Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
BI/005-0893/04
z 24 listopada 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
BI/005-0893/04
Data
2004.11.24



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z kapitałów pieniężnych


Słowa kluczowe
sprzedaż udziałów


Pytanie podatnika
Czy w tej sytuacji sprzedaż przedmiotowych udziałów - po cenie ich zakupu - rodzi obowiązek zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych?


Stan faktyczny:

Podatnik w 1996r. nabył 500 udziałów w spółce z o.o. za kwotę 50.000 zł. W 2000r. nabył kolejne 4.315 udziałów w tej spółce za kwotę 281.000 zł. W chwili obecnej zamierza sprzedać te udziały za kwotę nie niższą niż cena, jaką zapłacił przy ich zakupie.

Ocena prawa stanu faktycznego:

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn.zm.) źródłami przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a-c.

W myśl art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991r. za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych.

Zgodnie z art. 19 ust. 1 w związku z art. 17 ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. przychodem z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia.

Od dochodów uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z odpłatnego zbycia papierów wartościowych - zgodnie z art. 30b ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. - podatek dochodowy wynosi 19 % uzyskanego dochodu.

Stosownie do treści art. 30b ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. - dochodem tym jest osiągnięta w roku podatkowym różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną a kosztami uzyskania przychodów, określonymi w tym przypadku na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 38.

Zgodnie zaś z art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przy ustalaniu dochodu z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną - kosztem uzyskania przychodu są wydatki poniesione na ich objęcie lub nabycie.

W przedstawionym stanie faktycznym podatnik zamierza zbyć udziały w spółce z o.o. za kwotę nie niższą niż cena, jaką zapłacił przy ich zakupie. Zatem w tym przypadku opodatkowaniu podlegać będzie tylko nadwyżka tego przychodu nad kosztami uzyskania przychodów, jeśli cena zbycia będzie wyższa od ceny nabycia tych udziałów.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj