Interpretacja Urzędu Skarbowego w Bielsku Podlaskim
US-I-3/443-1/05
z 28 lutego 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US-I-3/443-1/05
Data
2005.02.28



Autor
Urząd Skarbowy w Bielsku Podlaskim


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane


Słowa kluczowe
opodatkowanie
wymiana (towarów)


Pytanie podatnika
(...)wniosek ZUHP (...) z prośbą o udzielenie interpretacji w zakresie stosowania przepisów o podatku od towarów i usług, tj. opodatkowania podatkiem od towarów i usług: czynności wymiany ciągnika, dostawy ciągnika zwróconego przez nabywcę oraz prawa do odliczenia podatku VAT od zakupu nowego ciągnika.


Na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Bielsku Podlaskim stawierdza, że stanowisko Zakładu (...) przedstawione we wniosku z dnia 03.01.2005 r. w przedmiocie: opodatkowania podatkiem od towarów i usług czynności związanych z reklamacją ciągnika rolniczego – nie jest prawidłowe.

Dnia 03.01.2005 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Bielsku Podlaskim wpłynął wniosek ZUHP (...) z prośbą o udzielenie interpretacji w zakresie stosowania przepisów o podatku od towarów i usług, tj. opodatkowania podatkiem od towarów i usług: czynności wymiany ciągnika, dostawy ciągnika zwróconego przez nabywcę oraz prawa do odliczenia podatku VAT od zakupu nowego ciągnika.

Ze stanu faktycznego przedstawionego przez Spółkę wynika, iż sprzedaż towaru handlowego, tj. ciągnika nastąpiła w maju 1997 r.. Towar ten następnie został zareklamowany przez nabywcę z uwagi na wady. Wyrokiem Sądu Rejonowego w Bielsku Podlaskim nakazano Spółce (...) wymianę przedmiotowego ciągnika rolniczego na nowy, wolny od wad.

W związku z powyższym podatnik zakupił nowy ciągnik dnia 23.12.2004 r. i dokonał wymiany towaru na podstawie protokołu zdawczo-odbiorczego.

Podatnik nie dokonał odliczenia podatku naliczonego od zakupu nowego ciągnika, również nie opodatkował podatkiem od towarów i usług czynności wymiany ciągnika. Zwrócony przez nabywcę stary ciągnik podatnik zamierza sprzedać i transakcję tę opodatkować podatkiem VAT.

Spółka (...) stoi na stanowisku, iż wymiana ciągnika jest dalszym ciągiem pierwszej czynności sprzedaży, nie podlega więc opodatkowaniu podatkiem VAT, a zatem podatek naliczony od zakupu nowego ciągnika nie może podlegać odliczeniu. Zaś sprzedaż ciągnika starego ( zwróconego przez nabywcę ) podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, jako że będzie to kolejna, odrębna transakcja sprzedaży.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Bielsku Podlaskim nie podziela stanowiska Spółki (...) w wyżej przedstawionej sprawie.

Zgodnie z przepisem art.5 ust.1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz.535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Zasadą jest że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega jedynie dostawa towarów pod tytułem odpłatnym, a zatem kiedy jest ona realizowana pod tytułem nieodpłatnym – nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Wydanie towaru w ramach reklamacji nie ma charakteru odpłatnej dostawy, w związku z tym nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Wymiana, na skutek reklamacji ciągnika wadliwego na ciągnik pozbawiony wad, stanowi w swej istocie realizację (dalszy ciąg) sprzedaży dokonanej w 1997 r., a zatem zakup przez Spółkę nowego ciągnika do celów reklamacji pozostaje w związku z pierwotną czynnością sprzedaży tj. czynnością opodatkowaną.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 w/w ustawy w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi , o którym mowa w art. 15 przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz 124. Sprzedaż ciągnika rolniczego przez podatnika w 1997 r. podlegała opodatkowaniu ( wg 0 % stawki podatku VAT ). Zatem oznacza to, iż podatek naliczony od zakupu ciągnika podlega odliczeniu zgodnie z w/w przepisem, bowiem istnieje związek zakupu z czynnościami opodatkowanymi.

Natomiast odpłatna dostawa, zwróconego w wyniku reklamacji ciągnika,stosownie do przepisu art.5 ust.1 pkt1 oraz art.7 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wg obowiązującej stawki podatkowej.

Niniejsze postanowienie odnosi się wyłącznie do stanu faktycznego przedstawionego przez ZUHP (...) i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania niniejszego postanowienia.

Zgodnie z art. 14 b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa interpretacja niniejsza nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia w trybie określonym w art. 14 b § 5 w/w ustawy Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj