Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Katowicach
IIUSPP/443/20/19/1370/2005
z 25 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
IIUSPP/443/20/19/1370/2005
Data
2005.03.25



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Katowicach


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
akcyza
marża
podstawa opodatkowania


Pytanie podatnika

Czy koszty te składają się na kwotę nabycia, o której mowa w art. 120 ust. 4 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm. ) czy też zawarte są w marży podlegającej opodatkowaniu?


Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży używanych samochodów osobowych nabywanych od podatników z krajów Unii Europejskiej. Zakupy dokonywane są w systemie VAT marża.

Od momentu nabycia samochodu do czasu jego odsprzedaży podatnik ponosi koszty związane między innymi z uiszczeniem podatku akcyzowego, uzyskaniem zaświadczenia VAT- 25, dokonaniem przeglądu, opłatą rejestracyjną, ubezpieczeniem, zakupem części do naprawy samochodu.

W myśl art. 120 ust. 4 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) zwanej dalej ustawą, w przypadku podatnika wykonującego czynności polegające na dostawie towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków nabytych uprzednio przez tego podatnika dla celów prowadzonej działalności lub importowanych w celu odsprzedaży, podstawą opodatkowania podatkiem jest marża stanowiąca różnicę między całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia, pomniejszoną o kwotę podatku. Ustawa z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług nie precyzuje pojęcia „kwoty nabycia” w przypadku stosowania szczególnej procedury w zakresie dostawy towarów używanych. Należy zatem przyjąć, że pojęcie to odpowiada zdefiniowanemu w VI dyrektywie pojęciu „cena zakupu”. Zgodnie z przepisami unijnymi cenę sprzedaży stanowi wszystko to, co składa się na wynagrodzenie, które pośrednik otrzymał lub ma otrzymać od nabywcy lub osoby trzeciej ( w tym subwencje bezpośrednio związane z tą dostawą, podatki, opłaty oraz podobne należności, a także wszystkie inne koszty, takie jak prowizje oraz koszty opakowania, transportu i ubezpieczenia towarów, którymi pośrednik handlowy obciążył nabywcę ). Z kolei przez cenę zakupu ustawodawca unijny rozumie wszystko to, co stanowi wynagrodzenie, które dostawca otrzymał lub ma otrzymać od pośrednika. Mając powyższe na uwadze, pojęcie kwota nabycia, oznaczać będzie wszystko to, co stanowi wynagrodzenie dostawcy czyli osoby, od której podatnik nabył używany samochód. Tak więc nic nie wskazuje na to, aby cena nabycia miała być powiększona o podatek akcyzowy oraz o pozostałe koszty ponoszone w związku z nabyciem samochodów.

W zakresie podatku akcyzowego na podstawie art. 29 ust 20 ustawy, zgodnie z którym, w przypadku dostawy przez podatnika towaru podlegającego opodatkowaniu podatkiem akcyzowym podstawą opodatkowania objęta jest również kwota tego podatku. Biorąc pod uwagę powyższe pozostałe koszty związane między innymi z uzyskaniem zaświadczenia VAT- 25, dokonaniem przeglądu samochodu, opłatą rejestracyjną, ubezpieczeniem, zakupem części do naprawy samochodu przed jego odsprzedażą również nie stanowią podstawy do zaliczenia ich do kwoty nabycia, tym bardziej, jeśli podatnik rejestruje samochód na siebie po sprowadzeniu go do Polski i ponosi przedmiotowe koszty, które nie są związane bezpośrednio z transakcją zakupu od dostawcy. Zatem, tut. organ podatkowy stwierdza, że podatek akcyzowy oraz pozostałe koszty ponoszone przy nabyciu używanych samochodów osobowych opodatkowanych według szczególnej procedury marży, nie są składnikami ceny nabycia. Są one składnikami uzyskanej marży i jako takie wchodzą w podstawę opodatkowania w tym szczególnym trybie rozliczania podatku VAT.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj