ponoszonych przez Wnioskodawcę.

W związku z realizacją Umowy, Wnioskodawca nabywa oraz będzie nabywał określone towary i usługi, których zakup dokumentowany będzie fakturami VAT.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

  1. Czy w związku z nabyciem samochodu osobowego Wnioskodawcy przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o pełną kwotę podatku naliczonego, wynikającego z faktury dokumentującej zakup samochodu...
  2. Czy Wnioskodawca jest uprawniony do obniżenia kwoty podatku należnego o pełną kwotę podatku naliczonego, który wynika (będzie wynikał) z otrzymanych faktur dokumentujących nabycie towarów lub usług, które są związane z używaniem samochodu na warunkach przewidzianych w Umowie...
  3. Czy Wnioskodawcy, w okresie od 18 maja 2012 r. do 31 grudnia 2012 r., przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o pełną kwotę podatku naliczonego związanego z nabyciem paliwa do wynajmowanego samochodu...
  4. Czy w okresie obowiązywania Umowy przypadającym po dniu 31 grudnia 2012 r. Wnioskodawcy będzie przysługiwać prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o pełną kwotę podatku naliczonego związanego z nabyciem paliwa do wynajmowanego samochodu...

Zdaniem Wnioskodawcy:

Ad 1.

W świetle przedstawionego stanu faktycznego, Wnioskodawcy przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o pełną kwotę podatku naliczonego wynikającą z faktury dokumentującej nabycie samochodu osobowego.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy transporcie drogowym (Dz. U. z 2010 r. Nr 247 poz. 1652 z późn. zm., zwana „Ustawą zmieniającą”) w okresie od dnia wejścia w życie ustawy zmieniającej do dnia 31 grudnia 2012 r., w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony kwotę podatku naliczonego stanowi 60% kwoty podatku określonej w fakturze nie więcej jednak niż 6000 zł. W art. 3 ust. 2 ustawy zmieniającej ustawodawca równocześnie zawarł katalog przypadków, do których nie znajduje zastosowania ograniczenie prawa do odliczenia. Zgodnie z art. 3 ust. 2 pkt 7 lit. b) ustawy zmieniającej ograniczenie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego nie obejmuje sytuacji gdy przedmiotem działalności podatnika jest m.in. oddanie w odpłatne używanie tych samochodów (pojazdów) na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze i samochody (pojazdy) te są przez podatnika przeznaczone wyłącznie do wykorzystania w związku z tą działalnością przez okres nie krótszy niż sześć miesięcy.

Zdaniem Wnioskodawcy z opisu stanu faktycznego wynika, iż spełnione są warunki niezbędne do skorzystania z prawa do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego. Jednym z rodzajów przedmiotu działalności Wnioskodawcy jest bowiem wynajem samochodów osobowych. Również przedmiotowy samochód został przeznaczony na wynajem, na okres nie krótszy niż sześć miesięcy.

Jednocześnie podkreślić trzeba, iż nieistotna w zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, jest okoliczność, iż wynajem samochodów nie jest głównym czy jedynym przedmiotem działalności Wnioskodawcy. Pogląd taki wyraził również Minister Finansów działający przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach, który w interpretacji indywidualnej z dnia 2 listopada 2011 r. podkreślił: „Użyte w zacytowanym przepisie art. 3 ust. 2 pkt 7 lit. a) i b) ustawy nowelizującej, sformułowanie „przedmiotem działalności podatnika w zestawieniu z dalszą częścią zdania w brzmieniu „jest odprzedaż tych samochodów (pojazdów)” lub oddanie w odpłatne używanie tych samochodów (pojazdów) na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze, nie oznacza przedmiotu działalności w sensie generalnym, lecz w kontekście zadysponowania konkretnym samochodem w ściśle określony sposób.” (nr IBPP2/443-876/11/ICz).

Ad 2.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. z dnia 26 sierpnia 2011 r., Dz. U. z 2011 r. Nr 177 poz. 1054 z późn. zm., zwana „ustawą o podatku od towarów i usług”) w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi podatku od towarów i usług przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Warunkiem prawa do odliczenia jest zatem wykorzystywanie nabywanych towarów i usług do wykonywania czynności opodatkowanych.

W ocenie Wnioskodawcy, na gruncie przedstawionego opisu stanu faktycznego istnienie związku pomiędzy usługami i towarami, które będą nabywane przez Wnioskodawcę z wykonywaniem przez niego czynności opodatkowanych nie budzi wątpliwości. Należy bowiem podkreślić, iż w zakresie działalności Wnioskodawcy mieści się m.in. świadczenie usług najmu samochodów osobowych, a usługi te podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Świadczenie usługi najmu samochodu osobowego, przedstawionej w opisie stanu faktycznego, wiąże się z ponoszeniem przez Wnioskodawcę wszelkich wydatków związanych z eksploatacją samochodu. Wskazuje to zatem na konieczność nabywania przez Wnioskodawcę określonych towarów i usług, w celu rzetelnego - zgodnego z Umową - świadczenia usługi. Ścisły związek nabywanych towarów i usług z wykonywaniem czynności opodatkowanych (usług najmu samochodu osobowego) uzasadnia prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, wynikającą z faktur dokumentujących nabycie tych towarów i usług. Podkreślić przy tym należy, że w analizowanym zakresie nie obowiązują żadne wynikające z przepisów prawa ograniczenia prawa do odliczenia.

Ustosunkowując się zatem wprost do pytania nr 2 niniejszego wniosku, należy stwierdzić, iż Wnioskodawca jest uprawniony do obniżenia kwoty podatku należnego o pełną kwotę podatku naliczonego, który wynika (będzie wynikał) z otrzymanych faktur dokumentujących nabycie towarów lub usług, które są związane z używaniem samochodu na warunkach przewidzianych w Umowie.

Ad 3.

Odpowiedź na pytanie nr 3 wymaga analizy przepisów wprowadzających ograniczenia oraz wyłączenia w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego związanego z nabyciem paliwa do samochodów osobowych.

Zdaniem Wnioskodawcy, w okresie od 18 maja 2012 r. do 31 grudnia 2012 r. w świetle przepisów ustawy zmieniającej, jest on uprawniony do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących zakup paliwa do samochodu osobowego będącego przedmiotem Umowy. Nie będzie bowiem znajdować zastosowania przepis wyłączający prawo do odliczenia. Co prawda zgodnie z art. 4 ustawy zmieniającej w okresie od dnia wejścia w życie ustawy zmieniającej do dnia 31 grudnia 2012 r., obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych. Ustawodawca zastrzegł jednak, iż powyższe wyłączenie prawa do odliczenia kwoty podatku naliczonego dotyczy wyłącznie samochodów osobowych wymienionych w art. 3 ust. 1 ustawy zmieniającej, tj. samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony. Przepis art. 3 ust. 1 ustawy zmieniającej normuje zakres ograniczenia prawa do odliczenia przy nabywaniu samochodów osobowych, przy czym z zakresu wyłączenia zostały wykluczone sytuacje enumeratywnie wskazane w art. 3 ust. 2 ustawy zmieniającej. Należy jednak zauważyć, iż prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy zakupie paliwa do samochodów jest skorelowane z prawem do odliczenia podatku z tytułu nabycia tych pojazdów, W komentarzu do ustawy o podatku od towarów usług zauważono: „Jeśli więc podatek od nabycia danego samochodu będzie podlegał pełnemu odliczeniu (tzn. nie będzie ograniczeń w kwocie podatku naliczonego), to zakaz odliczenia podatku naliczonego od nabycia paliwa nie będzie miał zastosowania.” (A. Bartosiewicz, R Kubacki., VAT. Komentarz, wyd. 6, opubl. LEX 2012). Wśród szerokiego katalogu kategorii pojazdów wskazanych w art. 3 ust. 2 ustawy zmieniającej, których nie dotyczy wyłączenie prawa do odliczenia, unormowana została również sytuacja, w której przedmiotem działalności podatnika jest oddanie w odpłatne używanie samochodów na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze pod warunkiem, iż samochody te są przez podatnika przeznaczone wyłącznie do wykorzystania na cele związane z tą działalnością gospodarczą przez okres nie krótszy niż sześć miesięcy ( art. 3 ust. 2 pkt 7 lit. b) ustawy zmieniającej).

Treść powołanych przepisów wskazuje zatem, iż w sytuacji gdy przedmiotem działalności gospodarczej podatnika jest świadczenie usług najmu samochodów oraz pod warunkiem, iż samochody są wykorzystywane do tej działalności przez okres nie krótszy niż sześć miesięcy, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu paliwa do wynajmowanych samochodów.

Powyższe stanowisko zostało również potwierdzone w interpretacji indywidualnej Ministra Finansów działającego przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie (nr IPPP1/443-228/12-2/EK), w której skonstatowano: „Z powołanych wyżej przepisów wynika, iż przewidziany przepisem art. 4 ustawy nowelizującej, zakaz odliczania podatku naliczonego przy nabyciu paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, dotyczy tylko tych paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, które wykorzystywane są do napędu samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 3 ust. 1 (tj. pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej 3,5 tony). Jeżeli samochód korzysta z wyłączenia z tej grupy pojazdów poprzez spełnienie przesłanek zawartych w art. 3 ust. 2 pkt 7 lit. b ustawy nowelizującej, wówczas od zakupu paliwa do przedmiotowego samochodu przysługuje prawo do odliczenia.”

Zdaniem Wnioskodawcy, subsumpcja przedstawionego w niniejszym wniosku stanu faktycznego do powołanych przepisów uzasadnia prawo Wnioskodawcy do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego związanego z nabywaniem paliwa do samochodu będącego przedmiotem Umowy. Należy bowiem zauważyć, iż spełnione są wszystkie przesłanki uzasadniające odstąpienie od stosowania wyłączenia prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego unormowanego w art. 4 ustawy zmieniającej. Dodać trzeba, iż bez znaczenia pozostaje przy tym okoliczność, iż wynajem samochodów nie jest jedynym przedmiotem działalności gospodarczej Wnioskodawcy.

Ad 4.

W odniesieniu do pytania nr 4 niniejszego wniosku Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż również w okresie po dniu 31 grudnia 2012 r. (w okresie obowiązywania Umowy) będzie on uprawniony do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących zakup paliwa nabywanego do samochodu będącego przedmiotem Umowy.

Powyższe stwierdzenie znajduje uzasadnienie w analizie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, które wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2013 r. Zdaniem Wnioskodawcy do analizowanego przypadku nie będą miały zastosowania ograniczenia unormowane w art. 88a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. z dnia 26 sierpnia 2011 r., Dz. U. z 2011 r. Nr 177 poz. 1054 z późn. zm.- stan prawny obowiązujący od 1 stycznia 2013 r., zwana „ustawą o podatku od towarów i usług - stan prawny obowiązujący od 2013 r.”), w myśl którego obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86a ust. 1, tj. samochodów osobowych oraz innych niż samochody osobowe pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony. Z ograniczenia przewidzianego w art. 86a ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług ustawodawca wyłączył bowiem sytuacje, w których odsprzedaż lub oddanie w odpłatne używanie tych samochodów (pojazdów) na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze stanowi przedmiot działalności podatnika ( art. 86a ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług - stan prawny obowiązujący od 2013 r.),

Zdaniem Wnioskodawcy, z uwagi na spełnienie przesłanki unormowanej w art. 86a ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług stan prawny obowiązujący od 2013 r. - uzasadnione jest odstąpienie od ograniczenia prawa obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Tym samym Wnioskodawca będzie uprawniony do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego w związku z nabywanym paliwem do samochodu będącego przedmiotem Umowy. Wnioskodawca pragnie wskazać, iż prawidłowość stanowiska w zakresie pełnego prawa do odliczenia w okresie po 31 grudnia 2012 r. potwierdza cytowana w stanowisku dotyczącym pyt. 3 interpretacja indywidualna. Pomimo zmiany stanu prawnego, zasadniczy trzon konstrukcji prawa do odliczenia podatku nauczonego związanego z nabyciem paliwa do samochodów osobowych, pozostanie bowiem niezmieniony.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

W myśl art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), zwanej dalej ustawą o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy o VAT, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług, z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4.

Na mocy ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym (Dz. U. Nr 247, poz. 1652), zwanej dalej: „ustawą nowelizującą”, z dniem 1 stycznia 2011 r. przepisy art. 86 ust. 3-7a ustawy o podatku od towarów i usług zostały uchylone. Natomiast dodano m. in. przepis art. 86a ust. 1-10 ustawy o podatku od towarów i usług, w którym określono zasady odliczenia podatku naliczonego związanego z nabyciem samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony.

Stosownie do art. 9 pkt 2 ustawy nowelizującej, dodany przepis art. 86a ust. 1-10 wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2013 r. Przepis ten został już uwzględniony w ujednoliconym tekście ustawy o podatku od towarów i usług.

Natomiast, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2012 r. kwestie związane z odliczeniem podatku od towarów i usług związanego z nabyciem samochodów, bądź ich użytkowania na podstawie umowy leasingu/dzierżawy/najmu bądź innych umów o podobnym charakterze, regulują przepisy art. 3 do art. 6 powołanej wyżej ustawy nowelizującej.

Stosownie do art. 3 ust. 1 ustawy zmieniającej, w okresie od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy do dnia 31 grudnia 2012 r., w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony kwotę podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2 ustawy zmienianej w art. 1, stanowi 60 % kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca - nie więcej jednak niż 6 000 zł, z zastrzeżeniem ust. 2.

W art. 3 ust. 2 pkt 7 ustawy nowelizującej wskazano, iż przepis ust. 1 nie dotyczy przypadków, gdy przedmiotem działalności podatnika jest:

  1. odprzedaż tych samochodów (pojazdów) lub
  2. oddanie w odpłatne używanie tych samochodów (pojazdów) na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze i te samochody (pojazdy) są przez podatnika przeznaczone wyłącznie do wykorzystania na te cele przez okres nie krótszy niż sześć miesięcy.

W świetle powyższych przepisów należy stwierdzić, iż podatnik ma prawo do pełnego odliczenia kwoty podatku naliczonego z tytułu nabycia samochodu osobowego, pod warunkiem spełnienia łącznie przesłanek, o których mowa w art. 3 ust. 2 pkt 7 lit. b ustawy nowelizującej, tj.:

  1. gdy przedmiotem działalności podatnika jest oddanie w odpłatne używanie tych samochodów (pojazdów) na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze, oraz
  2. samochody (pojazdy) są przez podatnika przeznaczone wyłącznie do wykorzystania na te ww. cele przez okres nie krótszy niż sześć miesięcy.

Ponadto, stosownie do art. 4 ustawy nowelizującej, w okresie od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy do dnia 31 grudnia 2012r., obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 3 ust. 1.

Z powyższego wynika, iż przewidziany przepisem art. 4 ustawy nowelizującej, zakaz odliczania podatku naliczonego przy nabyciu paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, dotyczy tylko tych paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, które wykorzystywane są do napędu samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 3 ust. 1 (tj. pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony). Jeżeli samochód korzysta z wyłączenia z tej grupy pojazdów poprzez spełnienie przesłanek zawartych w art. 3 ust. 2 pkt 7 lit. b ustawy nowelizującej, wówczas od zakupu paliwa do przedmiotowego samochodu przysługuje prawo do odliczenia

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca jest podatnikiem podatku od towarów i usług, którego przedmiotem działalności jest m.in. wynajem i dzierżawa samochodów osobowych oraz furgonetek (PKD 77.11.Z). Wnioskodawca w maju 2012 r. nabył samochód osobowy. Samochód ten został nabyty w celu przekazania go do używania na podstawie umowy najmu innemu podmiotowi. W dniu 18 maja 2012 r. została zawarta pomiędzy Wnioskodawcą Najemcą umowa najmu wymienionego powyżej samochodu osobowego. Umowa została zawarta na czas określony od 18 maja 2012 r. do 31 marca 2013 r. Po dniu 31 marca 2013 r. Umowa zostanie automatycznie przedłużona na czas nieokreślony, pod warunkiem, że żadna ze stron przed dniem 31 marca 2013 r., nie złoży oświadczenia o braku chęci kontynuowania Umowy. Po dniu 31 marca 2013 r., każdej ze stron Umowy będzie przysługiwało prawo rozwiązania Umowy za jednomiesięcznym wypowiedzeniem. Na podstawie Umowy Wnioskodawca przekazał Najemcy w używanie wymieniony powyżej samochód osobowy, natomiast Najemca zobowiązał się do zapłaty czynszu. W Umowie postanowiono, iż czynsz najmu wynosi 0,82 zł netto za każdy kilometr przejechany samochodem. Czynsz jest płatny miesięcznie na podstawie faktury wystawianej po każdym miesiącu najmu. W myśl postanowień Umowy faktura będzie wystawiana na podstawie odczytu stanu licznika kilometrów przejechanych w każdym kolejnym okresie rozliczeniowym (miesiącu). Jednocześnie w umowie przewidziano, iż w ramach czynszu Wnioskodawca będzie ponosił wszelkie koszty związane z używaniem samochodu, w tym w szczególności koszty napraw, remontów, przeglądów, ubezpieczenia i wszelkich materiałów eksploatacyjnych. Ponadto Wnioskodawca będzie ponosił również koszty zakupu paliwa na potrzeby samochodu. W związku z realizacją Umowy, Wnioskodawca nabywa oraz będzie nabywał określone towary i usługi, których zakup dokumentowany będzie fakturami VAT.

Biorąc pod uwagę powyższe oraz powołane przepisy należy stwierdzić, że w związku z faktem, iż nabyty samochód, o którym mowa we wniosku będzie używany do celów najmu przez ponad 6 miesięcy, Wnioskodawcy przysługiwać będzie prawo do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego z tytułu jego nabycia.

Należy również stwierdzić, iż w przedmiotowej sytuacji nie będzie miał zastosowania art. 4 ustawy nowelizującej z uwagi na fakt, iż przedmiotowy samochód korzysta z wyłączenia z grupy pojazdów, o których mowa w art. 3 ust. 1 ustawy nowelizującej poprzez spełnienie przesłanek zawartych w art. 3 ust. 2 pkt 7 lit. b ustawy nowelizującej. A zatem Wnioskodawca ma prawo do odliczenia 100% wysokości podatku VAT od paliwa nabywanego do napędu przedmiotowego samochodu, w okresie od 18 maja 2012 r. do 31 grudnia 2012 r.

Odnośnie natomiast prawa do odliczenia podatku naliczonego w okresie po dniu 31 grudnia 2012 r. należy zauważyć, że na mocy powołanej wyżej ustawy nowelizującej, z dniem 1 stycznia 2011 r., ww. przepisy art. 86 ust. 3-7a oraz art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług zostały uchylone. Natomiast dodano m.in. przepis art. 86a ust. 1-10 oraz art. 88a ustawy o podatku od towarów i usług, w którym określono zasady odliczenia podatku naliczonego związanego z nabyciem samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony.

Stosownie do art. 9 pkt 2 ustawy nowelizującej, dodane przepisy art. 86a ust. 1-10 wchodzą w życie z dniem 1 stycznia 2013 r.

I tak, w myśl powyższego art. 86a ust. 1 ustawy w przypadku nabycia:

  1. samochodów osobowych,
  2. innych niż samochody osobowe pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony

– kwotę podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, stanowi 60% kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca - nie więcej jednak niż 6 000 zł.

Natomiast w myśl art. 86a ust. 3 przepis ust. 1 nie dotyczy przypadków, gdy odprzedaż lub oddanie w odpłatne używanie tych samochodów (pojazdów) na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze stanowi przedmiot działalności podatnika.

Zgodnie z art. 88a ustawy obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86a ust. 1.

A zatem w odnośnie prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia paliwa do napędu przedmiotowego samochodu po 31 grudnia 2012 r. należy stwierdzić, iż w przedmiotowej sytuacji art. 88a również nie będzie miał zastosowania z uwagi na fakt, iż po 31 grudnia 2012 r. przedmiotowy samochód będzie korzystał z wyłączenia z grupy pojazdów, o których mowa w art. 86a ust. 1 ustawy poprzez spełnienie przesłanek zawartych w art. 86a ust. 3 ustawy. A zatem Wnioskodawca będzie miał prawo do odliczenia 100% wysokości podatku VAT od paliwa nabywanego do napędu przedmiotowego samochodu, w okresie po 31 grudnia 2012 r.

Ponadto, należy zauważyć, że podatek naliczony wynikający z faktur dokumentujących zakup innych towarów i usług związanych z używaniem przedmiotowego samochodu służącego do wykonywania czynności opodatkowanych podlega odliczeniu na zasadach ogólnych określonych w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, ponieważ wskazane w ww. przepisach (obowiązujących zarówno przed jak i po 31 grudnia 2012 r.) wyłączenia dotyczą jedynie paliwa, a zatem Wnioskodawca będzie miał prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu innych kosztów związanych z używaniem samochodu, zarówno przed jak i po 31 grudnia 2012 r.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia przedstawionego w stanie faktycznym oraz zdarzenia przyszłego i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj